Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Chartreux Kedisi

Chartreux Kedisi

594
0
chartreux portresi

Fiziksel özellikleri

Chartreux kedisi fransız edebiyatında iyi bir fare avcısı olarak birçok roman ve hikayede betimlenmiştir. Bu avcı ünleri bir hayal ürünü değildir. Sağlam bir gövdesi, geniş omuzları ile kaslı ve enerjik bir kedi türüdür. Beklenenin aksine kısa ve ince kemikli bacakları onlara ürkütücü bir görünümden öte daha sevimli bir hava katmaktadır. Refleksleri çok kuvvetlidir. Kürdan üzerine saplanmış patates benzetmesi chartreux kedisinin dış görünümüne komik bir bakış açısıdır.

Tüyleri mavidir ve simliymiş gibi gümüş tonlara dönük olabilir. Yavruyken tekir desenine benzer desenleri olabilir ya da kuyruklarında koyu tonlarda halka görünümü mümkündür. Gelişme çağını bitiren yetişkin kediler bu desenleri yitirip düz mavi renkte olacaklardır. Tüylerinin sık ve su tutmaz oluşu onların yüzme kabiliyetlerini güçlendirir. Gözleri yuvarlaktır ve göz renkleri koyu sarı ve balkabağı tonlarında turuncudur. Gözleri nadiren bakır tonlarında da olabilir. Dudakları sanki onları gülümser gibi gösterecek şekilde yukarıya doğru çekiktir.

Chartreux kedisi yavaş büyüyen bir kedi cinsidir. Özellikle de erkek kediler 4 ya da 5 yaşına kadar gelişimlerini tamamlamamış olurlar. Erkek yetişkin kediler dişilerden gerek uzunluk gerek ağırlık olarak daha büyüktürler. Dişilerin tüyleri erkeklere kıyasla daha seyrek olabilir.

5 aylık chartreux kedisi yavrusu

Sağlık

  • Patella luksasyonu (patellar luxation) diz kapağı çıkığıdır. Cerrahi operasyon ile ciddi vakalar hafifletilebilir.
  • Polikistik Böbrek Hastaligi (polycystic kidney disease), oldukça yavas ilerleyen bir böbrek hastaligi olarak bilinen bu rahatsizlik böbrek yetmezligine sebep olur.

Karakter ve Genel huyları

Doğuştan avcı olan chartreux kedisi tarih boyunca ev ve bahçede fare avlanması için beslenmiştir. Çevik ve enerjik olmaları bu tarihlerinden kalma bir özellikleridir. Ama onları yabani ya da sadece avcı bir kedi olarak görmek yanlıştır. Avcı kabiliyetlerinin yanı sıra iyi bir ev arkadaşı olmak için sahip olması gereken diğer bütün özelliklere de sahiptir. Yumuşak huyludur, sadıktır ve genel olarak sessiz bir kedidir.

Chartreux kedileri pandomim sanatçılarına benzetilirler. Sizinle iletişime geçebilirler ama seslerini kullanarak değil. Eğer bir chartreux sahibiyseniz onun sesini geçirdiğiniz yıllar içerisinde belki bir ya da iki kere duyabilirsiniz.

Chartreux kedileri çok sosyal değillerdir ama utangaç da sayılmazlar. Eve bir misafir geldiğinde yanlarına gitmek ile saklanmak arasındaki kararı onları gözlemleyerek karar verecek kadar zekidirler. Bazı chartreux kedileri kapıları açıp kapatmayı öğrenebilir.

chartreux kedisi yavrusu

Tarihçesi

Chartreux kedisinin tarihi çok eskilere dayanır. Geçmişlerinde kanıtlanamayan bilgiler olduğu için efsane olarak kabul edilen bu hikayeye göre Fransız Alplerindeki Grande Chartreuse Manastırındaki keşişler tarafından yetiştirildikleri söylenmektedir.  Manastır 1084 yılında Aziz Bruno tarafından kurulduğu halde manastırdaki kediler 13. Yüzyılda ortaya çıkmaya başlandığı düşünülmektedir.

Grande Chartreuse Manastırında dualara zaman ayırmanın yanı sıra, rahipler likör yapımı, silah dövme ve damızlık kediler gibi diğer onlar için kutsal sayılmayan faaliyetlere başladılar. Yeşil ve sarı Chartreuse likörü bu keşişlerin çabaları sayesinde manastırda ortaya çıkmıştır.

Türklerle uzun süren savaştan sonra manastır hayatını emeklilik yeri olarak kullanan haçlı, savaş yorgunu şövalyeler tarafından manastıra kediler getirilmiştir. Kanıtlanmamış bu bilgiye göre afrika kıyılarında bulduğu söylenilen bu gri kediler bugün chartreux adıyla bilinen kedi türünün ataları olarak kabul edilirler. Bu kedilerin meditasyona ara verilmesine sebebiyet vermemeleri için sessiz kalmaları için eğitildikleri düşünülmektedir.

Chartreux kedisi 8 aylık

Bakımı

Chartreux kedisinin tüyleri çok uzun sayılmaz ama çok sık yoğunluktadır, bu yüzden haftada iki kere taranması uygundur. Kediniz yıkanmayı çok sevmez ama mevsim arası tüy döktüğü dönemlerde onların dökülen tüylerini hızlıca temizlemek adına yıkamanız çok faydalı olacaktır.

Günlük dişlerinin temizlenmesi gerekir ama en azından haftada bir dişlerini fırçalamanız hiç fırçalanmamasından daha iyi olacaktır. Birkaç haftada bir tırnaklarını kesmelisiniz.

Eğer kedinizin gözü etrafında birikmiş çapaklar var ise nemli bir bez ile dikkatli ve yumuşak bir şekilde temizlemelisiniz. Gözlerinin temizliğini yaparken her bir gözü için farklı bir bez kullanmanız olası bir enfeksiyonu yaymamanız için çok önemli bir ayrıntıdır.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla ya da yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmış ılık suyla ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahale ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

1 yaşında chartreux kedisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here