Ana sayfa Hayvanlar Alemi Eski dünya kertenkelelerine küresel ısınma tehdidi

Eski dünya kertenkelelerine küresel ısınma tehdidi

550
0
ağaç dalı üzerinde kertenkele

Avrupa, Asya ve Afrika’da yaygın olan eski dünya kertenkeleleri (Lacertidae familyası) üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar ardından, küresel ısınmanın kertenkele türlerini oldukça olumsuz etkilediği ve nesillerini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Türk bilim insanlarının da aralarında bulunduğu 17 ülkeden tam 45 araştırmacı, çoğunlukla Avrupa, Asya ve Afrika’da görülen eski dünya kertenkelelerinin termofizyolojisine ve filogenisine yönelik, yaklaşık 3 yıl süren ve 262 kertenkele türünün incelendiği bir çalışma yaptı. Araştırma sonuçları, dünyanın en prestijli bilim dergilerinden biri olan Nature Communications’da yayımlandı.

Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithaf edildi

Araştırmaya Türkiye’den katılan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Acıgöl Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğretim görevlisi Dr. Mert Karış, bu kapsamlı çalışmayı, Türkiye ayağının lideri olarak görev yapan ve gerçekleştirilebilmesini sağlayan, ülkemizde Herpetoloji (sürüngen) biliminin gelişmesine büyük katkılar sunan, çalışmanın son aşamasında yakalandığı amansız hastalık sonrası vefat eden Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithaf ettiklerini söyledi.

Türkiye’den de 12 tür incelendi

Çalışmada, Lacertidae familyasından 12’si Türkiye’de toplam 262 kertenkele türünün evrimini yeniden yapılandırmak için son teknoloji DNA sekanslama yöntemleri ve fosil analizler kullanıldı. Dr. Mert Karış, “Çeşitli kertenkele türleri son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışmanın merkezi halini almıştır. Yeni nesil genomik analizler sonuçları türlerin evrimsel açıdan birbiriyle nasıl ilişki kurduklarını tespit etmiştir” dedi.

kertenkele

Küresel ısınmaya karşı çok hassaslar

Kertenkele türlerinde fizyoloji ve çevre sıcaklığı arasında güçlü bir uyum tespit edildi. Bunun da onları küresel ısınmaya karşı çok hassas hale getirdiğini belirlendi. Dr. Mert Karış, “Bazı türlerin çevre şartlarına nasıl hızla uyum sağladıklarını belirlemek şaşırtıcı. Fizyolojileri, dağılış alanlarının genişliği, tür zenginliği ve hatta mutasyon oranları, türlerin vahşi doğada yaşadıkları sıcaklıklarla güçlü bir şekilde bağlantılı” diye konuştu.

Türkiye’deki türler de yok olma tehdidi yaşıyor

Türkiye’nin, küresel ısınma sebebiyle gelecek yıllarda, serin çevresel koşulları tercih eden kertenkele türleri için çok sıcak gelebileceğini belirten Dr. Mert Karış, şu uyarıda bulundu: “Eğer bir an önce iklim değişikliğini hafifletme çabalarımızı geliştirmezsek, bazı kertenkele türleri giderek azalacak ve sonuç olarak yok olacaktır. Bu gibi geri dönüşümü imkânsız biyolojik çeşitlilik kaybının gerçekleşmesi, tüm ekosistem için öngörülemeyen ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir.”