Ana sayfa Haberler Yazlıkçılar her yıl onlarca köpeği sokağa bırakıyor

Yazlıkçılar her yıl onlarca köpeği sokağa bırakıyor

297
0
Yazlık bölgelerde tatil sonu terk edilen köpeklerin dramı

Türkiye’de ve dünyada her yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günde bazı yazlıkçıların tatil sonunda, besledikleri köpekleri sokaklara terk etmelerine tepki yağdı.

Türkiye’de 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. Ancak ülkemizde özellikle sokak hayvanları, insanlar tarafından şiddete maruz kalabiliyor. Maalesef hayvan ölümlerininde yaşandığı haberleri üzüntüyle takip ediyoruz. Tatil beldelerinde ise sokak hayvanları ile ilgili farklı bir problem ortaya çıktı. O sorunların başında pet shoplardan satın alınan, bir süre bakıldıktan sonra tatil sonunda sokaklara terk edilen masum hayvanların yaşadıkları dram gelmekte. Diğer tatil beldelerinde olduğu gibi İzmir’in Çeşme ilçesinde de benzer sorunlar, her yıl artarak yaşanmakta. Çeşme Belediyesi’nin Ovacık’taki Köpek Barınağı, yaz aylarının sonunda tatilcilerin sokaklara terk ettiği sahipsiz köpeklere ev sahipliği yapıyor. İlçedeki durum hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Çağdaş Koç, “Turistik bir bölgeyiz, insanlar yazın tatile yanlarında sahipli hayvanları ile birlikte geliyorlar. Ama giderken geri götürmek yerine onları burada bırakıp, terk ediyorlar. Bunu yapmak kanunen yasak. Hayvanları Koruma Kanunu’na göre bunu yaptıkları zaman cezai işlem uygulanıyor. Ama artık insanlar yaptırımını küçümsedikleri bu cezayı umursamıyor. Bilinçsiz bir şekilde hayvanların kış süresince ne yiyip ne içeceğini düşünmeden onları sokağa bırakıyorlar” dedi.

tatil beldelerinde barınaklar yaz sonu dolup taşıyor

Öte yandan TBMM Hayvan Hakları Komisyonu, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere bu konuda bir taslak rapor hazırladı. Meclis Başkanlığı’na sunulacak olan ve içeriğinde 34 öneri bulunan bu raporda, hayvanlarını sokağa bırakanlara 10 bin TL idari para cezası verilmesi ve bir daha hayvan sahiplenmemesi tavsiyesinde bulunulması da yer almakta. Ayrıca hayvanları öldüren, işkence yapan ve istismar edenlere 2 yıl 1 ay olarak öngörülen hapis cezasının ertelenmemesi talep edildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here