Ana sayfa Hayvanlar Alemi Tavas Kurbağası nesli tükenmemesi için koruma altında

Tavas Kurbağası nesli tükenmemesi için koruma altında

221
0
tavas kurbağasının fotoğrafı

Dünyada yalnızca Denizli’nin Tavas ilçesinde görülen ve soyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ‘Tavas kurbağası’ adlı endemik türün koruma altına alınması için çalışma başlatıldı.

Tavas ilçesine bağlı Akdağlar Çakıroluk bölgesindeki sulak alanda yaşayan Tavas kurbağaları, ilk defa 1960 yılında Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Baran tarafından keşfedilip, bilim dünyasına kazandırıldı. Henüz 20 yaşındayken yeni bir endemik tür keşfeden Baran, dünyada sadece bu bölgede yaşadığı tespit edilen kurbağaların ismini ‘Rana Tavasensiz’, Türkçe ismiyle yaşadıkları yerin ismi olan ‘Tavas Kurbağası’ olarak belirledi. Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyeleri Zooloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Düşen, Botanik ve Sistem Uzmanı Prof. Dr. Olcay Düşen ile Ekolog Prof. Dr. Eyüp Başkale, 2010 yılında aynı bölgede tekrar inceleme başlattı. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, Tavas kurbağalarının sayılarının oldukça azaldığı tespit edildi. 

el üzerinde duran tavas kurbağasına yakın çelim

Dünya Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) de yapılan çalışma sonucunda yayınladıkları bildiride, Tavas kurbağası neslinin tehlike altında olduğunu açıkladı. Akdağlar’da 10000 metrekare sulak alanda yaşayan 100’e yakın endemik türü korumak için akademisyenler harekete geçti. Kurbağaların korunması ve nesillerinin devam etmesi için Pamukkale Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü iş birliğinde eylem planı hazırlandı. Plan kapsamında, ilk olarak bölgeye bilgilendirici tabelalar asıldı. Bundan sonra ise, kurbağaların yaşadığı alan tel örgülerle korumaya alınarak hayvanların güvenliği sağlanacak.

‘Bu neslin yok olmasına izin vermeyeceğiz’

Avuç içinde yavru ve yetişkin iki tavas kurbağası

Kurbağaların yaşadığı bölgede inceleme yapan Prof. Dr. Serdar Düşen, bölgede çok fazla av tüfeği fişekleri ile piknik çöpleri olduğunu, ayrıca off-road ve motokros araçlarıyla  bölgeye gelenlerin kurbağaların yaşam alanlarına zarar verdiklerini söyledi. Tavas kurbağalarının böyle bir alanda yaşamlarını sürdürmelerinin mucize olduğunu belirterek, türün neslinin devamı için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyleyen Prof. Dr. Düşen, şu ifadeleri kullandı:

“Burada izleme çalışmaları yapacağız. En az 5 yıllık bir izleme planımız var. Belirli zamanlarda bu hayvanların üreme aktiviteleri ve sayımları yapılacak. Gözlemlerimiz raporlanacak. Koruma altına alındıktan sonra kurbağaların sayısının artacağını öngörüyoruz. Bu çevrede avcılık faaliyetleri var. Kontrolsüz off-road ve motokros faaliyetleri yapılıyor. Bunlar doğa tahribatına yol açıyor. Yetkililer tarafından bu duruma karşı önlem alınması lazım. Hayvancılık faaliyetleri de bu havzaya ve hayvanların yaşamına çok ciddi tehdit oluşturuyor. Amacımız, bu türü bir sonraki kuşaklara aktarmaktır. Bu bizim ülkemize olan en önemli borçlarımızdan birisidir.”

Doğal ortamında suda tavas kurbağasının fotoğrafı

Eylem planı hayata geçirilecek

Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Müdürü Hamdi Akan ise, Tavas kurbağalarının yaşam alanının korunması için gerekli tedbirlerin alınacağını belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl, tür eylem planı yapılıyor. 2019 yılında Rana Tavasensis’in tür eylem planı yapılacak. Şehrimizde 3 yıl önce başlayan biyolojik çeşitlilik projesi devam ediyor. Bu proje kapsamında bu yıl, Tavas kurbağasının tür eylem planını yapıyoruz. Kasım ayında planımız sonuçlanacak. Ekim ayında yapılacak olan çalıştayla da Tavas kurbağasının bu alandaki yaşam koşullarının korunması ve neslinin devamlılığı için nelerin gerekli olduğu tespit edilecek” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının uyarı levhası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here