Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Cymric Kedisi

Cymric Kedisi

1264
0
cymric kedisi

Fiziksel Özellikler

Cymric kedisi, Manx kedisinin longhair yani uzun tüylü hali olarak kabul edilir. Her iki kedinin de anavatanının Man adası olması ve birçok benzerlikleri olması dolayısıyla onların kardeş kedi türleri olduğu kabul edilmiştir.

Cymric kedileri orta boyludur, kalın ve güçlü kemikleri olan kaslı bir vücuda sahiptir. Fiziksel özellikleri manx kedilerine neredeyse birebir denilebilecek kadar aynıdır. Tek farklı olan görünüşsel özellikleri tüylerinin uzunluklarıdır.  Cymric kedilerinin tüyleri ipeksi ve parlak bir görünüme sahiptir. Uzun tüyleri ayrıca yün gibi kalındır.

Cymric kedileri de tıpkı manx kedileri gibi kuyruk durum ve şekillerine göre 4’e ayrılır.

  • Rumpy: Kuyruk yoktur. Kuyruğun olması gereken yerde gamzeye benzer bir girinti vardır.
  • Rumpy-riser: Tavşan kuyruğuna benzer ponpon şeklinde kuyruk vardır.
  • Stumpy: Çok kısa kıvrımlı bir kuyruk vardır.
  • Longies: Kuyrukları normaldir.

Sağlık

  • Kuyruk kemiklerinde Artrit (Arthritis). Artrit, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.
  • Korneal Distrofi (Corneal Dystrophy). Korneada oluşan kalıtsal bir hastalıktır. Görme azlığına sebep olabilir. Yavru kedilerde yaklaşık 4 aylık olduklarında kornea şeffaflığını kaybeder ve lekelenmelere yol açar.
  • Manx Sendromu (Manx Syndrome) doğuştan gelen rahatsızlıklar topluluğuna verilen bir isimdir.Bunların içinde omurga kısalığı, idrar yolları rahatsızlıkları, bağırsaklar ve sindirim sistemleri ile ilgili problemler vardır. Bu rahatsızlıklar etkilerini yavrular 4 aylık olana kadar göstermeye başlarlar.

Karakter ve Genel Huyları

Cymric kedileri sahiplerine olan derin bağlarıyla bilinirler. Bu sevimli kediler bulunduğu ortamdaki bütün insanların kalbini mırlaya mırlaya kazanabilirler. Cymric kedisi genel olarak uysal bir mizaca sahiptir ve manx kedisinde olduğu gibi evinizdeki diğer evcil hayvanlar ile, özellikle de köpeklerle çok iyi geçinirler.

Cymric kedileri küçük bir ırk köpekmiş gibi eğitilebilirler. Numaralar ve yakala-getir oyunu oynamayı kolayca öğrenirler ve bu oyunu oynamaktan çok keyif alırlar. Tırmanmayı ve yüksek yerlerde vakit geçirmeyi severler. Yüksek zıplayıcılardır. Ama zıplarken kendilerini yaralayabilme ihtimalleri olduğu için onların zıplama yapabileceği bölgelerde kırılabilecek eşyaların bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Cymric kedileri sudan korkmaz ama suya girmekten hoşlanmazlar. Tüyleri uzun olduğu için kurulanmalarının uzun sürmesinden hoşlanmazlar ve içgüdüsel olarak ıslanmayı sevmezler.

Tarihçesi

Cymric kedileri isimleri galce dilinde Galler anlamına gelen “cymru” kelimesinden almışlardır. Galler, Man adasının yaklaşık 200 km güneyinde yer alır.

Geçmiş zamanda Cymric kedileri manx kedileriyle aynı cins olarak kabul edilmekteydi ama suya olan isteksizlikleri Ada sakinler tarafından istenmeyen bir özellik olduğu için çok az sevilirlerdi. Zaman içerisinde karakterlerindeki farklılıklar gözlemdikçe cymric kedisi olarak ve farklı bir kedi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Ada içerisinde yaşayışları zor olsa da Galler’deki kedi severler arasında çok popüler olmuşlardır. Zaten isimlerini de Galler’den alma sebepleri budur.

Bakımı

Cymric kedilerinin uzun ve kalın tüylerinin bakımının düzenli yapılması gerekmektedir. Haftada birkaç kez taranmalıdır ve herhangi bir dolaşma, kıtıklaşma olmaması için onların tüy yapılarına uygun taraklar edinmeniz gerekebilir.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.