Ana sayfa Hayvanlar Alemi Hayvanlara Yönelik İşlenen Suçların Cezaları Arttırılsın!

Hayvanlara Yönelik İşlenen Suçların Cezaları Arttırılsın!

438
0
ürkek bakan kedi

“Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi,
hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.”
Mahatma GANDHİ

“İnsan düsünen bir hayvandır”; bu lafı kaç kere duydunuz? Peki ya “hayvan herif” lafını? Birincisi biyolojik bir gercekliğe dayanırken ikincisi ise hakaret amacıyla kullanılıyor. Peki neden? Hayvan herif kalıbının hayvanların yaptıklarından esinlenerek değil de, insan hayvanının insanlığa sığmayan davranışlarından dolayı kullanıldığını düşünüyoruz. Çünkü biz bugüne kadar gece ıssız bir sokakta genç bir kıza tecavüz eden köpek görmedik. Beşi birden toplanıp yol kesen haraç toplayan kedi görmedik. Yuvasını yaparken malzemeden çalan karga görmedik. İnsanların dişlerini söküp kolye yapan fil görmedik. Bu eylemlerin hepsini her gün yüzlerce hatta binlerce insan yaparken bu insanlara karşı hayvan ifadesi kullanılması insanlara değil, hayvanlara hakarettir.

Son günlerde artan hayvana şiddet haberlerini üzülerek takip ediyoruz. Bu haberlerin artması bize sesimizi bir yerlere duyurma ihtiyacı hissettiriyor. İnsanlara bahşedilen aklın kendisinden aciz varlıklara zulmetmek için kullanılmasına karşı harekete geçmek istiyoruz. Hayvanlarla aramızdaki adaletsizliği yok etmek istiyoruz. Özetle; hayvanlara karşı işlenen suçların insanlara karşı işlenen suçlarla bir tutulmasını istiyoruz.

Hayvanlara işkence etme hakkını kendinde görenlerin ağır psikolojik sorunları olduğunu biliyoruz. Ama gündelik hayatta her insanın psikolojik değerlendirmeye tabi tutulup önlem alınması imkansız. Bu yüzden diyoruz ki; hayvanlara karşı işlenen suçların cezası para cezası ile kısıtlı kalmasın, ağırlaştırılsın. Bu hayatta hiçbir cezanın durduramayacağı kadar gözü dönmüş ve akli dengesi bozuk insanlar olduğunun farkındayız. Hiç değilse yanına kar kalacağını bildiği için hayvanlara eziyet edenler bilsinler ki kurbanlarından çok üstün gördükleri hayatları yapmayı düşündükleri eylemden sonra dört duvar arasında geçebilir.

Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz ve ödül gibi cezalar değil de daha caydırıcı kanunlar istiyorsanız kampanyamıza destek verin. Hayvanın insanla olan mücadelesinde yanımızda olun.