Ana sayfa Hayvanlar Alemi Erzincan’da su samuru görüldü

Erzincan’da su samuru görüldü

363
0
Erzincanda su samuru görüntülendi.

Nesli tehlikede olan türler arasında olan ve koruma altında bulunan su samuru, Erzincan’da bir amatör balıkçı tarafından görüntülendi.

Erzincan Kemah ilçesinden geçen Karasu Nehri’ni besleyen derede balık avlandıkları sırada görüntüleri çekilen iki su samurunun hareketleri çevredekilerin hayranlığını kazandı. Amatör olarak balıkçılık yapan bir vatandaşın cep telefonu ile çektiği görüntülerde, su samurları balık sürüsünü kovalıyor, kimi zamansa suyun dışına çıkıyor. Balık avlayıp beslenen iki su samuru daha sonra gözden kayboldu.

Su samurları göllerde, sazlık ve çeşitli sulak alanlarda, sulama kanallarında ve deniz kıyılarında bulunabilir. Her büyüklükteki nehir ve ırmak su samuru için yaşam alanı olabilir. Su samurları etçildir. Beslenmelerinde esas gıdalarını başta balıklar olmak üzere, kurbağalar, su kuşu civcivleri ve su kuşu yumurtaları yer alır. Su samurlarının koku alma, görme ve duyma yetenekleri hassastır. Gözleri kafalarının üst kısmında olduğu için vücudu su içindeyken görmeye devam edebilir. Genel olarak gece yaşadıkları ve utangaç oldukları için insanlar tarafından çok sık karşılaşılmazlar.

Su samurlarının sayıları hem Türkiye’de hem de dünyada hızla azalmaktadır. Bu nedenle CITES Sözleşmesinin Ek-1 kısmında, Bern Sözleşmesinin Ek-2 kısmında koruma altına alınmış ve tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır. CITES Sözleşmesi; nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin bir sözleşmedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here