Ana sayfa Haberler Kuduz hastalığıyla havadan mücadele

Kuduz hastalığıyla havadan mücadele

512
0
Havadan kuduzlu yem ile kuduz hastalığına karşı mücadele

Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü, şehirde baş gösteren kuduz hastalığına karşı mücadele için tilkilere havadan uçakla aşılı yem atıldığı bildirip, il halkını uyardı.

Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü, Avrupa Birliği’nin de destek verdiği, ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini Projesi’ kapsamında ormanlık ve kırsal alanlarda havadan aşılama çalışmasının başlatıldığını duyurdu. Yaptıkları açıklamada, 3 yıl süresince, yılda iki kez olmak üzere aşılama çalışması yapılacağını bildirdi. Toplamda 27 milyon aşılı yemin havadan atılacağı belirtildi. Bakanlık tarafından kiralanan yetkili uçakların Çardak Havalimanı’ndan havalanıp aşılama işlemine başladığı ifade edildi.

Aşılamanın yaklaşık olarak 1 ay boyunca devam edileceği kaydedilen bu açıklamada, “Veteriner hekimler denetiminde yapılacak olan aşılamalar, ormanlık alanlara uçaktan aşılı yem atılması şeklinde gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Manisa, Aydın, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Ankara. Konya, İzmir, Antalya illerini kapsayan 225 bin kilometrekarelik alanda. 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülecek” denildi.

uçaklara yüklenen yem paketlerinin resmi

Uçaklardan atılan ve insanlar için zararlı olmadığı belirtiler aşılı yemlerin, özellikle sokak köpekleriyle temasta bulunan tilkiler için hazırlandığı belirtildi. “Yaban hayatında bulunan diğer hayvanların da aşılı yemi yemesinin onlar için herhangi bir zararı yoktur. Ancak temas edilirse yemlere insan kokusu sineceğinden tilkiler için çekiciliği azalmaktadır. Açılmış kapsüle temas eden kişilerin önce temas eden bölgelerini bol su ve sabunla dikkatlice yıkamaları gerekir. En kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını tavsiye ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.