Ana sayfa Haberler Flamingoların bir gölü daha kurudu

Flamingoların bir gölü daha kurudu

506
0
Yarışlı Gölü tamamen kurudu

Göller Bölgesi, Türkiye’de başta flamingolar olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl, aşırı sıcak ve yağış azlığı nedeniyle Bayındır Gölü’nden sonra 16 kmlik Yarışlı Gölü de tamamen kurudu. 

Göller Yöresi’nin en önemli sulak alanlarından Burdur’a bağlı Yeşilova ilçesinde başta flamingolar olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Bayındır Gölü’nün ardından bu kez Yarışlı Gölü de kurudu. Yarışlı gölü; Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köyleri arasında yer alıyor. Genişliği 16 kilometrekare, derinliği bir dönem 4 metreye kadar ulaştığı belirlenen Yarışlı Gölünün, küçük bir de adası bulunmaktaydı. Yarışlı Gölü, sodyum fosfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat açısından zengin olduğu için suları acı bir göldür. Bu nedenle göl tamamen kuruduktan sonra çöle dönüştü.

Yarışlı gölünden arşiv görüntüsü

Flamingoların gölleri bir bir kuruyor

Lisinia Doğa Yaşam Alanı kurucusu Öztürk Sarıca, Göller Bölgesi’nde sulak alanların son yıllarda hızla yok olduğunu, 10’a yakın alanın kaybedildiğini belirtti. “Özellikle flamingoların son dönemde kullanmaya başladığı alanlardan birisiydi. Akgöl’ün ve ardından Yarışlı Gölü’nün de kurumasıyla birlikte flamingoları artık sadece Burdur Gölü kenarında ve Acıgöl’de görmekteyiz. Özellikle küresel ısınma kaynaklı nedenler ile bu yıl anormal derecede yükselen hava sıcaklıkları ve yağış rejiminin çok düzensiz oluşu bölgeye zarar veriyor. Bölgenin ciddi anlamda çok çok az yağış alıyor olması, sulak alanların hızla kurumasına sebep oluyor” diye konuştu.