Ana sayfa Haberler Flamingoların ülkemizde en çok ziyaret ettiği göl kurudu

Flamingoların ülkemizde en çok ziyaret ettiği göl kurudu

233
0
Aşırı tuzlu olması nedeniyle kuruduktan sonra çölü andıran bembeyaz bir görüntü ortaya çıktı

Türkiye’de flamingoların uğrak yerlerinden başında gelen Göller Bölgesi’ndeki Akgöl, haziran ayı itibarıyla tamamen kurudu. Akgöl veya Çorak Göl olarak da adlandırılan bu karstik göl, suları tamamen çekilmesinin ardından bembeyaz bir çöle dönüştü.

Göller Bölgesi’ndeki Burdur Gölü olmak üzere Salda, Akgöl, Acıgöl ve Yarışlı gölleri, flamingo kuşlarının ülkemizde yaşam alanlarından. Son yıllarda küresel ısınma başta olmak üzere Göller Bölgesi’ndeki göller, bilinçsiz tarımsal sulama, kaçak sondajlar, kaynak derelerine su akışını engelleyen gölet projeleri ve kaynaklarını besleyen dağlardaki maden ocakları sebebiyle hızla su kaybı yaşıyor.

Akgöl, haziran ayı itibarıyla tamamen kurudu.

Burdur Gölü’nde bir zamanlar yer alan flamingolar artık sık rastlanılmıyor. Bölgedeki Yarışlı Gölü’nde de etrafındaki mermer ocağıkları nedeniyle ciddi sorunlar yaşanıyor. Flamingoların bölgedeki en önemli uğrak alanlarından biri olan Akgöl veya Bayındır Gölü olarak bilinen göl de tamamıyla kurudu.

Göle flamingo dışında ördek, meke, çok nadir görülen dik kuyruk gibi çok sayıda yaban kuşu da geliyor. Kuşlar su çekilene kadar gölde konaklıyorlar. Aşırı tuzlu olması nedeniyle kuruduktan sonra çölü andıran bembeyaz bir görüntü ortaya çıktı. Göl etrafında Yeşilova ilçesine bağlı Aşağıkırlı, Yukarıkırlı, Dereköy, Orhanlı, Taşpınar ve Bayındır köyleri bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here