Ana sayfa Haberler Edirne’de sokak köpeklerinin bakımsızlıktan öldüğü iddia edildi

Edirne’de sokak köpeklerinin bakımsızlıktan öldüğü iddia edildi

259
0
Edirne'de sokak hayvanlarının sayılarının azaldığı iddia edildi

Edirne’de katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisleri açıldı. Kapatılan eski çöplükte kalan köpeklerin, her gün beslenmelerine karşın, sağlıksız koşullarda yaşadıkları için telef oldukları öne sürüldü.

Edirne’de iki yıl önce katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesislerinin açıldı. Bunun ardından kapatılan eski çöplükte kalan köpeklerin sayılarının her geçen gün azaldığı öne sürüldü. Belediye ve hayvanseverlerin her gün yiyecek getirdikleri hayvanların hijyenik olmayan koşullardan dolayı hastalanıp öldüğünü iddia edildi. Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Sokak Hayvanları Sorumlusu Yağmur Islattı, daha fazla köpeğin ölmemesi için yardım beklediklerini belirtti.

“Buradaki hayvanlar aşırı derecede sağlıksız. Çoğu hastalıktan öldü. Kalanlar da ölmek üzere. Neredeyse hepsinde uyuz hastalığı var. Besleniyorlar mı, evet besleniyorlar. Yaklaşık 1,5 yıldır Edirne Belediyesi burada düzenli besleme yapıyor. Ancak sağlıksız besleniyorlar. Tabii ki öncelikleri beslenmek. Ama hayvanlar yemek artıklarıyla besleniyorlar, bozulmuş bir yemeği yemek zorunda kalıyorlar. Bu durum hastalıkların daha çabuk yayılmasına ve artmasına sebep olmakta.” diye konuştu. 

Söz konusu alanda gün geçtikçe köpek sayısında azalma yaşandığını öne süren Yağmur Islattı, “O köpek azalmasından sonra burada kalan 174 köpek vardı. Sonra bu sayıda yeniden bir artış oldu, fakat şu an bir azalma yaşıyoruz. Bunun nedeninin hastalık olduğunu düşünüyoruz. Bizim artık tek istediğimiz, geride kalanlara sahip çıkabilmek” ifadelerini kullandı.

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Edirne İl Temsilcisi İbrahim Dönmez ise tek isteklerinin hayvanların çöplük alanında temiz bir şekilde yaşayabilmesi olduğunu belirtti. İbrahim Dönmez, “Yaklaşık 1,5 sene önce 500 köpeğimiz kayboldu. Neden kaybolduğunu hala bilmiyoruz. Burada şu an yaklaşık 100 köpek yaşıyor. Gelen yemekler beklediği için bozuluyor. Bozulan besinler hayvanları hasta ediyor. Yvaş yavaş ölüyorlar. İsteğimiz, bu hayvanların bir an önce kısırlaştırılması, tedavilerinin yapılması ve bu çöplük alanının da temiz bir şekilde kullanılabilmesi” diye konuştu. 

Edirne'de sokak köpeklerinin bakımsızlıktan öldüğü iddiası

Belediye Başkanından cevap geldi

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise, köpeklerle ilgili iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Çöplüğü düzenli olarak temizlediklerini ve hayvanların beslediklerini söyledi. Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Bunu söyleyen arkadaşlar şuna inanıyorum ki; Edirne’de yaşamıyorlar. Öyle bir şey yok, her gün düzenli olarak beslemeleri yapılıyor. Hatta sosyal medya hesaplarından canlı yayın da yaptırıyorum. Çöplük kapandığı günün ertesi gününden itibaren her gün saat 14.00 ile 15.00 arası bir ekibim oraya gidiyor, düzenli besleme yapılıyor. Yalakları ve su tankerini Edirne Belediyesi koydu. Oranın temizliği de haftada bir rutin olarak yapılıyor. Köpek sayısını ben saymadım, arkadaşlar saydıysa da bilmiyorum. Ben artık çok yoruldum. Artık bu şeyden vazgeçsinler. O canlılar için bir şeyler yapan insanların da artık şevkini kırmasınlar” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here