Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Dogo Argentino

Dogo Argentino

13907
0
çimlerde yatan dogo

Maradona gibi, Messi gibi, romantik tango dansı gibi Arjantin’in bağrında doğmuş ve daha sonra tüm dünyayı kasıp kavuran bir dostumuzu tanıtacağız size. Beyaz melek lakabıyla da anılan Dogo Argentino, gerek ülkemizde gerek dünyada en popüler köpek ırklarından biri. Bu ününün haklı sebepleri var tabii. Başarılı avcılık geçmişi, gücü, cesareti, zekası bunlardan birkaçı. Tarihsel olarak en yeni ırklardan biri olarak kabul edilen Dogo Argentino’ya gelin daha yakından bakalım.

Fiziksel Özellikleri

dogo argentino fiziksel özellikleri

Dogoların kaslı, atletik ve dikdörtgen şeklinde bir vücudu vardır ve büyük ırklar arasına girerler.

Yetişkin erkek Dogoların yükseklikleri ortalama 60-68 cm., dişilerin ise 60-65 cm.’dir.Ağırlık ise erkeklerde 40-45 kg., dişilerde ise 40-43 kg. arası değişebilir.

Dogolar mezosefal (kafa genişliğinin kafa uzunluğuna bölümünün 0,75-0,80 arasında olması) diye tabir edilen kafa yapısına sahiptir. Burun siyah ve burun delikleri açık/geniştir. Burun bölgesi ve kafatası uzunluğu bölgesi eşittir. Çene kasları güçlüdür. Yanaklar büyüktür ve kırışıklık yoktur. Gözler orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu renklerdedir. Kulaklar orta büyüklükte, geniş, kalın ve ucu yuvarlaktır. Kulakta küçük siyah noktalar olabilir. Kulaklar yanakların arka kısmına doğru sarkık durur. Uzun, kalın bir kuyruğu vardır. Derisi homojen, kalın fakat elastiktir. Göz kapakları ve dudaklar siyahtır. Tüyler kısa, pürüzsüz, tekdüze bir şekilde uzanır. Tüy uzunluğu 1.5-2 cm.’yi geçmez; tüylerin yoğunluğu ve kalınlığı bulunduğu iklime göre değişebilir. Dogolar tamamen beyaz renktedir. Kafatasında tek bir siyah yama bulunabilir.

sahibinin yanında yatan dogo argentino

Sağlık

Dogo Argentino’lar genel anlamda en sağlıklı köpek ırklarından biridir. Çoğu, hiçbir hastalık görmeden ömürlerini geçirir. Fakat yine de her köpekte görülebilecek bazı hastalıklar onda da görülebilir ve bu rahatsızlıklara karşı tetikte olunması gerekir:

  • Kalça ve dirsek çıkıkları
  • Sağırlık
  • Abdominal distansiyon

Dogo Argentino’ların ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

şirin dogo argentino

Dogolar genel olarak sakin, uyumlu bir mizaca sahiptir. Aile üyelerine son derece bağlıdır. Hatta bu durum o kadar ileri gidebilir ki, yalnız kaldıkları anlar uzarsa ayrılık anksiyetesi geliştirebilir. Aile üyeleriyle daima yakın temas kurmak ister, çoğu zaman kucak köpeği olduklarını bile düşünebilirler. Kendini ailesine adamış ve sevgi dolu bir tür olmasına rağmen, zaman zaman fazlasıyla dominant ve zorlayıcı olabilir. Bu yüzden genellikle ilk defa köpek sahibi olacaklara önerilmez.

Yeni insanlarla ya da yeni bir çevreyle tanışırken daima şüphecidir, fakat sert görünüşünün aksine çok daha dost canlısıdır ve ortama hemen uyum sağlar.

Korumacı ve daima tetikte bir tür oluşu Dogo Argentinoları mükemmel koruma köpekleri haline getirir. Neredeyse hiç havlamaz ama tehlike sezdiği an tok ve derinden gelen havlaması çoğu zaman tehlikeyi uzaklaştırmaya yetecektir. Koruma görevi yaparken güç kullanmak yerine gözdağı vermeyi tercih eder. Sahibine olan sonsuz bağlılığından dolayı kişisel koruma görevinde alan korumadan çok daha başarılıdır. Ailesine herhangi bir şekilde zarar verilmesine asla izin vermez, onları canı pahasına korur.

Dogo Argentino’nun çocuklarla güzel bir uyumu vardır. Yavruluk döneminden itibaren çocuklarla sosyalleştirilirse onlara karşı her zaman nazik ve toleranslı olur. Çocuklarla oyun oynarken çok eğlenirler.

Diğer köpeklere karşı agresif olabilirler. Fakat her dominant köpek ırkında olduğu gibi Dogo Argentinolarda da erken sosyalleşme ve eğitim ile bu sorunların üstesinden gelinebilir.

2 yaşında dogo argentino

Tarihçe

Dogo Argentino’nun anavatanı Arjantin’in merkez bölgesindeki Cordoba şehridir. Yaratcısı olan doktor Antonio Nores Martinez, ünlü bir doktor ve tanınmış bir ailenin üyesidir. 1928 yılında, köpekler için olan tutkusu doktoru daha sonra Dogo Argentino olarak adlandıracağı yeni bir köpek türü üretmeye ve standartlarını belirlemeye itti.

Çalışmaları; çok güçlü ve enerjik bir köpek olan Cordoba dövüş köpeği ile bazı safkan türlerin metodik bir şekilde çaprazlanmasına dayanıyordu. Bu safkan türlerin arasında son derece hassas koku yeteneği dolayısıyla Pointer, canlılık ve neşe için Boxer, büyüklük ve çene kuvveti için Danua, avcılık içgüdüsü ve hız için Irish Wolfound, kafa ve çene kuvveti için Dogo de Bordeaux, beyaz renk ve büyüklük ayarlaması için Great Pyrenee, ve son olarak yine büyüklük ve genel silüeti düzeltmek için İspanyol Mastiff’inin kullanıldığı söylenir. Titiz karakter çalışması ve seleksiyonlar birlikte birkaç nesilden sonra, Dr. Nores Martinez amacını gerçekleştirdi ve ilk aileyi oluşturdu. Ortaya çıkan köpekler ilk zamanlar dövüş köpeği olarak düşünüldü fakat doktor avcılık tutkusu yüzünden onu rutin av gezilerine çıkarmaya başladı. Ortaya çıkan bu yeni tür bu av etkinliklerinde yeteneklerini sergileyip göze girmeyi başarınca bu etkinliklerin gediklisi haline geldi. Bu sayede büyük av hayvanlarının avlarında ilk tercih edilen köpek türlerinden biri oldu. Zaman geçtikçe bu adaptasyon başarısı Dogoyu çok yönlü bir tür haline getirdi ve ona kişisel koruma  yeni kabiliyetler kazandırdı. Gücü, azmi, keskin koku duyusu ve cesareti onu vahşi domuz, pekari, puma ve Arjantin’in doğasında bulunan diğer yırtıcıların avında en başarılı köpek haline getirdi. Uyumu, dengeli karakteri ve atletik yapısı herhangi bir hava ve arazi koşulunda avlanmak için ideal karakteristiklerdi.

1973’te FCI tarafından ilk ve tek Arjantin çıkışlı Irk olarak kabul edildi.

dogo argentino

Bakımı

Beslenme

Dogonuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Dogoların tüy dökümü düşük seviyededir. Haftalık düzenli tarama tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir, onun haricinde düzenli yıkanmaları gerekmez. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Dogolar yüksek enerjili köpeklerdir, bu yüzden günlük egzersizleri aksatılmamalıdır. Yüzme, doğa yürüyüşü, çeşitli top oyunları hem onun enerjisini atabilmesi için hem de onunla bağlarınızı geliştirmeniz için harika seçeneklerdir. Ayrıca itaat, çeviklik gibi köpek sporları da egzersizlerine yardımcı olabilir. Günde birkaç defa yürüyüşe çıkarabilirsiniz.

Eğitim

Dogo Argentino çok zeki bir ırktır ve çok çabuk öğrenir. Yetenekli eğitmenlerin elinde bir köpeğin yapabileceği her şeyi ve hatta fazlasını öğrenebilir. Fakat dominant ve zaman zaman inatçı bir ırk olduğundan eğitim sırasında size zorlu anlar yaşatabilir. Eğer en ufak bir otorite boşluğu sezerse bundan faydalanıp kontrolü eline almaya çalışacaktır. Dogo Argentino eğitiminde daima tutarlı olunmalı, istenmeyen bir davranış gerçekleştirdikten sonra bundan paçayı sıyırmasına izin verilmemelidir.

dogo argentino gölgede vakit geçiriyor