Ana sayfa Hayvanlar Alemi Çengel boynuzlu dağ keçilerinin zorlu yolculuğu

Çengel boynuzlu dağ keçilerinin zorlu yolculuğu

218
0
Çengel boynuzlu dağ keçilerinin zorlu yolculuğu

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde, nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan çengel boynuzlu dağ keçilerinin yavrularıyla birlikte zorlu yolculukları görüntülendi.

Dağ keçisi tek başına

Şebinkarahisar ilçesi doğal güzelliklerinin yanı sıra yaban hayatında çok sayıda türü bünyesinde barındırıyor. Kaya kartalı, dağ keçisi, tilki, domuz, boz ayı ile kurtlara doğal ortamında rastlanılan ilçede, Dünya Doğa Koruma Birliğinin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde bulunan dağ keçisi sürüsü görüntülendi. Çengel boynuzlu dağ keçileri, yavrularıyla yiyecek ararken sarp ve kayalık arazide yol aldı.

Dağ keçiler sırp kayalıkta

Giresun Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, bölgede dağ keçilerinin neslinin korunması ve geliştirilmesi için özel çalışma yürütüyor. Çalışmalar sayesinde keçi popülasyonun da artış bekleniyor.

Çengel boynuzlu dağ keçisinin Türkiye  üzerindeki dağılımı genellikle kuzeydoğuda Ordu Mesudiye ilçesinden Gürcistan sınırına kadar bahsedilir. Kimi kaynaklar Kastamonu’ya kadar uzanıyor olduğunu söylese de son yıllarda daha önceden doğal olarak bulunduğu bazı alanlarda gözlemlenememiştir. Günümüzde, Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin, Ardahan-Posof, Kars, Erzurum, Bingöl, Erzincan, Tunceli’de halen mevcut olup Bitlis, Van ve Hakkâri arasındaki bazı dağlarda da olduğu düşünülmektedir. 

Boynuzlar kafatasından dik olarak çıkıp uç kısmına doğru çengel gibi içe büküldüğü için çengel boynuzlu dağ keçisi veya kışın rengi siyaha yakın koyu kahverengi veya gri olduğu için “kara keçi” denir. Rengi yazın ise açık soluk kahverengi veya turuncuya yakın kahverengidir. Sırtında omuz başından kuyruğa kadar siyah bir şerit uzanır. Ağız kenarından göz arkasında kadar yanakta genişçe siyah bir şerit, bant bulunur. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here