Ana sayfa Haberler Hayvanlar için evinizin önüne bir kap su bırakın

Hayvanlar için evinizin önüne bir kap su bırakın

182
0

Adana’da bulunan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) sokak ve yaban hayvanları için herkesi evinin önüne bir kap su koymaya davet etti.

Merkezi Adana’da bulunan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği yönetim kurulu başkanı Metin Yıldırım yaz aylarıyla beraber sıcak havanın birçok kentte kendini hissettirdiğine dikkat çekti. Hayvanlarında tıpkı insanlar gibi güneşten etkilendiğinin unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi. “Biz nasıl sıcak havadan olumsuz etkileniyorsak, hayvanlar da aynı şekilde etkileniyorlar. Evinizin önüne koyacağınız bir kap suyla birçok hayvanın hayatını kurtarabileceğinizi unutmayın” dedi.

KİHAYKO herkesi yaz aylarında daha duyarlı olmaya davet etti

Sıcak havalarda en büyük problemin su kaybı olduğuna dikkat çeken Metin Yıldırım, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Belediye, orman müdürlükleri, ilgili kurum ve kuruluşların, kent merkezlerinde yaşayan başıboş hayvanların haricinde yabani hayvanlar için de daha fazla su kaynaklarının yapılmasını istiyoruz. Hayvanların yaz aylarını biraz olsun rahat geçirmeleri sağlanmalıdır. Bunun için vatandaşlarımıza buradan çağrıda bulunuyoruz. Unutulmamalıdır ki; su her canlı için yaşam demektir. Hayvanlar su kaybettiği zaman perişan oluyor. Suluklarına gün içinde mutlaka taze su konulmalı. Hayvanların vücutları terlemez, sadece ayaklarının altından terlerler. Özellikle köpekler balkonda veya otomobil içinde kesinlikle tutulmamalıdır. Çünkü hayvanı bıraktığınız zaman gölge olan balkona daha sonra güneş vurabilir. Hayvanınızı mutlaka güvende olduğunu düşündüğünüz bir alana bırakın.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here