Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Habeş Kedisi

Habeş Kedisi

591
0
meraklı habeş kedisi

Fiziksel Özellikleri

Habeş kedilerinin kendilerine özgü desenleri vardır. Dış görünüşleri vahşi bir kedi olan pumayı andırdığı söylenebilir. Diğer kedi cinslerinden ayırt edici özellikleri her bir tüyünün bir kaç renk kombinasyonundan oluşması olabilir. Genelde iki renkli olan habeş kedilerinin tüyleri ipeksi bir yumuşaklıktadır. Her bir tel tüyünde hem açık hem koyu renkli çizgiler vardır. Bu da vücutlarında yer yer benekli ve renk değiştirirmiş görüntüsü verir.

Habeş kediler iyi gelişmiş kaslı bir vücuda sahiptir ve yürüyüşleri zariftir. Orta boylu habeş kedilerinin gözleri badem şeklindedir ve altın ya da yeşil renkte olabilir. Yüzlerinde koyu çizgiler gözlerinden ve kaşlarından uzayabilir.

Habeş kedileri özgürlüklerine düşkündür ve sürekli oyun halindedir bu yüzden küçük yaralanmalara meyillidirler.

Sağlık

Habeş kedilerininde görülmesi olası bilinen hastalıkları şöyledir;

  • Habeş kedileri diş eti iltihabına ve diş çürümelerine karşı hassastırlar. Bu nedenle günlük diş bakımı bu kediler için çok önemlidir.
  • Amiloidoz (amyloidosis) organ işlev bozukluğuna sebebiyet verebilen bir hastalıktır ve habeş kedilerinde genel olarak böbreklerde gözlemlenir.
  • Hiperestezi sendromu (hyperesthesia syndrome) nörolojik bir problemdir. Kedilerin kendilerini fazla temizlemesine sebep olur ve bölgesel tüy kaybına ve dokunulduğunda yada okşandığında kedinizin çılgın gibi davranmasına sebep olmaktadır.
  • Patella luksasyonu (patellar luxation) diz kapağı çıkığıdır. Cerrahi operasyon ile ciddi vakalar hafifletilebilir.
  • Progresif retina atrofisi (progressive retinal atrophy) ilerleyici retina tembelliği olarka da bilinir. Tedavisi yoktur ve gece görüşü kaybı ile başlayıp körlükle sonlanır.
  • Pirüvat kinaz eksikliği (Pyruvate kinase deficiency PKD) bir enzim eksikliğidir.

Karakter ve Genel Huyları

sinirli habeş kedisi

Doğuştan çarpıcı güzellikte olan habeş kedileri çok hareketlidirler. Kedi dünyasındaki en aktif kedi olduğunu söylemek hata olmaz. Cesur habeşler doğuştan meraklıdır. Kucağa alınmayı sevmezler. Her ne kadar sizin çevrenizde olmaktan hoşlansa odalar arası sizi takip etsede kendi bağımsızlığına çok düşkündür, yalnız kalmak istediğinde ona bu fırsatı sunmanız önemlidir.

Habeş kedileri iştahlıdır. Siz yemeğinizi yerken bacaklarınızda bekleyip kırıntılarınızın tadına bakmaya çalışabilir.

Aktif ve oyuncu olan habeş kedileri değişik ve eğlenceli oyunlarıyla sizi kendine hayran bırakır. Omzunuzda dolanmayı, örtülerin altına saklanmayı ve hiç beklemediğiniz zamanlarda aniden kucağınıza atlamalarıyla ünlüdürler. Yüksek yerleri severler ve kitaplığın en üst rafına tırmanana kadar durmayacaklardır.

Evinizde habeş kedisi olduğu sürece hayatınız sıkıcı geçmez. Habeş kedileri beğendiği eşyaları daha sonra oynayabilmek için yer değiştirip saklayabilir. Bunu o kadar hızlı yapar ki bazen ortalıktan eşyaların kaybolduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bazen habeş kedilerinin hiç uyumadığı düşünülür bu doğru değildir sadece çok hareketli olmaları bu şekilde bir öngörü oluşturmuştur.

Tarihçesi

habeş kedisi yakın çekim

Habeş kedilerin tarihi biraz gizemlidir. habeşistan (etiyopya) da yapılan bazı kazı çalışmalarında habeş kedileriyle çok büyük benzerlik gösteren 4000 yıllık kadar eski duvar resimleri ve heykeller bulunmuştur. Bu kalıntılar eski mısırlıların kedilere taptığı dönemden kaldığı düşünülmektedir. Bir efsaneye göre habeş kedileri firavunların kedisiydi.

Son zamanlarda yapılan genetik araştırmalar ayrıca habeş kedisinin atalarının güneydoğu asya’da ve hint okyanusu kıyılarında bulunan bir ırktan geldiğine işaret etmektedir. Habeş kedileri ayrıca Afrika yaban kedisine büyük benzerlik göstermektedir.

Bu kedilere habeş kedisi denmesinin sebebinin de kediler denizciler tarafından Avrupa’ya getirildiğinde Habeşistan(şimdi etiyopya) kedisi olarak tanıtılması dolayısıyla olduğu düşünülmektedir.

Bakımı

Habeş kedisi portresi

Habeş kedilerinin kısa ve yumuşak tüylerinin haftada bir taranması onlar için yeterli olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz, ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here