Ana sayfa Haberler Sokak hayvanlarını, sadece sözleşme ile sahiplendiriyorlar

Sokak hayvanlarını, sadece sözleşme ile sahiplendiriyorlar

373
0
Hayvanllar sadece bir gün değil her gün korunmalı

Edirne’de, Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma (KE-HAYKO) Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, Can Evi olarak adlandırılan barınaktaki hayvanların sözleşmeli olarak sahiplendirildiğini söyledi. Hayvanları sahiplenenlere telefon ederek, ayda 1 kez köpeğe ait güncel fotoğraf istediklerini, sözleşmeye uymayanlardan ise hayvanları geri aldıklarını kaydetti.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında, kentteki ilkokullarda eğitim gören öğrenciler, KE-HAYKO’nun barınağını ziyarete geldi. Öğrenciler, derneğe mama desteğinde de bulundu. Burada sahipsiz köpeklere ilgi gösterdiler hatta elleriyle besleme imkanı buldular. KE-HAYKO Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, 2017 yılının Haziran ayında, dernek kurduklarını ve belediye tarafından tahsis edilen 400 metrekarelik alana barınak inşa ettiklerini anlattı. Sevinç Cebeci, “Derneğimiz kuruluşu sonrası sokaklarda bulduğumuz yaralı canları tedavi ettirmeye başladık. El birliği ile belediye tarafından tahsis edilen bu alana Can Evi adını verdiğimiz barınağı kurduk. Sağlıklı hayvanları burada barındırmıyoruz. Burası sadece tedavi olup, dinlenebilmeleri için hazırlanmış bir yer. Burada uyuzu olan, kaza geçirmiş, kanser hastası olan köpeklerimizin bakımı yapılmakta. Anlaşmalı olduğumuz özel bir klinikte tedavi ettiriyoruz” dedi.

KE-HAYKO sokak hayvanlarını sadece sözleşmeli olarak sahiplendiriyor.

Telefon edip, fotoğraf istiyorlar

Derneğin, 2 yılda yaklaşık 250 sokak köpeğini sözleşmeyle sahiplendirdiğini anlatan Sevinç Cebeci, sözleşmede; Köpeğe ne sebeple olursa olsun asla zarar vermeyeceğinizi, her zaman iyi niyetle eğitmeyi kabul ediyor musunuz?, Kaza geçirirse veya hastalanırsa veterinere götüreceğinizi ve tedavi ettireceğinizi kabul ediyor musunuz? gibi maddelerin yer aldığını belirtti. Sevinç Cebeci, sahiplenenlere telefon edilerek, ayda 1 kez köpeğe ait güncel fotoğraf istendiğini, sözleşmeye uymayanlardan ise hayvanların alındığını söyledi. 

Sevinç Cebeci, isteyen bütün vatandaşların sözleşmeye uyma şartıyla, köpek sahiplenebileceğini belirtti. “Zaten yavrular hariç diğer köpekleri kısırlaştırmadan kesinlikle sahiplendirmiyoruz. Tatile gidecekleri zaman dahi hayvanın kim tarafından bakılacağını bildirmelerini talep ediyoruz. Telefon ediyoruz, fotoğraf istiyoruz, takiplerini özenle yapıyoruz. Tabi şunu da bildiriyoruz; eğer ki vazgeçerlerse, bakamayacağını düşünüyorlarsa bize geri getirmeliler. Evde ya da bahçede yaşamaya alışkın olan bir hayvanın sokağa terk edilmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Edirne'deki Can Evi'nden bir resim

Hayvanları korumak, 1 güne sığmamalı

KE-HAYKO Başkanı Cebeci, 2 yıllık süre içinde derneğe getirilen yaklaşık 300 kadar köpeğin kısırlaştırıldığını, özel klinikte 100’e yakın kırık ameliyatı gerçekleştirdiklerini ve 250 köpeğin başarılı bir şekide sahiplendirildiğini kaydetti. “Biz var olduğumuz sürece faaliyetlerimiz de devam edecek. Bizim en büyük şansımız belediyeyle iş birliğinde olmamız. Yaptığımız işten çok memnunuz. Hayvanları koruma, 1 güne sığmamalı. Bu uzun sürelere yayılmalı” dedi.