Ana sayfa Hakkımızda

Hakkımızda

kedi ve köpek grubu

Enpati.net, esas olarak kedi-köpek delisi fakat kaplanından iguanasına, bal porsuğundan ispermeçet balinasına kadar tüm hayvanlara karşı sevgi ve saygı duyan bir çift tarafından 2019’un Mart ayında kuruldu.

Böyle bir proje her zaman aklımızın bir köşesinde vardı; fakat ilk adımı atmamız için bizi cesaretlendiren şey sokaktan sahiplendiğimiz iki tane kedinin evimize ayak basmasıyla başladı. Kedi bakımıyla ilgili merak ettiğimiz konularda İngilizce kaynaklar bulabiliyorduk fakat Türkçe ve güvenilir bilgiye ulaşmakta zorlanıyorduk; ve bizim gibi çok sayıda hayvan dostu olduğuna da emindik. Bunu farkettiğimizi artık somutlaştırmamız gerektiğine karar verdik ve enpati.net’in ilk adımlarını attık.

Hem hayvanları seven, hem de paylaşmayı seven insanlar olarak kedilerle ilgili tecrübelerimizi ve sonradan öğrendiklerimizi bu bilgilere ihtiyacı olan insanlarla paylaşma fikri bizi heyecanlandırmaya yetti; fakat bu işi yapmak istiyorsak düzgün yapmalıydık. Biz de en başından başlamaya, yani türleri tanıtmaya karar verdik. Kedi türlerini tanıtırken amacımız insanları cins kedi almaya özendirmek değildi ama şu bir gerçek ki bu kediler var ve özelliklerinin bilinmesi gerekiyor. Sokak hayvanları paylaştıkları geniş gen havuzu nedeniyle bazı hastalıklara karşı “cins” diye tabir edilen hayvanlardan daha korunaklı oluyorlar ve dış etkenlerden bağımsız olarak(araba çarpması, öldürülme vs.) daha uzun ömürlü olabiliyorlar. Safkan türlerde ise durum böyle değil. Safkan hayvanlarda türe özel hastalıklar olabiliyor, ya da bir tür soğuk iklimleri severken bir tür sadece tropikal iklimde yaşıyor. Biz de bunun bilincinde olduğumuzdan kedi türlerini ve onların özelliklerini, karakterlerini hatta tarihlerini tanıtmakla başladık işe.

Bu işin kedilerle sınırlı kalmayacağı belliydi tabii. Kendini “dog person“ olarak tanımlayan üçüncü arkadaşımıza projemizi anlattığımızda bize katılma konusunda tereddüt etmedi bile. Kedilerde olduğu gibi köpeklerde de türleri tanımakla ve tanıtmakla başladık.

enpati.net türlerden ibaret değil tabii ki; hatta türler bu işin sadece ufak bir kısmı. Yapmak istediğimiz şey hayvan sahibi olsun ya da olmasın bir hayvanseverin enpati.net’e girdikten sonra başka hiçbir siteye bakma ihtiyacı hissetmeden aradığı her bilgiyi ona sunabilmek. “Köpeğim başını duvara yaslayıp hareket etmeden bekliyor”, “kedim mama yemiyor”, “kedim tırnağını kestirmiyor”, köpeğimin karnında şişlik var, sebebi ne olabilir” gibi sorulara ve çok daha fazlasına cevap vermeyi hedefledik.

Henüz yolun başındayız; fakat sağlam ve emin adımlarla ilerliyoruz. Alanında otorite olan kurumlardan ve en güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgileri anlaşılır ve kolay ulaşılır biçimde size sunmak için sürekli sürekli çalışıyoruz. Sadece bununla da kalmayacağız; gelecekte varolan örneklerinden daha pratik ve güvenilir olan bir hayvan sahiplendirme platformu kurmak gibi bir fikrimiz var örneğin; ya da kuşları, kemirgenleri tanıtmak istiyoruz. Yazının başında da söylediğimiz gibi; tüm hayvanları seviyoruz ve enpati.net’i hem insanlar için hem de dostlarımız için faydalı ve keyifli bir yer haline getirmek istiyoruz.

Bu yolculuğumuzda bize tavsiyeleriyle veya eleştirileriyle destek olmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık. Biz evcil hayvanlarımızı ailemiz olarak görüyoruz ve onları seven herkesi enpati.net’e bekliyoruz.