Ana sayfa Haberler Edirne’den ‘Sokak hayvanlarına su verin’ çağrısı

Edirne’den ‘Sokak hayvanlarına su verin’ çağrısı

471
0
Edirne, Keşan Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı'ndan bir kare

Edirne’nin Keşan Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı Sorumlusu veteriner hekim Hasan Nural, yaz sıcaklarının hayvanları suya ulaşmakta zorlandığını hatırlatarak “Sokak hayvanlarına su verin” çağrısında bulundu.

Keşan Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı’nda bulunan köpekler, insanlar için bile zorlayıcı 34 dereceyi bulan hava sıcaklıklarından olumsuz etkileniyor. Barınak çalışanları gün içinde hortumla yerlere su sıkarak ve içme suyunu düzenli değiştirerek, hayvanları sıcak havadan korumaya çalışıyor. Geçici Hayvan Barınağı Sorumlusu Veteriner Hekim Hasan Nural, sıcak havalardan sokak hayvanlarının da olumsuz etkilendiğini belirterek, “Havaların ısınmasıyla sokakta yaşayan canlılar su bulmakta zorlanıyor. Onlara yardımcı olmak için kapılarımızın önüne bir kap su koyabiliriz. Sağlıklı yaşamak için bizim nasıl temiz suya ihtiyacımız varsa sokakta yaşayan canlıların da temiz suya ihtiyacı var. Biz de barınakta yerlere su tutarak ve içme sularını tazeleyerek, onları serinletmeye çalışıyoruz. Ayrıca gölgeliklerimiz var. Yaz mevsimini rahat geçirebilmeleri için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Şehrin çeşitli bölgelerinde su ve yem odaklarımız var. Burada ihtiyaçlarını karşılıyorlar” dedi.

Hasan Nural, sokak hayvanlarının sıcakta susuz kalmaları halinde ‘güneş çarpması’na maruz kalabileceklerini dile getirerek, “Genelde sağlıklı olan hayvanlar kendilerini gölgeye atarlar. Hasta olan hayvan bunu yapamayabilir. Sıcak havada suya ulaşmakta zorluk çekebilirler. En büyük problem suya ulaşmak. O yüzden vatandaşlar kapılarının önüne bir kap su koyarlarsa sokak hayvanları için son derece faydalı olur” dedi.

Edirne, Keşan Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı veteriner hekimi herkesi kapısının önüne su koymaya davet etti

Sokak hayvanlarıyla bir arada yaşamaya alışılması gerektiğini vurgulayan Hasan Nural, “Barınağımıza gelen sokak hayvanlarını kısırlaştırıp, aşılarını yaparak, iyileştikten sonra sahiplendirmeye çalışıyoruz. Eğer sahiplendiremezsek aldığımız yere bırakma zorunluluğumuz var. Bu konuda yapabileceğimiz fazla bir şey olmuyor. Onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu dünya sadece insanlara ait değil. Sokakta yaşayan canlılara da ait. Diğer canlıların da yaşam hakkı var. Bu hakka herkesin saygı göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here