Ana sayfa Haberler 55 at için üniversitede ilk hasat

55 at için üniversitede ilk hasat

460
0
Elde edilen hasat

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa’ya bağlı Veteriner Fakültesi Meslek Yüksek Okulu’nda bulunan at sayısı 55 çıktı. Artan yem ihtiyacı ve maliyeti yüzünden öğretim üyeleri ve öğrenciler hep birlikte kampüs içindeki dev arazide hububat ekti ve ilk hasatı aldı.

Avcılar kampüsünde 55 at için hububat ekimi yapıldı

Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.Dr. Mehmet Can Gündüz, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa’nın Avcılar Kampüsü’nde Meslek Yüksek Okulu’nda sayıları artan atlarının ihtiyacı olan yem ürünlerini karşılamak için üniversite arazisini bu yıl ilk kez ekip-biçmeye karar verdiklerini söyledi. Prof.Dr. Gündüz, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Rektörlüğü ve Veteriner Fakültesi yönetimin onay ve desteğini aldıktan sonra ellerinde yeterli altyapı olmadığı halde tüm zorlukları göze alarak Küçükçekmece Gölü’ne çok yakın bulunan üniversite arazisinde kolları sıvadı.

Prof.Dr. Mehmet Can Gündüz, “Üniversitedeki araziyi ekip-biçmeye karar verdik. Ancak, bu amacı gerçekleştirmek için ne pulluğumuz, ne bir römorkumuz ve ne de bir traktörümüz vardı. Kullandığımız traktörü, büyük bir yetiştirici 1 yıllığına bize temin etti. Römorku başka yerden temin ettik ettik. En önemli sorunumuz, daha önce ekilip- biçilmeyen tarlanın düzenlenmesiydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) büyük destek aldık. Yabani otların, arazinin temizlenmesinde, yol açılmasında, etrafının çitle örülmesinde yardımcı oldular. Üniversite ve fakülte yönetimi de büyük destek verdi. Ekim veya hasat, döneminde çalışacak işçimiz, şoförümüz yoktu. Her şeyi, öğretim üyeleri, nalbant ve öğrencilerimizle yaptık. Zirai amaçlı ürünleri ilk defa ekiyoruz. Bu konuda tecrübemiz yoktu. Sadece danışmanlık hizmeti aldık. Öğrenci ve öğretim üyeleri olarak tarlanın hazırlanmasını, ekim, biçimi, hasadı, balyayı hep birlikte yaptık.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Cerrahpaşa Veteriner Fakültesinde bulunan at sayısı 55'e çıktı

Amaç kazanç sağlamak değil, atların ihtiyacını karşılamak

Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Can Gündüz, Avcılar’daki üniversite arazilerini ekip biçerken ziraat yapıp para kazanmayı değil, atların ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini vurguladı. Prof.Dr. Mehmet Can Gündüz, şöyle devam etti, “Yüksek okulumuz 2002 yılında kuruldu. Geçmişte atçılık kültürü sayesinde birçok savaşları kazandık, kültürümüzü dünyaya yaydık. Günümüzde bunu devam ettiremedik. Akademik anlamda dünyanın başarılı ülkeleri arasına girmek istiyoruz. Bir İngiliz atasözü, ‘Ata hakim olan dünyaya hakim olur’ der. Halka yönelik binicilik eğitim vermenin yanı sıra atların beslenmesi için bu projeye başladık. Sonuçta hasada; bu mutlu güne ulaştık. Yeni dönemde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pekdemirli ve  İBB yönetiminden alabileceğimiz destekler işimizi kolaylaştıracaktır. Buradan elde edilen hasatla elde edilen saman atların ihtiyacına yetmeyecek ancak, önemli bölümünü karşılayacak. Bizim için büyük ölçüde rahatlatıcı olacak. Hasattan elde edilen buğdayın satışından elde edilecek para yine atların beslenmesi için harcanacak” dedi.