Ana sayfa Hayvanlar Alemi Doğal çiftleşmeden yeni keçi ırkı iddiası

Doğal çiftleşmeden yeni keçi ırkı iddiası

1468
0
Alpin keçisi ve yaban keçisi çiftleşmesi sonucu yeni bir keçi ırkı ortaya çıkmış olabilir mi?

Antalya’nın Kaş ilçesinde Ali Çırak, ‘Alpin ırkı’ Fransız keçilerini, Asos Dağı eteklerinde doğada otlatmaya başladı. Bu dönemde dişi keçilerinden biriyle, yabani bir dağ keçisi çiftleşti. Bunun sonucu 3 yıl önce yaban keçisinin aynısı olan erkek bir yavru doğdu. Ali Çırak adını ‘Deniz’ koyduğu yavruyla özel olarak ilgilendi. Keçi ‘Deniz’ sadece Alpin ırkı keçilerle çiftleştirdi. Ali Çırak bugün Deniz’in babası olduğu 1 ve 2 yaşında 10’u dişi 15 evcil yaban keçisi sahibi oldu.

Yeniköy Mahallesi Muhtarı ve aynı bölgede kahvaltı tesisi işletmecisi Ali Çırak’ın beslediği ‘Alpin ırkı’ keçilerden biri doğada yabani keçiyle çiftleşince yeni bir tür ortaya çıktı. Ali Çırak, “Yaklaşık 4 yıl önce İzmir’den 100 Alpin keçisi satın aldım. Antalya’ya getirdiğim keçileri doğal ortamda yetiştirmek istedim. Açık alanda otlatmaya başladım. Bu bölgede yaşayan 150-200 civarında yaban keçisi var. Benim dişi keçilerimden bir tanesi, yaban keçisiyle çiftleşmiş. Üç yıl önce doğan yavrulardan biri erkek yaban yavrusu doğdu. Uzmanlara sordum, incelettim, aynı sonuca vardılar. Bu erkek yavrunun adını ‘Deniz’ koydum. Özel bakıma aldım. Bir yaşına gelince diğer Alpin keçilerinin içine bıraktım. Şu anda Deniz’in babası olduğu 10’u dişi, 5’i erkek 15 yaban keçimiz oldu. Bunlar 1 ve 2 yaşında. Erkek olanların hepsi yavru durumunda. Onları Alpin ırkı keçilerimden ayrı besliyorum. Deniz’i kesinlikle onlarla çiftleştirmiyoruz” dedi.

keçilerin fotoğrafı

Yavru erkekler 1 yaşına gelince onları da damızlık olarak kullanacağını vurgulayan Ali Çırak, “Bu çiftleşme sonucunda farklı bir keçi türü ortaya çıktı. Bu keçilerin sayısının 100 olması çabasındayım. Çok süt veriyorlar. Gayet hızlı büyüyorlar. Ben kökten çobanım. Çocukluğumdan beri hayvanlarla iç içeyim. Böyle bir ırkı ilk kez görüyorum. Ne evcil, ne de yaban keçisi. Ancak davranışları daha çok yaban keçisi gibi. Yakalanmaları çok zor. Kucaklayamıyorum. Kendilerini sevdirmiyorlar. Çok hızlı koşuyorlar. Çok atikler” diye konuştu.