Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Çin Aslanı / Chow Chow

Çin Aslanı / Chow Chow

3470
1
yavru çin aslanı

Efsane der ki; dünya yaratıldığı zaman, Chow Chow’lara yıldızlar yerlerine yerleştirilirken yeryüzüne düşen küçük mavi gökyüzü parçalarını yalama izni verilmiş, bu yüzdendir ki o zamandan beri dilleri mavi imiş. Kim bilir, belki de bu güne kadar mavi dillerine bir açıklama getirilememiş olması efsanenin doğruluğunu kanıtlıyordur. Girişten de anlayacağınız üzere bugünkü konuğumuz çoğumuzun Çin Aslanı olarak bildiği Chow Chow. Kabarık parlak tüyleri, mavi dilleri, ilk bakışta gerçekten de minik bir aslanı andıran görünüşüyle kalbini ısıtamayacağı bir insan olduğunu sanmıyorum bu dostlarımızın.  Peki Çin Aslanları göründükleri kadar sevgi kelebeği mi, yoksa kendi hallerinde takılmak isteyen ağır abiler mi? Cevabı öğrenmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyorum.

Fiziksel Özellikler

Yetişkin erkek çin aslanlarında yükseklik ortalama 48-56 cm. arasında, dişilerde ise 46-51 cm. arasında değişmektedir. Ağırlık ise her iki cinsiyette de ortalama 20-31 kilo arasındadır.

Çift katmanlı bir kürkü vardır ve tüyleri dağınık ya da düz, pürüzsüz olabilir. Kürkün alt katmanı yün gibi bir yapıdadır ve soğuktan koruma işlevi vardır. Tüm vücut tek renk olmak üzere siyah, kızıl, mavi, kahverengi, krem rengi ya da beyaz olabilir. Parçalı ya da kısmi(kuyruğun altı ya da kalçaların arka tarafı gibi daha açık renkte olabilecek yerler) olmadığı sürece renkte ton değişiklikleri kabul edilebilir.

Kulakları küçük, kalın ve tepeleri hafif yuvarlaktır. Büyük bir burnu ve büyük burun delikleri vardır. Boynu vücuduyla orantılı güçlüdür ve hafif kemerli olabilir. Geniş ve derin bir göğsü vardır. Kuyruğunu yukarıya doğru ve sırtının üstünde tutar. Vücut genel silüet olarak kare şeklinde ve güçlü bir vücuttur.

Belki de en bilinen fiziksel özelliği dillerinin mavi/siyah renklerde olmasıdır.

Çin aslanı yakın çekim

Sağlık

Çin aslanlarında aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir, ve bunlara karşı düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir:

  • Dirsek,kalça ve patella çıkığı
  • Göz hastalıkları(Glokom, katarakt, entropion vb.)
  • Mide kıvrılması

Chow Chowların ortalama yaşam süresi 8 ila 12 yıldır.

Karakter ve Genel Huyları

2 çin aslanı yan yana

Chow Chow’un karakterini anlatırken ilk sırada gelecek olan sıfatlar sanırım inatçı ve bağımsızdır. Ağırbaşlı, içine kapanık ve gururlu dostlardır. Kimi zaman onların kraliyet ailesinden geldiklerini bile düşünebilirsiniz, zaten bu meseleye tarihçe kısmında da değineceğiz.

Evin içindeki evcil hayvanlarla genelde iyi geçinir, fakat diğer köpeklere ve şüpheli yabancılara karşı soğuk ve düşman tavırlar sergileyebilir. Konu kendi ailesini korumaya gelince son derece sadık ve kendini adamıştır. Aslında Chow Chowlar ağır abilerdir desek yanlış olmaz herhalde.

Çin aslanı serin havaları severler, fakat kapalı mekanlarda ve mutlaka kuru kalmaları gerekir.

Çin aslanlarının bu özellikleri sakın gözünüzü korkutmasın, çünkü biliyorsunuz ki kararlı bir eğitimin ve sevginin çözemeyeceği bir şey yoktur. Ayrıca Chow Chow’un bu ağırbaşlı, sessiz yapısı onu şehir hayatına en kolay adapte olan türlerden biri haline getirir. Yani büyük bir şehirde bir apartmanda yaşıyorsanuz, Chow Chowlar sizin için mükemmel ev arkadaşları olabilir.

Tarihçe

Çin aslanı anavatanı Çin olan bir ırktır ve dünyanın en nadide ve eski ırklarından biridir. Milattan önce 206 yılından kalma Han Hanedanlığı’na ait tarihi eserlerde Chow Chowların tasvir edildikleri görülmüştür. Fakat yapılan çalışmalar Chow Chow’un tarihinin çok daha eskilere dayandığını ve Chow Chow’un spitz türü(Norveç Elk Tazısı’ndan Pomeranian’a, Akita’dan Husky’ye kadar geniş bir grup) köpeklerin de atası konumunda olduğunu iddia etmektedir.

Chow Chowlar uzun tarihleri boyunca birçok farklı görev üstlenmişlerdir. Kimi zaman Çinli asilzadelerin onlar gibi asil yoldaşları olmuşlardır. Sekizinci yüzyıl dolaylarında, Tang Hanedanı’nın imparatorunun 5000 Chow Chow’u ve onun iki katı sayıda daimi personeli olduğu söylenir. Bir soylu olmanın dışında Chow Chowlar tarih boyunca koruma, eşya taşıma/çekme, avcılık, kuş gözlemciliği gibi görevlerde de haklı bir ün edinmişlerdir. Ne yazık ki atalarının uzak geçmişte protein açlığı çekilen yoğun nüfuslu vatanlarında gıda kaynağı olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Hatta türün eski takma adlarından birinin “yenilebilir köpek” olduğu da iddia edilmektedir.

Tür ismi konusunda daha popüler bir açıklama ise ise 18. Yüzyıl İngiliz İmparatorluğu’nun ticaret gemilerine dayanıyor. O zamanlar, Pidgin(iki dilin karıştırılıp konuşulması) İngilizcesi’nde “chow chow” tabiri geminin kargo bölümündeki listelenmemiş küçük çeşitli parçaları tarif edermiş. Chow Chow basitçe “vesaire” anlamına geliyormuş, İngiliz tüccarların Çin’den aldıkları tuhaf görünümlü köpekler  gemilerin kargo manifestosuna “Chow Chow” adı altında kaydedilmiş.

1820’lerde Çin aslanı Londra Hayvanat Bahçesi’nde “Çin’in vahşi köpekleri” olarak sergilenmiş, fakat Chow Chowlar batı dünyasındaki asıl ünlerini tam bir köpek düşkünü olan Kraliçe Victoria’nın yüzyılın sonlarına doğru bir Chow Chow almasıyla kazanmışlardır.

siyah chow chow

Bakım

Beslenme

Chow Chowlar için özel bir diyet yoktur. Yaşına ve kilosuna göre piyasada bulunan kuru ve yaş mamalarla ona uygun bir diyet hazırlayabilirsiniz, fakat evcil hayvanınızın sağlığını ve genel görünüşünü korumak istiyorsanız, kaliteli ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Chow Chow’unuzun derisini alerji ve iritasyonlara karşı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Beslenme düzenini değiştirmeseniz bile, mama üreticileri formüllerini zaman zaman değiştirebilmektedir.

Temizlik

Chow Chowların tüy dökümü ortalama seviyededir.Haftada 2-3 defa taranması Çin Aslanı’nızın tüylerinin güzel formunu korumasına yetecektir. Eğer düzenli taranmazsa tüyler keçeleşebilir. Tüy kesiminde özellikle göz ve kulak çevresine dikkat edilmelidir. Pire ya da kene gibi parazit sorunlarına karşı dikkatli olunmalı ve vakit kaybetmeden çözülmelidir. Tırnakları periyodik olarak kesilmelidir. Ayda bir banyo yaptırılabilir. Banyodan sonra tüyler mutlaka güzelce kurutulmalıdır.

Egzersiz

Chow chowların egzersiz ihtiyacı orta seviyededir. Aktif ve tetikte bir türdür fakat enerji seviyeleri bir Boxer ya da Alman Çoban Köpeği kadar yüksek olmadığından egzersiz ihtiyacı da onlar kadar değildir. Gündelik yürüyüşler ve oyuncaklarla kısa süreli oyunlar onları zinde ve mutlu tutmaya yetecektir. Sert oyunlardan ve yüksek eforlu egzersizlerden pek hoşlanmazlar. Sıcak havaları çok sevmediklerinden günün sıcak saatlerinde egzersizlerden ve oyunlardan kaçının.

Eğitim

Chow Chowların inatçı ve bağımsız bir yapıları olduğundan bahsetmiştik, bu yüzden eğitimleri bir Golden Retriever ya da bir Alman Çoban köpeği kadar kolay geçmeyebilir. Sert eğitim metodları köpeğinizle aranızda bir bağ kurmayı zorlaştırabilir. Erken sosyalleştirme, eğer mümkünse yavru eğitim kurslarına katılma, sabır ve düzenli pratik Chow Chow’unuzu eğitirken sizin en önemli yardımcılarınız olacaktır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here