Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex Kedisi

1344
0
4 aylık cornish rex

Fiziksel özellikleri

Cornish rex kedileri antik Mısır’ın kedi tanrıçası Bastet heykeli ile başka bir gezegenden gelen bir uzaylının karışımı gibi görünen sıradışı bir kedidir. Bu çarpıcı görüntüsüne ek olarak yumuşak ve dalgalı tüyleri bu kedi türünü diğer kedilerden ayıran en belirgin özelliğidir.

Yumurta şeklinde bir kafası, uzun bacakları ve büyük kulakları vardır. İriliği orta büyüklükte bir kedidir. Değişik renk ve desende bulunurlar. Desenlerine uyumlu olarak gözleri altın sarısı, yeşil ya da ela olabilir. Cornish rexlerin kıvırcık tüyleri doğuştan gelir. Bazı yavru kediler tüyleri düz görünümde olabilir ama büyüdükçe tüyleri dalgalanmaya başlar. 18 aylık ile 3 yaşındaki cornish rexlerin tüyleri hala daha onları soğuğa karşı koruyacak kalınlıkta olmaz, sahiplerinin onları sıcak tutmak için özen göstermeleri hayati önem taşır.

14 aylık cornish rex

Cornish rex diğer kedi türlerine oranla çok daha az tüy döktüğü için kedi tüyü alerjisi olan kişiler için bir alternatif olmuştur. Cornish rexler hipoalerjenik olarak kabul edilirler.

Sağlık

  • Konjenital hipotrikoz (Congenital hypotrichosis)  yeni doğan yavruların tüysüz doğumlarına nedendir.
  • Göbek fıtığı (Umbilical hernia)
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati (hypertrophic cardiomyopathy) olarak bilinen bir kalp rahatsızlığıdır. En basite indirgenmiş anlatımı kalp kaslarının kalınlaşması denilebilir.

Karakteri ve genel huyları

10 aylık cornish rex profili

Cornish rex kedileri oyuncudurlar. Bütün günlerini eğlenerek geçirmekten zevk alırlar. İnsanlara kolay uyum sağlayan ve bakımı kolay bir kedi türüdür. Öte yandan oyun oynamayı çok sevmelerinden kaynaklı eğer yeterince ilgi göremez ve sahibiyle vakit geçiremezse yaramaz ve huysuz olma eğilimindedirler. Her ne kadar şefkatli ve nazik olsa da sessiz bir süs kedisi isteyen birinin tercihi olmamalıdırlar.

Son derece çeviktirler hızlıca sıçrayabilir, bir hamlede yükseklere tırmanabilirler. Beğendikleri eşyaları alıp saklama eğilimindedirler. Siz saklama yerini bulup çıkarana kadar kediniz sakladığı eşyaları geri getirme eğilimi göstermeyecektir.

Cornishler akşam yemeği süresince özellikle aktiftirler. Sahipleriyle aynı tabaktan yemek konusunda ısrarcı olabilirler. İnsanlarla sıkı bağ kurmasıyla bilinirler. Kucağa oturmak ya da öpücük vermek için herhangi bir fırsatı kaçırmazlar.

Tarihçesi

Cornwall, Büyük Britanya’nın bir türlü gizemli bir köşesidir. Kral Arthur’un doğum yeriydi ve var olan en sıradışı ve en ilginç kedi türlerinden biri olan Cornish rexlerinin doğduğu yerdir. Cornish rex İngiltere’nin Cornwall bölgesinde 1950’lerde ortaya çıkmıştır. İlk kayda geçen cornish rex türü kıvırcık tüylü kedi kısa tüylü bir tortoiseshell ile beyaz evcil bir kedinin yavrusu olarak dünyaya geldi. Bu yavru kedinin doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bakımı

Cornish rexlerin düzenli tüy bakımını yapmak onları sever gibi elinizi ve parmaklarınızı tüylerinin üzerinde gezdirmenin yeterli gelebileceği kadar basittir. Bazı cornish rex kedileri daha uzun veya kabarık tüylere sahip olabilir. Bu durumlarda da çok yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla veya ince dişli bir tarak kullanılabilir. Tüylerinin bakımını fırça ya da tarak yardımıyla yapacağınız zaman nazik davranmaya özen göstermelisiniz.

Birçok az tüylü kedi türünün aksine cornish rexler sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Sadece tüy rengi beyaz olan cornish rexler düzenli yıkanmazlarsa kirli bir görüntüye sebep olabilir.

süveter giydirilmiş kedi

Kediler soğuğa karşı dayanıklılıklarını kürkleriyle sağlarlar. Bu sebeple kış aylarında cornish rex cinsi kedinize bir elbise ya da süveter giydirmeniz onun soğuk günleri daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır.

Günlük diş bakımı çok önemlidir. Her kedi dişlerinin fırçalanmasına sıcak bakmaz, ama eğer daha yavruyken onu alıştırma fırsatı bulduysanız bu konuda çok problem yaşamayacaksınız. Eğer günlük diş bakımını yapamıyorsanız haftada bir kerede, hiç temizlenmemesinden daha iyi olacaktır. Lütfen kedinizle ilgilenmekten pes etmeyiniz.

Kedinizin tırnaklarını birkaç haftada bir kesiniz. Eğer göz çevresinde akıntı ya da çapak gözlemlerseniz yumuşak ve nemli bir bez yardımıyla yavaşça silmelisiniz. Olası bir enfeksiyonu taşımamak için sağ ve sol gözleri için farklı bez kullanmanız çok önemlidir.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

siyah Cornish Rex kedisi