Ana sayfa Haberler Hayvan severliği ile anılan lise

Hayvan severliği ile anılan lise

246
0
Okul müdürü Namık isimli Jakoyu beslerken

İzmir’de bulunan Namık Kemal Lisesi, öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamak için okul bahçesinin bir bölümünü hayvanlara ayırdı. Öğrenciler, ders aralarında hayvanları besliyor, onlarla zaman geçirip keyifli anlar yaşıyor. 

İzmir Konak’ta bulunan Namık Kemal Lisesi yönetimi, öğrencilere hayvan sevgisini aşılamak için oldukça ilginç bir uygulamayı hayata geçirdi. Okulda beslenen kedi, köpek, tavuklar için bahçenin bir bölümünde onlar için alanlar hazırlandı. Hayvanlar için yaşam alanı olacak kafesler hazırlandı. Yine okul koridoruna da akvaryumlar konuldu. Hayvanlar için hazırlanan alanlar sayesinde doğal yaşam alanını andıran okulun en çok sevilen hayvanı ise ‘Namık’ isimli Gri Afrika Papağanı. Namık için Okul Müdürü Mustafa Dişbudak’ın odasında gerçek ağaç dallarından oluşan özel bir yaşama alanı yaratıldı. Okulun maskotu haline dönüşen papağan, öğrenciler ve idareciler tarafından elle besleniyor. Öğrenciler, kedilere ve köpeklere kuru mama verirken, Namık’ı ise elma, ceviz, çiğdem gibi onun tüketimi için daha uygun gıdalarla besliyor.

Namık Kemal Lisesi'nin maskotu haline gelen Afrika Gri Papağanı

Okul Müdürü Mustafa Dişbudak, daha önce okulda zaten kedi ve köpeklerinin olduğunu belirtti. İlk bakılan ‘Black’ adlı köpek öldükten sonra okul bahçesine gömüldüğünü, yine 21 yıl boyunca okulda bakılan Pamuk adlı kedinin, öğrencilere hayvan sevgisini aşıladığını söyledi. Bugün 5 kedi, 3 köpek, 3 Tokat tavuğu ve 1 papağanın okul tarafından sahiplenildiğini belirten Mustafa Dişbudak, “Ben geldikten sonra ‘Okulun bahçesi oldukça geniş, öğrenciler için bir köpek sahiplenelim’ dedim. Çok fazla dışarda gezen hayvan var. Bir çoban köpeği aldık, okula getirdik. Okul için bu kadar olumlu olacağını düşünmemiştim. Öğrencilerimiz çok güzel sahiplendi. Köpeğe ‘Bozok’ ismi konuldu. Bozok eski sahibinin evine gitmek isterken iki büyük trafik kazası geçirdi. Bel kemiği kırıldı. Öğrencilerimiz, Bozok’un tedavisi için çok yoğun mesai harcadılar, birebir ilgilendiler. Şimdi durumu çok iyi” dedi.

Namık Kemal Lisesi öğrencileri okul tarafından sahiplenilen köpeği severken

Öğrencilerin hayata bakışı değişti

Okulun en sevilen canlılarından olan Namık’ı da geçen yıl sosyal medyaya gördüğünü ve sahiplendiğini anlatan Dişbudak, “Afrika papağanları strese girdikleri zaman tüylerini döküyorlar. Bunun da bütün tüyleri dökülmüştü. Aldık ve burada bakmaya başladık. Namık okulun maskotu oldu” diye konuştu. Bu uygulama ile okulun hayvan sevgisi ile anılır hale geldiğini bildiren Okul Müdürü Mustafa Dişbudak, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini, bir çok öğrencinin hayvanlar sayesinde hayata bakışlarının değiştiğini söyledi. “Okulumuz öğrencilerinden bazıları aileleri ile birlikte hafta sonları okula hayvanları ziyaret etmek ve  beslemek için geliyor. O nedenle okulumuzu cumartesi ve pazar günleri de açık tutuyoruz. Benim odam da hep açık, öğrenciler gelir Namık’a bakar, besler, sever. Hep birlikte çok güzel bir aile olduk” dedi.

Namık kemal Lisesi ayrıca 5 kediye de ev sahipliği yapmakta

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here