Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Dalmaçyalı

Dalmaçyalı

834
0
dalmaçyalı gökyüzüne bakıyor

Çocukluğumuzun kahramanlarından birini anlatacağız yine size, ya da 101’ini mi demeliydim? Zalim Cruella De Vil’in kendine özel bir kürk üretmek adına dostlarımızı yakalayıp öldürmek için denemediği yolun kalmayışını ve dostlarımızın her seferinde paçayı sıyırışını anlatan 101 Dalmaçyalı adlı çizgi filmi bilmeyen yoktur herhalde. Bugünkü yazımızda köpek ırkları arasındaki en sıradışı renk dağılımlarından birine sahip olan Dalmaçyalılardan bahsedeceğiz. Mesela hiçbir Dalmaçyalının bir diğeriyle aynı sayıda ve düzende siyah noktaya sahip olmadığını, her birinin eşsiz noktalara sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Dalmaçyalıların %12’sinin sağır doğduğunu? Ya da siyah noktaların doğuştan değil, doğumdan 10-14 gün sonra belirmeye başladığını? Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Fiziksel Özellikleri

2 yaşında dalmaçyalı

Dalmaçyalıların dikdörtgen şeklinde, kaslı, atletik bir vücut yapısı vardır.

Yetişkin erkek Dalmaçyalıların yükseklikleri ortalama 56-62 cm., dişilerin ise 54-60 cm.’dir. Ağırlık ise her iki cinsiyette 20-32 kg. arasıdır.

Kafa yapısı prizmayı andırır. Açık ve büyük burun delikleri vardır. Çene kasları ve yanaktaki kemikler fazla gelişmiş değildir. Oval bir göz yapısı vardır ve göz rengi vücuttaki puntolarla uyumludur. Kulaklar kafanın üst kısmından başlar, ikizkenar üçgeni andırır ve ucu hafif yuvarlanmış gibidir. Derin ve geniş bir göğüs yapısı vardır. Boynu güçlü ve uzundur. Kuyruk güçlü ve uca doğru yavaş yavaş incelen bir yapıya sahiptir.

Kısa, parlak, sert ve yoğun bir tüy yapısı vardır. Dalmaçyalıların vücutlarındaki ana renk beyazdır. Puntolar siyah ya da kahverengi olabilir. Puntolar bütün vücuda dağılır, nettir, beyaz renge karışmaz.

Sağlık

Dalmaçyalılar aşağıdaki hastalıklardan etkilenebilir ve bunlara karşı sürekli gözlemlenmeleri gerekir:

  • Kalça ve dirsek çıkıkları
  • Sağırlık
  • Hipotiroid
  • Alerji
  • Nörolojik nöbetler
  • Üriner sistem taşı hastalığı

Dalmaçyalıların ortalama yaşam süreleri 12-14 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

bir grup dalmaçyalı

Dalmaçyalılar enerjik, oyuncu ve hassas köpeklerdir. Çocuklarla arası genelde iyidir, fakat bazı Dalmaçyalılar biraz agresif olabilir bu yüzden çocuklarla oynarken gözlenmeleri gerekir. Sahibine son derece bağlı bir türdür. Eğer çok yalnız kalırsa etrafa zarar vermeye başlayabilir ya da depresyona girebilir. Dalmaçyalılar yüzmeyi, yeni bölgeler keşfetmeyi çok severler ve yorulmadan önce kilometrelerce koşabilirler.

Yabancılara karşı her zaman şüpheci yaklaşırlar. Diğer köpeklere karşı agresif olabilirler, fakat diğer türlerle iyi anlaşabilirler; özellikle atlarla iyi anlaşırlar.

Eğer ılıman bir iklimdeyseniz, Dalmaçyalılar dışarıda da yaşayabilirler.

Tarihçesi

Dalmaçyalıların desenlerinin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor fakat en ilginç olanlardan birine sahip olduğu kesin. Dalmaçyalılara benzeyen köpeklerin resmedildiği tablolara yüzyıllar boyunca rastlanmıştır. Bunlardan biri, Floransa İtalya’da Santa Maria Novella İspanyol Şapeli’nde tutulan 1360’lı yıllardan kalma bir fresktir.

Dalmaçyalıların atalarının Pointer ve Danua olabileceği düşünülür. Türün adını Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinden aldığı bilinmektedir. Dalmaçyalıların ilk görevi/işlevi de net değil, fakat tarih boyunca çok sayıda görev üstlendiği düşünülüyor. Yıllar boyunca av köpeği, gözcü köpek, savaşlarda kuryelik, yük çekme gibi görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

Victoria dönemi İngilteresi’nde “coach dog” olarak hizmet vermişlerdir. At arabası köpeği anlamına gelen bu terim, atların yanında yürüyen ve onları davetsiz misafirlere karşı koruyan köpek anlamına geliyordu. Tıpkı atlardaki gibi tırıs adı verilen şekilde yürüyorlardı. Otomobillerin ortaya çıkışı yüksek sosyetenin gözünde Dalmaçyalıların popülaritesini biraz azalttı; fakat Dalmaçyalılar atlar tarafından çekilen yangın söndürme aletlerini korumaya devam etti. Hatta Dalmaçyalılar itfaiye köpeği olarak anılmaya başlandı.

dalmaçyalı ailesi

Bakımı

Beslenme

Dalmaçyalınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Dalmaçyalıların tüy dökümü orta seviyededir. Haftalık düzenli tarama tüy dökümünü minimum seviyede tutacak ve tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir, onun haricinde düzenli yıkanmaları gerekmez. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Dalmaçyalıların yetiştirilmesinde en önemli konulardan biri egzersizdir. Dalmaçyalılar son derece enerjik ve atletik köpekler olduğu için günlük egzersizleri mutlaka yaptırılmalıdır. Ünü kötü yayılmış bazı Dalmaçyalıların bu kötü üne sebep olan problem egzersiz ihtiyacının yeterince karşılanamamış olmasıdır. Dalmaçyalılarından vazgeçen çoğu aile onun bu kadar enerjik olduğunu farkedememiş ve onun egzersiz ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalan ailelerdir. Enerjisinin doğru yere kanalize edilmesi ve uyumlu bir mizaca sahip olabilmesi için egzersiz çok önemlidir. Günlük kısa yürüyüşler Dalmaçyalınız için yeterli gelmeyecektir. Uzun koşulardan ve güç gerektiren fiziksel oyunlardan çok hoşlanırlar.

Eğitim

Dalmaçyalıların karakterinin gelişmesinde eğitim belki de çoğu ırkta olduğundan daha önemlidir. Erken yaşta sosyalleştirilmeleri ve mümkün olduğu kadar yeni ve alışılmadık durumlara maruz bırakılmaları hayatı hem onun için hem de sizin için daha kolay hale getirecektir. Dalmaçyalılar zeki köpeklerdir ve eğitime iyi cevap verirler. Eğer uygun eğitim verilirse kusursuz bekçi köpeği olabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here