Ana sayfa Haberler İçimizden Biri: 3 aylık bebeği ölünce, hayatını sokak hayvanlarına adadı

İçimizden Biri: 3 aylık bebeği ölünce, hayatını sokak hayvanlarına adadı

526
0
Satı Karaca, hayatını sokak hayvanlarına adadı

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde Satı Karaca, 19 yaşındayken 3 aylık bebeğini yüksek ateşe bağlı havale geçirmesi sonucu kaybedip, eşinden de ayrılınca kendisini bakıma muhtaç sokak hayvanlarına adadı. Satı Karaca, eski müstakil evinde 50’ye yakın kedi ve köpeği beslerken, çevredeki hayvanlarla birlikte bu sayının 100’ü bulduğunu söyledi.

pencereye yapılmış kedi teli ardından görülen 2 kedi

Satı Karaca, 19 yaşındayken dünyaya gelen erkek bebeğini, henüz 3 aylıkken yüksek ateşe bağlı havale geçirmesi ardından kaybetti. Ardından eşinden ayrılınca, kendisini bakıma muhtaç sokak hayvanlarına adadı. Pursaklar’da eski müstakil ev kiralayip, burada beslediği kedi ve köpeklerle yaşamaya başladı. Babasından kalan emekli maaşıyla geçimini sağlayan Satı Karaca, evinde beslediği 50’ye yakın kedi ve köpek için evinin bahçeye kulübeler yaptı. Hayvanların bir kısmı bahçede bu kulübelerde, bir kısma evin içinde kendisiyle beraber yaşıyor. Sadece sağlıklı hayvanlara değil sokakta bulduğu sakat, yaralı muhtaç hayvanları alıp, bakımını üstleniyor. Sağlığına kavuşan sokak hayvanlarını bulduğu bölgelere tekrar bırakıyor. Satı Karaca, evin çevresindeki diğer mahallelerde bulunan sokak hayvanlarını da beslediğini, onlarla birlikte bakımını üstlendiği hayvan sayısının 100’ü bulduğunu söyledi.

Sokak köpeklerinin bakımı için bahçede yapılan koruma bölgesi

Satı Karaca, evini açtığı bakıma muhtaç hayvanları çocukları gibi gördüğünü belirterek, şöyle konuştu, “Ben sokak hayvanlarına bakmanın bir insanlık görevi olduğunu düşünüyorum. Hayvanların da bizler gibi yaşama hakları var. Onlar her gün çeşitli insanlar tarafından zulüm görüp, eziyet ediliyor. Bunlara çok üzüldüğüm için bu işe kendimi adadım. 40 senedir onlar benim çocuklarım gibi oldu. Sadece köpekler değil, tüm hayvanlara bakmaya çalışıyorum. Sokaktaki kedileri ve köpekleri de yardım geldikçe mama ile beslemeye çalışıyorum. Her gün elimden geldiğince onları besliyorum. Şu anda evde yaşlı ve engelli hayvanlar ile birlikte sokakta da her gün baktığım hayvanların sayısı 100’e yaklaşmış durumda.”