Ana sayfa Haberler Hayvan davranışlarından depremi tahmin etmek mümkün

Hayvan davranışlarından depremi tahmin etmek mümkün

592
0
Hayvan davranışlarından depremi tahmin etmek mümkün müdür?

Yapılan araştırmalar hayvanların daha deprem olmadan birkaç gün önceden depremi hissedebildiğini ortaya çıkardı. Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, “Evcil hayvanınızın davranışlarını izleyerek depremin tam zamanını anlamak mümkün değil. Fakat, depremin yaklaştığına dair sinyalleri gözlemlemek mümkündür” dedi.

Hayvanların, algılama kapasitesi insanlardan daha çok gelişmiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar hayvanların depremin ürettiği elektromanyetik alanı daha deprem olmadan birkaç gün önceden hissedebildiğini göstermekte. 1996 yılında Osaka Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri laboratuvarında yapılan deney şu şekildedir. Suni olarak oluşturulan elektromanyetik bir alana konulan hayvanların tepkileri incelendi. Hayvanların panik halinde kaçışları ve huzursuzlukları, hayvanların depremi önceden hissettiğini kanıtlamıştır. Bu noktada tarih boyunca ilgi çeken ‘hayvanların tepkisi ile deprem öngörülebilinir mi?’ sorusu, İstanbul’da yaşanan 5,8 şiddetindeki depremden sonra tekrar gündeme geldi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Veteriner İç Hastalıklar ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, yaşanan tüm büyük depremlerin hepsinde, hayvanlarda deprem yaşanmadan birkaç gün öncesinde garip hareketler görüldüğü kaydedildiğini belirtti. “İzmit ve Bolu depremleri öncesinde de hayvanlardaki garip davranışlara binlerce kişi şahit oldular. 17 Ağustos depreminden sonra yapılan araştırmalarda, deprem öncesi birden fazla sıra dışı olaydan bahsedildi. Bu durumların neredeyse yarısı hayvanlarla ilgiliydi. Hangi hayvan türünün daha fazla tepki verdiği bilimsel düzeyde belirlenememiştir. Balık ve sürüngenlerin daha duyarlı olduğuna dair ipuçları var. Fakat en fazla köpeklerin verdiği tepkiler gündemdedir. Bununda muhtemel nedeni bu hayvanların yakın çevremizde olmalarıdır. Bazı araştırmacılar, köpeği en duyarlı hayvanlar arasında kabul eder. Bu durum köpeklerin verdiği tepkilerin deprem habercisi olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışmalarını gündeme getirmektedir” dedi.