Ana sayfa Haberler Havlamasına kızdığı ‘Duman’ı av tüfeğiyle öldürdü

Havlamasına kızdığı ‘Duman’ı av tüfeğiyle öldürdü

650
0
av tüfeğiyle vurulan duman

ANTALYA’nın Manavgat ilçesinde yaşayan A.A.Ç. (16), kendisine havladığı için kızdığı komşusunun köpeği ‘Duman’ı av tüfeğiyle vurarak öldürdü.  Olay, sosyal medyada büyük tepki çekti. 

Doğançam Mahallesi’nde sokakta yürüyen A.A.Ç., komşuları Emine Yiğit’e ait ‘Duman’ adlı köpeğin havlamasına kızdı. Evin bahçesindeki köpeğe ve sahibi Emine Yiğit’e tepki gösteren A.A.Ç., eve giderek ailesine ait av tüfeğini aldıktan sonra olayın yaşandığı yere döndü. Henüz reşit olmayan ve herhangi bir şekilde ateşli bir silaha erişimi olmaması gereken  A.A.Ç., bahçe kapısından komşusunun köpeği ‘Duman’a birkaç el ateş etti. Çeşitli yerlerine saçmaların isabet ettiği köpek öldü.

Emine Yiğit’in şikayeti üzerine olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Gözaltına alınan A.A.Ç., yaşının küçük olması nedeniyle serbest bırakılırken, tüfeğe el konuldu. Jandarma ekiplerinin incelemesinden sonra Emine Yiğit, komşularından yardım alarak  köpeği kırsal alanda gömdü.

Emine Yiğit yaptığı açıklamada, “Komşumuzun oğlu evimizin önünden geçiyordu. Bu esnada köpeğim kendisine havladı. Çocuk bu duruma sinirlendi. Hem bana hem de köpeğe küfür ederek evine doğru gitti. Bir süre sonra evden aldığı tüfekle bahçemizin girişine geldi. Tüfeği köpeğe doğrultarak köpeğime ateş etti. Tüfekten çıkan saçmalar köpeğimin sol ön ayağını kopardı, köpeğim ağır yaralandı ve gözlerimin önünde can çekişerek öldü. Onu kurtaramadım. Şikayetçiyim” şeklinde açıklamada bulundu.

öldürülen duman ve sahibi

Henüz 16 yaşında olan bir çocuğun bir av tüfeğine bu kadar kolay nasıl ulaşabildiği ve bu eylemi gerçekleştirebilecek cesareti nasıl kendinde bulduğu akla ilk gelen sorular arasında. Bazı köpek ırkları tehlikeli olduğu gerekçesiyle yasaklanabiliyor fakat tehlikeli insanlara karşı hiçbir önlem alınmıyor, eylemleri cezasız bırakılıyor. Bu şahsın öylece serbest bırakılması bir sonraki eylemi için kendisini daha da cesaretlendirmekten başka bir işe yaramaz. Umarız ailesiyle beraber psikolojik destek alır ve yaptığının ne anlama geldiğini öğrenebilir.