Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Fransız Bulldog

Fransız Bulldog

5016
0
French bulldog sahilde

Fransız Bulldog’a baktığınızda ilk olarak İngiliz Bulldog’un minyatür bir modeli gibi görünse de onda farklı köpeklerden izler görebilirsiniz. Kesin olan tek bir şey var ki, Fransız Bulldog bulunduğu her ortamda ilginin odağı olacaktır. Minik vücudu, kocaman gözleri ve dik kulakları ile ilgi çekmemesi imkansız zaten. Biz de bu yazımızda bu sevimli ve minik dostumuzun özelliklerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar. 

Fiziksel Özellikleri

Fransız Bulldog için minyatür bir Bulldog tipi köpek desek yanlış olmaz herhalde. Bu küçük dostumuzun ayırt edici özelliklerinden biri bir kareyi andıran kafa yapısı ve yarasalarınkine benzer kulaklarıdır. Fransız Bulldog boyutlarına göre güçlü, yapılı ve iri kemiklidir.

Fransız Bulldoglarda her iki cinsiyette yükseklik ortalama 25-35 cm. arası, ağırlık ise 9-13 kg. arası değişir. Kafası vücuduna göre büyüktür ve kare şeklindedir. Gözleri yuvarlak koyu renklidir; koyu kahverengiden siyaha kadar değişik tonlar görülebilir. Gözlerin kafatasındaki yerleşimi diğer köpeklere nazaran daha aşağıdadır. Kulakları yarasa kulak olarak belirtilen tiptedir. Başlangıç noktası geniş, uzatılmış, ucu yuvarlak, kafatasındaki başlangıç noktası yukarıdadır. Kulaklar birbirine fazla yakın durmaz ve dik taşınır. Kafanın kulaklar arasında kalan kısmı düzdür. Burun ile yanaklar arasında kalan bölge geniş, derin ve geriye doğru yatıktır. Boynu kalın, hafif kavisli ve boğaz etrafındaki deri gevşektir. Göğsü derin ve geniştir. Kuyruğu kısadır. Şekil düz ya da kıvrılarak vücuda yapışmış gibi durabilir. Kuyruğun başlangıç noktası kalındır ve uca gidildikçe incelir. 

Fransız Bulldog tek katmanlı bir kürke sahiptir. Tüyleri kısa, yumuşak ve pürüzsüzdür. Derisi de tüyleri gibi yumuşak ve gevşektir; özellikle de kafadaki ve omuzlardaki kırışıklıklardan anlayabilirsiniz. Renk olarak beyaz, siyah, açık kahverengi ve krem rengi görülebilir. Desen olarak ise kırçıllı, alacalı, siyah maskeli, siyah gölgeli ve beyaz işaretli düzenler görülebilir. 

farklı renklerde 3 french bulldog beyaz arkaplan

Sağlık

Fransız Bulldoglarda aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmeleri gerekir: 

  • Brakiosefalik sendrom
  • İntervertebral disk hastalığı
  • Alerji
  • Kalça çıkığı
  • Patella luksasyonu
  • Hemivertebra

Fransız Bulldogların ortalama yaşam süresi 10-12 yıldır. 

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Fransız Bulldog cinsi köpek karton koli içinde otururken resmedilmiş

Karakter ve Genel Huyları

Fransız Bulldog’un Amerika’nın en popüler dördüncü türü olmasının bir sebebi var.  Fransız Bulldog boyutlarından, arkadaş canlılığından, oyunculuğundan dolayı yoldaş köpek ve aile köpeği olarak haklı bir ün kazanmışlardır. Fransız Bulldoglar, genetik yapıları dolayısıyla dışarıda yaşamaya uygun köpekler değildir. Fazla havlamadıkları için ve fazla egzersize ihtiyaç duymadıkları için apartman hayatına en uygun köpeklerden biridir.  Uygun biçimde tanıştırıldıkları takdirde evdeki diğer petlerle gayet iyi anlaşabilirler. Çocuklara karşı son derece şefkatli ve koruyucu olurlar. Fransız Bulldog oyuncu bir doğası olmasına ve bölgeci olmamasına rağmen bazı durumları yanlış yorumlayabilirler ve kendilerini savunma ihtiyacı hissedebilirler; bu yüzden daha büyük köpeklerle oynarken dikkatle izlenmeleri gerekir.

Ailesine son derece bağlı ve tam bir ilgi arsızı olan Fransız Bulldog eğer uzun süreler yalnız kalırsa ayrılık anksiyetesine ve depresyona yakalanabilir. Dolayısıyla eğer bütün gün evden uzaktaysanız ve köpeğinize günde yalnızca 1-2 saat ayırabilecekseniz Fransız Bulldog sizin için uygun bir seçim olmayacaktır. Fransız Bulldog’a disiplinli bir şekilde rehberlik etmezseniz her bulduğu fırsatta yaramazlık yapabilir ve eline geçen her şeyi çiğneyebilir. Fransız Bulldog’un mizacına bakıldığında size problem çıkartabileceği en muhtemel özelliği inatçı olmasıdır. Bu inatçılık öyle bir seviyeye gelebilir ki sizin öğrettiğiniz şeyleri yapmayı ve kurallara uymayı reddeder. Yaşlandıkça bu inatçılık artabilir, bu yüzden erken yaşta uygun eğitimle halledilmelidir.

Genel olarak Fransız Bulldog iyi huylu, dost canlısı, ailesine fazlasıyla bağlı ve zaman zaman son derece inatçı olabilen bir köpektir. 

Tarihçesi

1800’lerin ortalarında minyatür bir Bulldog, Nottingham da dahil olmak üzere bazı İngiliz şehirlerinde insanların gözüne girmeye başlamıştı; özellikle de dantelcilerin gözüne. Bu minyatür Bulldog bir şekilde Nottingham’lı dantelcilerin maskotu olmuştu. Bu durum İngiltere’de endüstriyel devrimin zirvede olduğu zamanlara denk geliyordu ve dantelcilik gibi küçük evlerden yürütülebilen işler giderek daha çok tehdit altına giriyordu. Dantel ticareti yapan birçok insan Fransa’ya taşındı. Tabii ki minyatür Bulldoglarını da yanlarında götürdüler.

Bu küçük köpekler dantelcilerin yerleştiği Fransız kırsal kesiminde fareleri evden uzakta tutma yetenekleri ve sevimli aile köpekleri olmaları sebebiyle bir hayli popüler oldu. Onyıllar içinde bu minik Bulldoglar başka türlerle çiftleştirildi; bu türler arasında muhtemelen bazı terrierler ve Puglar vardı. Tabii bu sırada şuan meşhur özelliklerinden biri olan yarasa kulakları da ortaya çıktı. Ortaya çıkan yeni köpeklere Bouledogue Français ismi verildi. Bu köpekler eninde sonunda Paris halkı tarafından keşfedildi ve Fransız Bulldog’un ünü en iyi şehir köpeği olarak yayılmaya başladı. Köpek Fransız sosyetesinde de kendisine güzel bir yer edindi. 

Burada size ünlü bir Fransız Bulldog’dan bahsetmek isteriz. Westminster Kennel Club’ın 1911 yılında düzenlediği bir yarışmaya aday olan ‘Gamin de Pycombe’ adındaki Fransız Bulldog, Titanik battığında gemide bulunuyordu. Köpek o kadar popülerdi ki, sahipleri onu sigortalatmıştı. Kaza sonrası sahipleri kayıpları için sigortadan 21,750 dolar ödeme aldılar. 

siyah fransız bulldog çimlerin üstünde yatıyor

Bakımı

Beslenme

Fransız Bulldog’u  onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Temizlik

Fransız Bulldog tüy dökümü en az olan köpeklerden biridir. Haftada bir defa tarayarak ölü tüyleri uzaklaştırabilir ve kürkünü bakımlı tutabilirsiniz. Yüzündeki kırışıklıkların arasını daima temiz ve kuru tutmalısınız.  İhtiyaç halinde banyo yaptırabilirsiniz. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Fransız Bulldog fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Günlük kısa yürüyüşler ve oyun seansları onu zinde tutmaya yetecektir. Fransız Bulldoglar temel itaat ve çeviklik gibi köpek sporlarına katılmayı da severler. Genetik mirasları ve kafa yapılarından dolayı nefes problemleri yaşayabilirler bu yüzden sıcak ve nemli havalarda kesinlikle efor sarfetmemeleri gerekir. 

Eğitim

Fransız Bulldoglar zeki köpeklerdir fakat eğitimleri çok da kolay olmayabilir. Dikbaşlı bir yapıları vardır ve kolayca sıkılabilirler. Fransız Bulldogların eğitiminde çalışma periyotlarını kısa tutmak ve belirlenen sürede istenen davranışa ulaşıldığında anında ödüllendirmek gerekir. Bağırmak, azarlamak gibi davranışlar onun ilgisini kaybetmesine ve çekip gitmesine sebep olacaktır. Erken sosyalleşme ve yavru eğitimi her köpekte olduğu gibi Fransız Bulldog’da da oldukça önemlidir.