Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Danua

Danua

2509
0
danua yavrusu

Dev denince aklınıza ne geliyor? Shrek? Yao Ming? Kangal? Shrek sevdiğimiz bir karakterdir ama gerçek değil. Kangal; Anadolumuzun gururu, koyunlarımızın koruyucusu ama o da değil. Yao Ming; bir dönem performansıyla olmasa da boyuyla ve sempatikliğiyle NBA’i kasıp kavuran Çinli oyuncu. Peki boyu ne kadardı biliyor musunuz ? 2 metre 29 cm; gerçek bir dev.

Şimdi gelelim konumuza; dünyada bu güne kadar yaşamış olan en uzun köpek olan Zeus ne kadar uzundur sizce? 1.18 m.. Ee ne var bunda şimdi dediğinizi duyar gibiyim, bu onun omuz başlarından yere kadar olan yüksekliği ve aslında olan şey şu; Zeus ayağa kalktığında tam tamına 2 metre 23 santimetreye ulaşıyordu. Yanlış duymadınız, yaşamış en uzun köpek olan Zeus iki ayağının üzerinde kalktığında neredeyse Yao Ming ile eşit boya ulaşıyordu. Bana inanmıyorsanız Guinnes Rekorlar Kitabı’nın web sitesinden bu bilgiyi doğrulayabilirsiniz. Peki dev dostumuz Zeus’un türünü biliyor musunuz? Size bir ipucu vereyim.. Scooby-Doo’yu hatırladınız mı? benim çocukken favori çizgi filmlerimden biriydi. Dört arkadaş ve Scooby her bölümde maceradan maceraya atlar bizi de peşlerinden sürüklerlerdi. İşte gelmiş geçmiş en uzun köpek olan Zeus da Scooby-Doo ile türdeş, yani bir Danua.  Zeus’un iki haftada 13.6 kg. kadar mama tükettiği gerçeği ile de son darbeyi vuruyorum ve sizi yazımızı okumaya davet ediyorum. Ha bir de; büyük ihtimalle bunu merak ediyorsunuz o yüzden baştan söyleyeyim; Danua bir Alman ırkı olmasına rağmen adının İngilizcesi olan “Great Dane” yani “Büyük Danimarkalı”nın nereden geldiği hakkında hiçbir fikrim yok, köpek ırkları konusundaki otorite kurumlar da bu konuya net bir açıklama getiremiyor.

dünyanın en uzun köpeği zeus
Zeus, dünyanın en uzun köpeği | Fotoğraf: Guinness Dünya Rekorları

Fiziksel Özellikleri

Vücutları neredeyse kare şeklindedir. Güçlü, yapılı bir vücut ve asil bir duruşu vardır. Danualar vücut yapıları ve yüz ifadeleriyle kusursuz işlenmiş Yunan Tanrısı heykellerine benzemektedir. Zaten bazı kaynaklarda köpeklerin Apollo’su diye bahsederler Danualardan.

Yetişkin erkek Danuaların yükseklikleri 75-80 cm.’den başlayıp 90 cm.’e kadar çıkabiliyor, dişilerde ise 70-75 cm.’den başlayıp 84 cm.’e kadar çıkabiliyor. Ağırlık ise erkeklerde 63-79 kg., dişilerde ise 50-65 kg. arası.

Danualarla ilgili kısa olan tek şey sanırım tüyleri. Çok kısa, pürüzsüz, yoğun ve parlak bir tüy yapısı vardır Danuaların. Tüy renklerine gelince üç ana renk başlığı görülür; kahverengi ve çizgili, siyah beyaz benekli ya da yamalı, ve mavi. Kahverengi açık altın kahveden koyu altın kahveye kadar çeşitlilik gösterebilir. Çizgililerde ise bu kahve tonlarının üstüne kaburgalarla paralel yönde siyah çizgiler görülür. Siyah beyaz yama renklerde ise ana renk beyazdır. Siyah yamalar vücudun her bölgesine yayılmış olur ve kimi zaman bu yamalar yırtılmış gibi görünürler. Bir de bunun ana renk siyah olmak üzere göğüste ve ayaklarda beyaz izler olan versiyonu vardır. Son olarak da mavi renk. Tüm vücut mavidir, göğüste ve ayakta beyaz izler olabilir.

Kafa yapıları vücudun geri kalanıyla uyum içindedir. Alman kurdu ve Dobermanlarda gördüğümüz kama formundaki kafa yapısı Danuada yoktur. Burnun üst çizgisi ve kafatası birbirine paralel uzanır. Önden bakıldığında kafa ensiz, burun köprüsü ise mümkün olduğu kadar geniştir. Yanaklar sarkıktır.  Gözleri koyu renk ve badem şeklinde; göz kapakları ise gözün boyutlarına tamı tamına uygundur. Gözler olabildiğince koyu renklidir. Kulaklar doğal olarak sarkıktır, ve yukarıda taşınır. Kulakların dış yüzü yanaklara kadar uzanabilir.

Sağlık

Danualarda aşağıdaki hastalıklar görülebilir:

  • Hipertrafik osteodistrafi (HOD): Büyüme periyodunda olan iri yapılı köpek ırkıarında uzun kemiklerin metafiz bölgesinin şişkinliği ile karakterize gelişimsel bir hastalıktır.
  • Wobbler sendromu
  • Hipotiroid
  • Kalça çıkığı
  • Osteokondrit (kıkırdak bozukluğu)
  • Osteosarkom (kötü huylu kemik tümörü)
  • Kardiyomiyopati
  • Mide kıvrılması

Bunların dışında Danualar salya problemi yaşamaya da yatkındırlar.

Danuaların ortalama ömrü 7-10 yıl arasıdır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

Danua portresi

Danuaların karakterini iki kelimeyle ifade edecek olsam kesinlikle “Nazik Dev” derdim. Uzun boyu, kaslı vücudu ve derin bakışlarıyla sizi ilk anda korkutabilir, fakat boyutlarını unutup bir terrier gibi sahiplerinin kucağına kıvrılıp yatan Danuaları gördüğünüzde korku önce yerini şaşkınlığa, sonra da muhtemelen hayranlığa bırakacaktır.

Danualar çocuklarla oyun oynamayı severler, fakat bazen kendi boyutlarını unutabildiklerinden, oyun zamanı onları gözetim altında tutmak faydalı olacaktır. Sizi mutlu etmeye bayılıır ve ailesini olabildiğince sahiplenir. Yalnızlığı sevdiğini pek söyleyemeyiz. Kendisini en rahat hissettiği zaman aile üyelerinin yanında olduğu zamandır.

Danuaların ne kadar centilmen olduğundan bahsettik fakat bu size onun tehlikelere karşı da centilmen olduğunu düşündürmesin. Geçmişte vahşi domuz avında kullanıldıklarından dolayı son derece de cesaretli köpeklerdir ve ailesine karşı bir tehdit hissettiğinde gerekeni yapacaktır. Zaten Danua cüssesinde bir köpeğe de hiçbir kötü niyetli insan kolay kolay yaklaşmaz sanırım.

Özetleyecek olursak; Danualar sakindir, ailelerine çok bağlıdır, yalnız kalmayı sevmezler ve gereksiz havlamazlar. Gerekli egzersiz yaptırılırsa tabii ki apartmanda da yaşayabilirler. Fakat cüsselerinden dolayı onun için en iyisi bahçeli bir ev olacaktır.

Tarihçesi

danua yavrusu

Danuaların tarihi antik Mısır zamanlarına kadar takip edilebildiği söylenir. Milattan önce 3000 yılına kadar olan bazı eserlerde Danualara benzeyen çizimler görülebilir.

Danualar yabani domuz avı için ve koruma köpeği olarak kullanılmıştır. 1680’e gelindiğinde, Alman asilzadeler evlerinde bakabilmek için fazlaca Danua yetiştiriyordu. Danuaların köpeklerin içinde en büyüğü ve en yakışıklısı olduğunu düşünüyorlardı. Almanlar onlara “Kammerhunde”, yani “Salon Köpeği” diyordu. Sadece soylular ve çok zengin insanlar orijinal Danualara sahip olabiliyordu. Danualarına altın yaldızlı ve kenarı püsküllü tasmalar takıyorlardı.

Danuaların Greyhound ve Molossus ırklarından türemiş olduğu iddia edilir.

Bakım

Beslenme

Danuanızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Danuaların tüy dökümü düşük seviyededir. Haftada bir detaylıca taranması tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. Mevsime göre tüy dökümü ağırlaştığında tarama sıklığı artırılabilir. Başlarını belaya sokup bir çamur birikintisinin içinde yuvarlanmadıkça banyoya pek ihtiyaç duymazlar. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir.

Egzersiz

Danualar sakin ve ağırbaşlı görünebilir, fakat yaşına göre günlük egzersizleri mutlaka yaptırılmalıdır. Günde iki ya da üç defa tempolu bir yürüyüş yeterli olacaktır. Uzun doğa yürüyüşlerinde size sıkı eşlikçi olabilirler, fakat eklem büyümesi rahatsızlığına karşı 2 yaşına kadar bu tarz yürüyüşten kaçının. Mide kıvrılması riskine karşı yemek saatinden hemen önce veya sonra egzersizden kesinlikle kaçının. Danualar burunlarına gelen kokuları takip etmeye meraklıdır, bu yüzden tasmasını daima elinizde tutun, yalnızca geniş, etrafı çitlerle çevrili boş arazilerde serbest bırakın.

Eğitim

Danualarda erken sosyalleşme ve yavru eğitim kursları eğitimin en önemli noktalarıdır. Özellikle itaat eğitimini mutlaka almaları gerekir. Danualar sosyal, arkadaş canlısı köpeklerdir ve sahiplerini mutlu etmeye bayılırlar. Bu yüzden sıkı ve istikrarlı eğitim metodlarına iyi cevap verirler.