Ana sayfa Haberler Sokak hayvanları için bileklik yapıp satıyorlar

Sokak hayvanları için bileklik yapıp satıyorlar

388
0
oturdukları site çevresindeki sokak hayvanlarını beslemek için bileklik yapıp satıyorlar

Düzce’de, 3 kız arkadaş sokak hayvanlarını besleyebilmek için yaşadıkları site önünde bileklik örüp satmaya başladı.

Koçyazı Mahallesi’nde bir sitede yaşayan yaşları 9 ile 11 arasında değişen 3 kız arkadaş, internetten bileklik yapmayı öğrendi. Sokak hayvanlarına mama almak için bileklik örmeye karar verdiler. Oturdukları sitenin önünde bileklik hazırlayan çocuklar, sitede oturan diğer çocukları da organize ederek evlerinde kullanılmayan takıları bağışlamalarını istedi. Çocuklar kurdukları tezgahta hem bağışlanan hem de hazırladıkları takıları satışa çıkardı. Çocuklar, “Sokak hayvanları için 5 dakikanızı ayırın” diye seslenirken, 3 günlük takı satışından 160 TL kazandı.

11 yaşındaki Şeyma Yağmur, kendi oturdukları semtte bulunan sokak hayvanlarını gördüklerini ve kimsenin yardım etmediği için bu projeye başlattıklarını ifade ederek, “Özellikle oturduğumuz semtte bir sürü köpek yaşıyor. Bu köpekler gerçekten aç ve susuz. Mama ve su aradıkları için hep sokaklarda geziniyorlar. Onların insanlardan yardım beklediğini görüyoruz. Fakat insanlar genelde ısıracaklarını düşünerek korkuyorlar. Aslında köpekler ve kediler kötü niyetli değiller. Biz de onlara kimsenin yardım etmemesinden dolayı böyle bir kampanya başlatmaya karar verdik. Onların karınlarını doyurmak ve mutlu etmek çok güzel bir şey. Para kazanarak onlara mama vermek için kendi yaptığımız örgü bileklikleri satıyoruz” dedi.

Bileklik satarak kazandıkları gelir ile sokak hayvanlarına mama alacaklar

Şeyma Yağmur “Sokak hayvanlarını görmezden gelen insanlar empati kurmaya çalışmalı. Bir gün aç kalsalar ne hissederler? Önce onu düşünsünler. Aç kaldığında insan mutsuz olur. Kötü bir duygu, kötü hissederler. Köpekler de aynı, insanlar gibi aynı duyguları yaşayabiliyorlar. Hayvanlara saygı göstermelerini ve bir mamayı fazla görmemelerini istiyorum” diye konuştu.