Ana sayfa Haberler Hayvan Hakları Komisyonu’nun kararı sevindirdi

Hayvan Hakları Komisyonu’nun kararı sevindirdi

535
0
Hayvan Hakları Komisyonu'nun kararı sevindirdi.

Türkiye’de ilk kez kurulan TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun aldığı yeni karar hayvanseverleri sevindirdi. Karar yunus parkları ve hayvanlı sirklerin kapatılarak, yenilerinin yasaklanması yönünde oldu.

Yunuslara Özgürlük Platformu, 9 yıldan bu yana bu doğrultuda kampanyalar düzenlemekteydi. TBMM Başkanlığı’na sunulan tavsiye niteliğindeki Komisyon kararının bir an önce yasalaşması için Hayvan Hakları ve Etiği Derneği çalışmalarına hız verdi. TBMM’de 5 siyasi partinin ortak önergesiyle hayvanlara uygulanan şiddet ve kötü muamele vakalarının önlenmesi amacıyla Şubat ayında kurulan Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, nihai raporunu 22 Ekim Salı günü Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a teslim edildi. Raporda, hayvanlı sirkler ve deniz memelilerinin tutsak edildiği yunus gösteri ve terapi merkezlerinin kapatılıp yasaklanması yönünde tavsiye kararı alındı.

Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu; Türkiye’de yeni yunus parklarının ve hayvanlı sirklerin açılmasına yasak getirilmesi, mevcut 10 yunus parkının en geç 2 yıl içinde kapatılması, hayvanlı sirk ve gösterilerin yurt dışından Türkiye’ye girişinin yasaklanmasına ilişkin tavsiye kararı Meclis Başkanlığı’na tavsiye sundu. İki yıllık süre zarfında, faaliyetlerini sonlandırmak istenen yunus parkı işletmecilerinin, gerekli olması halinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurması da tavsiye edildi.

Kara ve su sirkleri ile deniz memelileri gösteri ve terapi merkezlerine yasak getiren kararın gerekçeleri arasında, yunus parkları ve hayvanlı sirklerdeki rutin işkence metotları göze çarptı. Esaretin hayvanlar üzerinde meydana getirdiği fiziksel ve ruhsal tahribat öne çıktı. Raporda, ‘Yunusla terapi’ veya özel çocuklarla yüzme adı altında gösteri merkezlerinde sürdürülen ticari faaliyetlerin de mevzuata aykırılık teşkil ettiği belirtildi. Özellikle yaygın olarak tercih edildiği otizm terapisinde yararlılığına dair bilimsel bir dayanak bulunmadığı vurgulandı.