Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

5492
0
8 aylık exotic shorthair kedisi

Fiziksel özellikleri

Exotic shorthair kedilerini fiziksel olarak ifade etmenin en basit hali onları kısa tüylü fars kedisi olarak tanımlamaktır. Bir iran kedisinin bütün yüz özelliğine sahip exoticler onların bakımını zorlaştıran tek şey olan tüylerinden kurtulmuş bir halidir. İran kedisinin tüm standartlarını exotic shorthairlerde görmek mümkündür.

Exotic shorthair günlük tüy bakımına ihtiyaç duymaz, hatta mevsim geçişleri de dahil olmak üzere o kadar az tüy dökerler ki onların tüy dökmeyen kediler diye tanıtıldığını duymak mümkündür. Exotic shorthair her renk ve desende bulunabilir.

Exotic shorthairler 6-7 kiloya çıkabilirler. Bacak boyları kısadır ama kendileri küçük bir kedi sayılmazlar. Kısa ama kaslı olarak değerlendirilirler. Ağırlığı genel olarak kemik yoğunluğundan kaynaklanır, kilolu olmaları sağlıklı değildir.

Exotic shorthairlerin yüzleri iran kedisi ile aynı standarttadır bu yüzden çok popüler ve sevilen bir kedi türü haline gelmişlerdir. Kafaları kısa olarak sınıflandırılır. Kafataslarının ön kısmı düzleşmiş, kısa ve geniştir. Exoticlerde tıpkı fars kedileri gibi kısa burunlara, küçük kulaklara, geniş ve kocaman gözlere sahiptir.

Sağlık

  • Nefes almakta zorlanma, dar burun deliklerinin sebep olduğu gürültülü nefes alış verişi.
  • Maloklüzyon, düzgün sıralanmamış diş, diş kapanış bozukluğu.
  • Akıntılı gözler
  • Kiraz göz (cherry eye) ve göz kapaklarının içe dönmesi (entropion)
  • Sıcak çarpması, kedinizin vücut ısısında yükselme olunca düzensiz nefes, düzensiz kalp atışı gibi tepkileri olan bir hastalık.
  • Polikistik Böbrek Hastalığı (polycystic kidney disease), oldukça yavaş ilerleyen bir böbrek hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık böbrek yetmezliğine sebep olur, dna testi ile teşhisi mümkündür.
  • Ringworm’a eğilimlidirler, yaygın bir mantar enfeksiyonu, saçkıran olarak da bilinir.
  • Sebore (seborrhea), ciltte fazla yağlanmadan kaynaklı bir cilt problemidir. Kuru ve yağlı olarak ikiye ayrılan bu rahatsızlığın iran kedilerinde genelde yağlı hali gözlemlenmektedir.  Ciltte kaşınma, kızarıklık, ve tüy kaybına sebep olur.

Karakteri ve genel huyları

tombul kedi yukarı bakıyor

Ortaya çıkan ilk exotic shorthairler iran kedilerine oranla daha aktif ve daha hareketli bir karaktere sahipti. Yaklaşık son 40 yıl civarında davranışsal olarak iran kedilerine daha benzer tutumlar sergilemeye ve fiziksel olarak onlara daha çok benzemeye başlamışlardır. Hala daha fars kedisinden daha hareketli olsalar da diğer birçok kedi türünden daha sakin kalırlar.

Uysal ve kolay eğitilebilir yapılarıyla çocuklu ve bebekli aileler için uygun bir kedi türü olmuşlardır. Exotic shorthairler diğer hayvan türleri ve kedi türleriyle de iyi geçinebilir ama yine de insanlarla vakit geçirmeyi diğer hayvanlarla vakit geçirmeyi tercih edeceklerdir.

Yumuşak ve şirin bir ses tonuna sahip olan exotic shorthairler eve geldiğinizde size hoşgeldin demek için miyavlamaya kendiliğinden alışabilecek kadar size düşkün olacaktır. Ev içinde peşinizde gezip, oturduğunuzda kucağınızdaki yerini alacaktır.

Exotic shorthairler sahipleriyle vakit geçirmeyi sevseler de, gerek kısa burunları gerek sık ve kalın tüyleri yüzünden mermer zemin, tuğla ve fayans gibi serinleyebilecekleri yerler aramaya meyillidirler.

Tarihçesi

2,5 yaşında exotic shorthair kedisi

Exotic shorthairin ilk ortaya çıkışı 1950’li yıllarda Carolyn Bussey isimli Amerikan bir kedi yetiştiricisi tarafından tesadüfen olmuştur. Amacı kahverengi bir fars kedisi yavrusu elde etmek olan Carolyn Bussey bir iran kedisi ile kahverengi bir burmese kedisini çiftleştirmiştir. Yavrular siyah renkteydi fakat yetiştirici bu kedilerin dikkat çekici derecede sevimli olduğunu farketti. Carolyn Bussey kısa tüylü bir fars kedisinin tüy bakımı açısından yaratacağı kolaylık sayesinde çok popüler olabileceğine ve hayvan severler tarafından rağbet göreceğine inanıyordu.

Bu tarihe kadar iran kedisi yetiştiricileri kısa tüylü kediler doğduğunda bunun hatalı bir üreme olduğunu düşünüp onları türün standartına uymadığı gerekçesiyle hayvan severlere tanıtmayı uygun görmüyorlardı.

Bussey’in çabaları ve çalışmaları sonucu kısa tüylü iran kedisi exotic shorthair olarak yeni bir kedi türü olarak kabul edildi ve dünyanın birçok yerinde en popüler kedi türleri arasında yer almaktadır.

Bakımı

Exotic shorthairler “tembellerin iran kedisi” takma ismiyle bilinirler. Tüy bakımları iran kedisine oranla çok daha kolaydır. Haftada iki kere taranmaları yeterlidir.

Çoğu kedi banyo yapmaktan hoşlanmaz ama hem kedinizin sağlığı hem de bakımını kolaylaştırmak adına ayda bir kere yıkamanız iyi olur. İran kedilerinin gözleri genelde akıntılı olur. Eğer gözlerinin altında göz yaşı lekesi oluşmasını istemiyorsanız her gün düzenli olarak temizliğini yapmanız gerekmektedir. Kedinizin gözünün temizliğinde yumuşak ve nemli bir bez kullanınız. Her göz için başka bez kullanmanız olası bir enfeksiyonu diğerine bulaştırmamak adına çok büyük önem taşımaktadır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.