Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Doberman

Doberman

8915
0
zıplayan koşan doberman

Köpekler hakkındaki şehir efsaneleri her zaman ilgimi çekmiştir. Bunları duyduğumda kimi zaman “hadi canım!” derken, kimi zaman da bir kahkaha atarım. İnternette okuduğum şu söz de beni çok güldürmüştü; “Bir Doberman hırsızı evine sokmaz, Rottweiler içeri sokar ama dışarı bırakmaz, Golden Retriever ise hırsızı oyun oynamaya davet eder.”. Gerçi burada Golden dostlarımıza haksızlık edildiğini düşünüyorum açıkçası. Çünkü insanların olduğu gibi köpeklerin de üstün olduğu alanlar farklı olabiliyor, bu yüzden karşılaştırılmaları yersiz. Neyse biz konumuza dönelim. Bugün sizlere kanımca köpek dünyasının jönlerinden olan Doberman’ı anlatacağım. Neleri iyi yaparlar, neyi sevmezler, o şehir efsanelerinin dediği gibi yaşlandıkça beyinleri büyür delirir ve sahiplerini yerler mi…Keyifli okumalar.

Fiziksel Özellikleri

dobermanlar

Dobermanlar orta büyüklükte köpeklerdir. Kare şeklinde, kaslı ve zarif vücutları vardır. Yetişkin dobermanlarda yükseklik erkeklerde ortalama 68-72 cm., dişilerde ise 63-68 cm.’dir. Ağırlık erkeklerde 40-45 kg., dişilerde 32-35 kg.’dır.

Dobermanın tüyleri kısa, sert ve yoğundur. Tüyler sıkı ve pürüzsüz bir biçimde uzanır ve vücuttaki tüm yüzeylere eşit olarak dağılır. Kabul edilen standartlara göre kürkü tek katmanlıdır. Dobermanlarda iki renk dağılımı vardır; siyah ana renk ve pas kırmızısı bölgeler, ya da kahverengi ana renk ve pas kırmızısı bölgeler.

Üstten bakıldığında kafatası şekli kör bir kamayı andırır. Kafa yapısı güçlü ve vücuda orantılıdır. Çene yapısı kuvvetlidir, makas ısırma şekline sahiptir ve 42 diş düzgün biçimde sıralanmıştır. Gözleri orta büyüklükte, oval biçimli ve koyu renklidir. Uzun ve derin bir göğsü vardır ve göğüs yapısı vücuda orantılıdır. Kuyrukları hafif eğimlidir ve yukarıda taşırlar.

Sağlık

Dobermanlar genel olarak sağlıklı köpeklerdir, fakat yine de aşağıda sayacağımız hastalıklara karşı duyarlı olabilirler ve bu hastalıklara karşı daima hazırlıklı olunması gerekir:

  • Kalça çıkığı
  • Abdominal distansiyon (Karın bölgesindeki organlarda oluşan iç basınç nedeniyle karında oluşan şişkinlik. Hayati tehlikeye varan boyutlara ulaşılabilir, tespiti ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgiye sahip olunmalıdır.)
  • Dilate kardiyomiyopati (Kalp kaslarının yapısal bozukluğu sebebiyle yeterince kasılamamasına bağlı olarak kalbin büyüyüp genişlemesi ile kalp yetersizliğine yol açması)
  • Von Willebrand hastalığı(Von Willebrand hastalığı (VWD) bir kanama bozukluğudur. Kanınızın pıhtılaşma yeteneğini etkiler. Kanınız pıhtılaşmazsa, bir yaralanma sonrasında ağır ve durdurulması güç kanamanız olabilir. Kanama iç organlarınızda hasar oluşturabilir ve nadir olmakla birlikte ölüme bile neden olabilir.)
  • Hipotiroid
  • Mide kıvrılması
  • Retinal atropi
  • Albinoluk

Dobermanların yaşam süresi ortalama 10-12 yıldır.

Bu başlıkta son olarak şu şehir efsanesine değinmek istiyorum. Dobermanların yaşlandıkça beyinlerinin büyüdüğü, sulandığı ve delirerek sahiplerini yedikleri iddiası tamamen gerçek dışı ve bilimsellikten uzak bir safsatadır.

Karakter ve Genel Huyları

doberman portresi

Doberman ırkı en zeki köpek ırklarından biridir. Bu zekası sayesinde mental meydan okumalara da her zaman hazırdır. Üstelik zeki olduğu kadar cesurdur da. Görevi ne olursa olsun-alan koruması, polis köpekliği, “hizmet köpeği” görevi(engelli veya hasta insanların yanında onlara rehberlik eden, hastanın geçireceği nöbetlere karşı eğitimli olan köpekler)- Dobermanlar her zaman en iyisini yaparlar ve korkusuzca yaparlar.

Doberman ırkı dominant ve hükmetmeyi seven bir ırktır. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olacak kişilere ya da ailelere önerilmez. Tabii ki bu Doberman’ın bir aile köpeği olamayacağı anlamına gelmiyor. Kararlı bir eğitimin sonunda Dobermanınız muheteşem bir aile köpeği olabilir. Yine de bazı Dobermanlarda tek kişiyi patron olarak kabul etme ve sadece ona itaat etme eğilimi görülebilir. Dobermanlar yabancılara karşı çekingen ve daima tetiktedir, yabancı köpeklere karşı ise agresifleşirler. Dobermanlar köpek dünyasına ilgi duyan insanlar arasında açıkgözlülükleri ve koruma kabiliyetleriyle ünlüdür.

Dobermanlar serin havalarda dışarıda yaşayabilseler de, evin içinde daha mutlu olurlar.

Tarihçe

çimen üzerinde yatan doberman

Paranın icadından bu yana her zaman ve her yerde kesin olan bir şey vardır; vergi tahsildarları asla hoş karşılanmazlar. 19. yüzyılın sonlarında Almanya’nın Apolda şehrinde yaşayan vergi memuru Louis Dobermann da bu gerçeğin farkındaydı. Dobermann, vergi toplamaya çıktığında kendisine karşı sergilenen düşmanca tavırları bertaraf edebilmek için kendine heybetli ve güvenilir bir koruyucu bulma peşindeydi. 19. yüzyılın sonlarında kısa tüylü Alman Çoban Köpeği ve Alman Pinscher’ı çiftleştirerek kendi kafasındaki Doberman’a ulaştı. Daha sonraları bu soya siyah Manchester terrierinin, Weimaraner’ın, Greyhound’un ve hatta Rottweiler’ın da karıştığı söylenir.

“Vergi toplayan köpek”, üstün iş köpeği olarak hızlı bir şekilde uluslararası üne kavuştu. Dobermanlar zaman içinde polis görevleri ve askeri görevlerde, terapi ve servis köpekliğinde, arama kurtarma görevlerinde ve köpek sporlarında uzmanlaştılar. 2. Dünya Savaşı sırasında “Amerikan Deniz Piyadeleri Pasifik Dobermanları” olarak büyük ün kazandılar. Bu gruptan 25 kahraman köpek Guam Muharebesi sırasında hayatını kaybetti.

1970’lerde, Doberman için yeni bir engel doğdu; beyaz albino Dobermanlar ortaya çıktı. Bu albino geni beraberinde geniş bir yelpazede ciddi sağlık sorunları getirdi. Bu probleme bir çare bulmak adına Doberman Pinscher Club of America; American Kennel Club’ı bu albino genini taşıyan şüpheli köpekleri kayıtlara “Z” harfi adı altında geçirmeye ikna etti.

1977’de, Doberman Amerika’daki en popüler ikinci ırk oldu. O zamandan beri Dobermanlar koruma köpeği ve aile köpeği ünvanlarını gururla korudular.

Bakım

Beslenme

Dobermanınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Neredeyse “ütü istemeyen” bir tür olmasına rağmen, haftalık rutin taramalar Dobermanızın tüylerinin sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olacaktır. Dobermanların sık sık banyo yapmaya ihtiyacı yoktur. Tırnakları ayda bir kesilmeli, ve dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kulakları birkaç günde bir (bir kağıt havluya çok az miktar bebek yağı damlatarak) dikkatlice temizlenmelidir. Potansiyel sorunların önüne geçmek ve köpeğin kulağına zarar vermemek için bunu naısl yapacağınız hakkında veterinerinizden bilgi alabilirsiniz.

Egzersiz

Doberman son derece atletik ve enerjik bir ırk olduğundan bolca egzersize ihtiyaç duyar, ayrıca oyun oynamayı da çok sever. Dobermanınızın karşısına gündelik olarak fiziksel ve zihinsel zorluklar çıkarmaktan çekinmeyin; aksi halde hayal kırıklığına uğrayabilirler ve dominant hale geçebilirler. Günlük uzun yürüyüşlerden çok hoşlanırlar.

Eğitim

Doberman son derece zeki, kolay öğrenen, eğitime çabuk cevap veren bir ırktır ve eğlenceli, sevgi dolu dostlardır. Buna rağmen; çok güçlü köpeklerdir ve düzgün ve disiplinli yetiştirilmediklerinde aceleci, yıkıcı ve yönetilemez hale gelebilirler. Erken yaşta sosyalleşmeleri ve itaat eğitimi almaları çok önemlidir. Dobermanların en mutlu halleri aileleriyle aynı çatı altında oldukları anlardır.

havuz başında doberman