Ana sayfa Haberler Tekir kedinin gözleri farklı renkteki beyaz yavrusu şaşırttı

Tekir kedinin gözleri farklı renkteki beyaz yavrusu şaşırttı

471
0
yavru van kedisine yakın çekim

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, tekir desenli sokak kedisi 5 yavru kedi dünyaya getirdi. Yavrulardan birinin beyaz tüylü ve gözlerinin birbirinden farklı renkte olması görenleri şaşırttı.

tekir kedi ve yavrusu van kedisinin fotoğrafı

Yüksekova’nın İpekyolu Caddesi üzerindeki bir iş yerinde, Ramazan ayında, tekir desenli sokak kedisi, 5 yavru dünyaya getirdi. Yavrulardan birinin büyüdükçe göz renkleri oturmaya başlayınca görenleri şaşırtan gerçek ortaya çıktı. Tüylerinin rengi beyaz renkte ve gözlerinden birinin yeşil, diğerinin ise mavi renkte olan yavru, görenleri şaşırttı.

yavru kedi annesinin arkasına saklanmış

Kedilerin bakımını üstlenen iş yeri sahibi Mahir Keçecioğlu, “Yavrular farklı renklerde dünyaya geldi. Yavrulardan birisi de beyaz doğdu. İlk etapta göz renklerinin birbirinden farklı olduğunu fark edemedik. Aradan bir ay geçtikten sonra göz renkleri belirginleşmeye başladı. Beyaz olan yavrunun gözlerinin biri mavi, diğerinin de yeşil olduğunu gördük. Yavru kedileri iş yerimizde besliyoruz. İş yerimize genelde sokak kedileri sığınıyor. Annesine bakınca kimse inanmıyor. 10 yıldır sokaktaki birçok kediye baktım. Bu kediler işyerimizin neşesi oldu. Fırsat buldukça kediyle oynuyoruz. Hastalanınca veterinere götürdüğüm kediler oldu. Kışın iş yerimizde kalıyorlar. Aynı mutfakta beraber yemek yiyoruz” dedi.

işyeri sahibi sokak kedilerini besliyor ve bakımını yapıyor

Konu hakkında, Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya şu şekilde açıklamalarda bulundu. Kedilerde beyaz rengin ‘White’ geninden kaynaklandığını belirterek, “O gen yurdumuzda Van kedilerinde çok daha yoğun. Dolayısıyla, kedinin aile geçmişinde bir Van kedisiyle çiftleşme durumu söz konusu olduğunu düşünüyorum. Beyaz genler çekinik olduğu için, ortaya çıkmakta zorlanmıştır. Ama yüzde 20 oranında da yavruların beyaz olma ihtimali vardı. Bu kadar düşük olsa da bir şekilde ortaya çıkmıştır. Beyazlık da bu genden kaynaklanmıştır” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here