Ana sayfa Kuş Kuş Türleri Hint Bülbülü / Zebra İspinozu

Hint Bülbülü / Zebra İspinozu

2476
0
dişi ve erkek yetişkin iki hint bülbülü ağaç dalında tünemiş

Hint Bülbülü Özellikleri

İspinozlar, renk ve beden bakımından çeşitlilik gösterse de, türlerine göre paylaştıkları bazı fiziksel özelliklere sahiptirler. Hint bülbülü ülkemizdeki en popüler ispinoz türlerinden biridir. Gözlerinin altında karakteristik olarak siyah bir göz yaşını andıran desen bulunur. Genelde kuyruklarında ve kuyruk ile sırt bölgeleri arasında kalan yerlerinde zebramsı siyah beyaz desen bulunur. Hint bülbülünün yabancı kaynaklarda isminin Zebra ispinozu (Zebra Finch) olarak geçmesinin sebebi bu sırt desenleridir.

Beyaz arkaplan önünde yere konmaya hazırlanan hint bülbülü fotoğrafı

Hint bülbülü küçük bir kuş türüdür. Boyları 10-11 cm kadardır ve yetişkin bir hint bülbülünün ağırlığı yaklaşık 12 gramdır.

Hint bülbülleri doğal hayatlarında en fazla 2-3 yıl yaşabilirler. Ama evde, iyi bakılan bir hint bülbülünün ömrü 5 ila 7 yıla kadar uzar.

Hint bülbüllerinin cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça kolaydır. Dişiler gri renkte olurlar, erkekler ise siyah, beyaz, gri, kahverengi ve turuncu desenli olabilir. Erkeklerin yanaklarında kestane rengi tonlarında, koyu turuncudan değişik kahverenklerine kadar çeşitlilik gösteren bir benek deseni bulunur. Hatta bu sebeple bazı yabancı kaynaklarda kestane kulaklı ispinoz (Chestnut-eared Finch) olarak geçtiği de görülebilir. Dişi hint bülbüllerinin gagaları turuncu renkte olurken, erkeklerin gagaları kızıl tonlardadır.

Hint bülbüllerinin gözleri kırmızı, bacak ve ayak renkleri sarı ve turuncu renklerdedir. Yavrular genelde düz gri renkte olduğu için dişi görünümlü olurlar. Yavruların gagaları siyah renktedir. 90 günlük olan yavruların cinsiyetlerine göre renkleri ve desenleri belirginleşmeye başlar.

Hint bülbülü kanatlarını çırparken harika bir fotoğraf

Sağlık

  • Pullu-Kabuklu ayak ve yüz akarı, genelde ayaklarda ve parmaklarda görülür. Ayak tabanında kalınlaşma ile başlayarak yavaş yavaş kalınlaşır zaman içerisinde topallığa sebebiyet verir ve tünemeyi zorlaştırır. Püsküllü ayak olarak da bilinir.
  • Hava kesesi akarı, özellikle stres altındaki hint bülbüllerinde görülen bir rahatsızlıktır. Ölüm oranı fazladır.
  • Fazla büyümüş tırnak ve gaga

Karakter ve Genel Huyları

Çift olarak edinilmesi tavsiye edilir. Yanında arkadaşı olduğu sürece onunla çok fazla ilgilenmenize ve fazla vakit geçirmenizi ihtiyaçları olmaz. Evde uzun süre olmayacaksanız onlar için radyo veya televizyonu açık bırakmanız onları mutlu etmeye yetecektir. Evde olduğunuzda da onlarla muhabbet etmeniz hoşlarına gidecektir.

Çoğu hint bülbülü ele alışmakta zorluk çeker ve ele alınmaktan hoşlanmazlar. Nadiren yavruyken alıştırılmış hint bülbüllerinin elde ve omuzda gezdiği görülür. Kuşunuzu ele alıştırmak için zorlamayın. İstemediği bir şeye zorlanan kuşlar bunu hisseder ve bundan korkar, strese girer.

Tarihçesi

hint bülbülü yeşil bir dalda oturmuş

Hint bülbüllerinin anavatanı Avustralya’dır. Orta Avustralya’nın kurak bölgelerinin yerlileridir. Hala bu kurak bölgelerde büyük sürüler halinde doğal hayatlarına devam ederler. Bu kurak bölgelerde küçük ağaç ve çalılarda yuva yapıp yaban yaşamlarını devam ettirebilirler. Endonezya, Kosta Rika ve Portekiz’de de yabani sürüler halinde yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Tercih ettikleri habitat her ne kadar suya yakın ormanlık alanlar olsa da esarete düşmek istemeyen yaban hint bülbülleri kurak alanlarda yaşam eğilimi göstermeye devam eder.

Bakımı

Bakımı çok kolay olan Hint Bülbülleri ilk defa kuş bakacaklar için ideal bir seçimdir. Çift olarak edinilmelidir. Çok kolay üredikleri için birçok kuş üreticisinin göz bebeği olmuşlardır. O kadar kolay ürerler ki hatta hint bülbüllerinin üremesine engel olmak zordur. Üremek için tek ihtiyaçları yuva kurabilecekleri ve yumurtalarına bırakabilecekleri bir yuva düzeneğinden ibarettir. Ama bilinçsiz üretilmesi hint bülbüllerinin zayıf düşmesine ve hastalanmasına sebep olabilir. Özellikle de dişi hint bülbülleri yumurtlamak için çok fazla enerji ve zaman harcarlar eğer üreme molası vermezseniz bu onu çok yorabilir. Kuluçka dönemlerinde ve yavrular yumurtadan çıktıktan sonraki dönemlerde besin değeri yüksek bir beslenme planı tercih ederek onların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamalarında destek olabilirsiniz.

Hint bülbülleri kafeslerinin sakin ve güvenli bir köşede olmasında hoşlanırlar. Gün ışığını direk gören bölgede yaşamak onları mutsuz edebilir. Kalorifer ve klima gibi ısıtma ve soğutma cihazlarının yakınlarından da rahatsızlık duyarlar. Bu yüzden ev içerisinde baktığınız hint bülbülünüzün yer seçimini dikkatlice yapmanızı tavsiye ederiz.

Ağaçta tünemiş doğal ortamında bir hint bülbülü

Beslenme

Hint bülbülü yemi küçük kuşlar için tasarlanmış bir yem karışımı olmalıdır. Pet shoplardan hint bülbülü ihtiyaçları için tasarlanmış yem paketlerini tercih edebilirsiniz. Hint bülbüllerinin yeme her zaman ulaşabilmesi çok önemlidir. Eğer kuşunuzun kilo aldığını zayıflaması gerektiğini düşünüyorsanız bu onun daha az yeme ihtiyacı olduğuna değil daha fazla egzersize ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir. 

Kuşunuzun her zaman taze suya erişimi olması gerekmektedir.

Dal darılar hint bülbüllerinin çok lezzetli ve keyifli buldukları bir besindir. Ama kendi yem karışımlarını yemeyi bırakmaması için her zaman vermemeniz, belli aralıklarla sunmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Hint bülbülünüze yeşillikler, lahana, ıspanak, çeşitli sebze ve meyveler sunabilirsiniz ama porsiyonlarınızı çok minik tutmanız önemlidir. Avokado bir çok kuş türü için olduğu gibi hint bülbülü için de çok tehlikelidir. Kuşunuza avokado vermekten sakınmalısınız.

Genel olarak evde bakılan kuşların kalsiyuma erişimi de çok önemlidir. Örneğin Mürekkep balığı kemiği ülkemizde çok kolayca erişilebilen ve hint bülbülünün ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlayabilecek bir üründür. Mürekkep balığı kemiği gaga taşı olarak ta bilinir. Kalsiyum için tavuk yumurtası kabuğu da kullanabilirsiniz. Ama herhangi bir bakteri üretmesini engellemek adına yumurta kabuklarını mikro dalgada birkaç dakika boyunca ısıtıp soğuduktan sonra kuşunuza verebilirsiniz. Aynı işlemi fırında gerçekleştirerek salmonella gibi bakterilerin üremesinin önüne geçebilirsiniz. Eğer kuşunuza kalsiyum amaçlı tavuk yumurtası verecekseniz ısıtıp bakterilerini arındırdığınız kabukların iyice soğuduğundan emin olmalısınız.

ağaç dalına sabitlenmiş gaga taşı ile ilgilenen bir çift hint bülbülü resmi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here