Ana sayfa Haberler Avcılar leylekleri kanatsız bıraktı

Avcılar leylekleri kanatsız bıraktı

530
0
2 leylek kanatsız kaldı

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde avcıların kanatlarından vurduğu 2 leylek, tedaviye alındı. Kemikleri kırılan leyleklerin sol kanadı ameliyatla alınırken, tedavilerinin devam ettiği bildirildi.

Hayvanlara şiddet ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Kimseye bir zararı bulunmayan aksine doğanın dengesinin korunabilmesi için yaşaması elzem olan hayvanlar avcılık adı altında kişisel tatmin için öldürülmeye ve sakat bırakılmaya devam ediliyor. Düzce’de vurulan iki leylek de bu acımasız avcılardan maalesef nasibini aldı. 

İlçeye bağlı Darıyeri Hasanbey köyünde iki leyleğin tüfekle vurulduğuna dair ihbar alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, harekete geçti. Bölgeye ulaşan ekipler, kanlar içinde buldukları 2 leyleği şehir merkezinde bulunan veteriner kliniğine nakletti.

Avcılar leyleği kanadından vurmuş

Veteriner Hekim Oktay Bulgan’ın yaptığı kontrol sırasında, her iki leyleğin de sol kanatlarından vurulduğu ve kanat kemiklerinin kırıldığı tespit edildi. Bunun üzerine ameliyata alınan leyleklerin kanatları kesildi. Tedavisi tamamlanan leyleklerin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Gölyaka ilçesindeki rehabilitasyon merkezine götürüleceğini belirten Bulgan, hayvanların bir daha uçamayacağını belirtti.

avcılar leylekleri kanatsız bıraktı

Bulgan yaptığı açıklamada, “Kanat üzerinde bulunan kemik tamamen parçalanmış. Bundan sonra uçamayacaklar. Milli parkların göletinde yaşayacaklar. Uçmaları artık  çok zor. Bilinçsiz avlanma sonucu bu duruma gelmişler. Yenilebilecek bir hayvan değil. İnsanlar bu şekilde kötü ve gaddarca davranabiliyorlar. Uyarıda bulunmak gerekiyor, bu hayvanlar nazik hayvanlar, uysal ve kimseye zararı olmayan hayvanlar. Bu şekilde vakalar olabiliyor, uçmadan yaşayabilirler. Milli parklara ait gölete salınacak. Beslenmelerine ekipler yardımcı olacak” açıklamasında bulundu.