Ana sayfa Hayvanlar Alemi Fotokapana takılan yaban hayat

Fotokapana takılan yaban hayat

708
0
fotokapana takılan örnek bir kare

Erzurum’un Olur ilçesinde Sarıçam ormanlarına yerleştirilen 12 fotokapan, belgesel kalitesinde görüntüler kaydetti. Fotokapanlar, vaşak, ayı, porsuk, kurt, domuz, tavşan, gelincik gibi hayvanları görüntüledi.

Doğu Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, ilçeye bağlı Ormanağzı Mahallesi yakınlarında bulunan ormanlık alanlarda yaşayan yaban hayatını takip etmek için 3 ay önce fotokapan çalışmasına başladı. Sarıçam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda 12 ayrı noktaya konulan fotokapanlar, yaban hayatı görüntüledi. Ormanlık alanda vaşak, ayı, kurt, domuz, tavşan, porsuk, gelincik gibi hayvanların görüntüleri fotokapan kameralarına yansıdı.

Fotokapana yakın çekim

Doğu Anadolu Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Okutucu, Orman Genel Müdürlüğü’nün Ar-Ge birimi olarak çalışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaban hayatı izleme çalışmalarının devam edeceğini bildiren Mehmet Akif Okutucu, “Bu çalışma sayesinde, yörede birçok memeli hayvan türü fotokapanla tespit edildi, bölgenin yaban hayat bakımından oldukça zengin olduğu belirlendi” dedi.

Fotokapanın kurulu olduğu ağacın resmi

Orman Koruma, Yaban Hayatı ve Korunan Alanlar Araştırmalar Başmühendisi Yaşar Ayhan, “Ormanağzı Mahallesi’ndeki sarıçam ormanlarında 12 fotokapan ile üç ay süresince çalışmalar gerçekleştirdik. Çalışmaların sonucunda vaşak, ayı, kurt, domuz, tavşan, porsuk, gelincik gibi türlerin görüntülerini elde ettik. Fotokapanla tespit ettiğimiz bu türler arasında özellikle vaşak nesli tehlike altında olan türlerden biridir ve koruma altındadır. Yöre, yaban hayatı bakımından oldukça zengin. Habitatlarının korunması için bölge halkını bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır” diye konuştu.