Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Golden Retriever

Golden Retriever

819
0
golden retriever kumsalda koşuyor

Köpeklerle insanlar arasında bağlantı kurmayı, benzetmeler yapmayı çok seviyorum ve sanırım bu sefer de kendimi tutamayacağım. Bence Golden Retrieverlar insan olsalardı kesinlikle toplumda parmakla gösterilen örnek insanlardan olurlardı. Her anne babanın hayali olan; kendisinden bir şey istendiğinde sızlanmadan yapan, çöpü atmaya ya da bakkala ekmek almaya pikniğe gidiyormuş gibi neşeyle giden, derslerini aksatmayan, kadir kıymet bilen, kendisini yetiştirenlere vefasını her zaman gösteren ve onları asla üzmeyen hatta onları mutlu etmek için dur durak bilmeden çalışan insanlar olurlardı. Zaten bir dönem köpek sahibi olmuş ya da hala sahip olan çoğu insan köpeklerini evlatları yerine koymuyorlar mı? İşte karşınızda örnek evlat Golden Retriever.

Görme engelli insanları gideceği yere götürürken de, panik atağı olan sahibini sakinleştirirken de, ailenizle havuz başında vakit geçirdiğiniz bir cumartesi günü evin küçük çocuğuna yüzme öğretirken de Goldenların tek bir amacı vardır; önce sahibini sonra kendisini mutlu etmek. Bugün sizlere mükemmel bir aile köpeği olan ve köpek dünyasının belki de en popüler yıldızlarından olan Golden Retriever’ı anlatıyoruz, keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

genç golden suda oynuyor

Goldenların vücut uzunlukları yüksekliklerinden fazladır. Güçlü bir boyun ve geniş kafa yapısı Goldenların karakteristik özelliklerindendir.

Yetişkin erkek Goldenlarda yükseklik ortalama 56-61 cm., dişilerde 51-56 cm.’dir. Ağırlık ise erkeklerde ortalama 30-35 kg., dişilerde 25-30 kg. arasındadır.

Golden Retrieverların tüyleri düz veya dalgalı olabilir. Kürklerinin alt tabakası yoğun bir tüy yapısına sahiptir ve suya dayanıklıdır. Goldenların renk dağılımına baktığımızda ise altın ve krem renklerinin tüm tonlarını görebiliriz.

Kafa yapıları geniş, yatay ve boylamasına hafif kavislidir. Burnun üst kısmı yandan bakıldığında düzdür. Kulaklar göz hizasının hemen üstünden başlar ve yanaklara kadar uzanabilir. Kulaklar, üstüne çekildiğinde gözleri örtebilecek büyüklüktedir. Kuyruğu kalın ve başlangıç noktasında kaslı bir yapıdadır. Kuyruk kemiği arka iç dize kadar uzanabilir.

Sağlık

Goldenlar genel anlamda sağlıklı ve dirençli köpeklerdir. Yine de aşağıdaki rahatsızlıklara karşı tehlikeye açık olabilirler:

  • Göz hastalıkları (üveit, katarakt, retinal atropi gibi)
  • Dirsek ve kalça çıkıkları
  • Osteosarkom (bir tür kemik tümörü)
  • Mast hücreli tümörler
  • Nöbetler
  • Lenfoma
  • Yumuşak doku sarkomu

Golden Retrieverların ortalama ömrü 10-12 yıl arasıdır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Köpekler ve insanlar arasında bağlantı kurmayı çok sevdiğimi söylemiştim. Eğer Goldenlar insan olsaydı onlarla gözleriniz kan çanağı olana kadar Playstation’da kozlarınızı paylaşabilirdiniz, ya da halı sahalarda takımınızın dinamosu olabilirdi. Golden Retrieverların özelliklerinden bahsedilecekse kimsenin anmadan geçemeyeceği en önemli özelliklerden biridir oyunculukları. Adlarının (retrieve:bir şeyi bir yerden alıp geri getirmek) anlamını da düşünürsek top atma-yakalama, frizbi gibi öğeler içeren oyunları çok sevdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca; belki de su kuşu avcılığı geçmişlerinden kazandıkları genler sayesinde Goldenlar yüzmeye bayılırlar. Havuza fırlattığınız bir tenis topunun peşinden atlarken karada oldukları kadar rahat olurlar. Ayrıca yüzmek enerji harcatan bir aktivite olduğundan Goldenınız için harika bir egzersiz yöntemidir.

suda koşan golden

Goldenler cana yakın, güvenilir hayvanlardır. Neşeli ve oyuncu karakterlerini yetişkinlik zamanlarında bile korurlar. Ayrıca Goldenlar insan dostlarına olan tutkularıyla bilinirler. Aile üyelerini mutlu edebilmek için her an fırsat kollarlar. Sahiplerine bağlığı ve itaatkar yapısı Goldenları eğitilmesi en kolay ırklardan biri haline getirir. Yeni şeyler öğrenme tutkusu ve komutları kolayca kavrayabilme yeteneği onun eğitimini keyifli bir aktiviteye çevirir.

Dışarıda vakit geçirmeyi her ne kadar çok sevseler de, Goldenlar için günün sonunda sahibinin dizinin dibine kıvrılmak ve ailesiyle aynı çatı altında uyumak ona kendisini güvende ve huzurlu hissettirecektir.

Golden Retriever nehirde oyun oynuyor

Tarihçe

Golden Retriever tarihindeki en önemli isim; Victoria döneminde(Büyük Britanya’da Kraliçe Victoria’nın hüküm sürdüğü, 1837-1901 arası dönem) yaşamış, Tweedmouth bölgesinin ilk lordu olan ve yine o dönemde İskoçya Highland bölgesinde türü geliştirmiş olan Dudley Marjoribanks’tir. O zamanlar halihazırda kuş avcılığı ve diğer sporlar için kullanılan çok sayıda Retriever türü vardı, fakat türün potansiyelini gören Lord, coğrafyanın olumsuz koşullarıyla mücadele edebilecek yeni bir tür arayışına girmişti.

Bu hedefine ulaşmak için Wavy Coated Retriever ile günümüzde soyu tükenmiş olan Tweed Water Spaniel’i eşleştirdi. Ortaya çıkan sonuç, kusursuz kuş avcılığı yeteneklerine sahip olan dört yavru idi. Daha sonra bu eşleşmeye Bloodhound, Black Retriever ve Setter türlerini de dahil etti.

Dönem hayranı bir tarihçinin anlattığına göre “Birkaç nesil boyunca akıllıca sürdürülen çiftleştirmeden sonra, Lord Tweedmouth tutarlı soya sahip fevkalade bir işçi grubu Retriever türü ortaya çıkardı.“.

Golden retriever yavrusu çimlerde oynuyor

Bakım

Beslenme

Goldenınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Bazı Goldenlar fazla kilo almaya eğilimli olabilir, bu yüzden köpeğinizin kalori tüketimini ve ağırlığını sürekli gözetim altında tutun. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Goldenlar senede iki defa ağır tüy dökme dönemi geçirirler. Bu dönemler dışında tüy dökümü orta seviyededir. Çoğu zaman; haftada iki defa detaylıca yapacağınız taramayla ölü saçları temizleyebilir ve mobilyalarınızın üstüne dağılmasını engelleyebilirsiniz. Ağır tüy dökme dönemlerinde, bu taramalar günde bire inebilir. Banyo yaptırmak da ölü saçlardan kurtulmaya yardımcı olabilir, fakat taramadan önce köpek kesinlikle tamamen kuru olmalıdır. Bunun haricinde banyoya pek ihtiyaç duymazlar. Diğer tüm türlerde olduğu gibi Goldenların da tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Egzersiz

Çoğu spor ve iş grubu tür gibi, Goldenlar da bolca günlük egzersize ihtiyaç duyarlar. Yeterince egzersiz yapmayan ve enerjisini atamayan bir Golden istenmeyen davranışlar geliştirebilir. Goldenlar uzun koşularınızda ve bisiklet turlarında size iyi birer yoldaş olabilirler; fakat bu tür yüksek eforlu ve köpeğinizin eklemlerine ve kemiklerine stres yükleyebilecek egzersizlere onu katmadan önce veterinerinizden fikir almalısınız.  

Eğitim

Bütün türlerde olduğu gibi Goldenlarda da erken sosyalleşme ve yavru eğitim kursları eğitimin en önemli noktalarıdır. Yedi haftalıktan dört aylığa kadar olan dönemde yavaş yavaş geniş insan çevresiyle tanıştırılmaları Goldenların iyi huylu ve uyumlu yetişkinler olmasına önayak olacaktır. Goldenların hayattaki en büyük amaçları sahiplerini mutlu etmek olduğu için, ve sadık ve uyumlu bir tür oldukları için eğitimleri çoğu türe nazaran çok daha kolay ve keyifli geçer.

yavru golden retriever yakın çekim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here