Ana sayfa Haberler HAYTAP İzmir yangınında yaralanan hayvanların tedavisini üstlendi

HAYTAP İzmir yangınında yaralanan hayvanların tedavisini üstlendi

524
0
İzmir'de ki yangın sonrası bölgenin kuş bakışı resmi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), İzmir’de 500 hektarlık alanı kül eden orman yangınlarında yaralanan hayvanların tedavisini üstlendiklerini halka duyurdu.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde geçen pazar günü başlayan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Yangın, 53 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangında 500 hektarlık alan yok oldu. Orman yangınında sadece ağaçlar değil, orman içinde yaşayan hayvanlar da ciddi zararlar gördü.

HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, İzmir’de çıkan orman yangınlarında yaralanan hayvanların kliniklerde yapılacak olan tedavilerini üstleneceklerini duyurdu. Şule Baylan, geniş bir ormanlık alanın yanmasına neden olan bu yangının herkesin canını yaktığını ifade etti. Bu ormanlarda binlerce canlının yaşadığını ve bu canlıların hayatını kaybettiğini veya yaralandığını tahmin edilmekte.

İzmir yangınından bir fotoğraf

Bu acının hayvanseverler için tarifsiz olduğunun altını çizen Şule Baylan, “Bu sebeple HAYTAP ailesi, mağdur olan hayvanları gücü yettiği oranda tedavi ettirmek istiyor. Masraflarını da federasyon olarak karşılayacağız” diye konuştu.

Şule Baylan, yangınlarda, yangın alanlarındaki hayvanların da kurtarılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Hayvanların kurtarılması ile ilgili operasyonların devlet gücü ile yapılmasını istediklerini belirtti. Şule Baylan, bu konuda eğitim verilmesi veya seminer düzenlenmesi gibi çalışmalar yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi. Bu konu hakkında çalışmalar yapılmasını beklediklerini söyledi.