Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Cane Corso

Cane Corso

3170
0
cane corso doğada keyif çatarken

Cane Corso; bana İtalya’dan çıkan en sevdiğim dört şey sorulsa vereceğim cevaplardan biri olurdu kesinlikle. Diğerleri ise Cane Corso’nun büyük kuzeni olan Napoliten Mastiff, makarna ve Ferrari. Bu yakışıklı İtalyan koruma denince köpek dünyasında akla ilk gelen isimlerden biri. Koruma görevine henüz hareket bile etmeden iri yarı, kaslı ve korkutucu görüntüsüyle başlıyor. Oldu da biri görünüşünü dikkate almayıp sahibine doğru tehditkar adımlarla yürümeye başladı; gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Tabii bu korkutucu görüntüsü yabancılar için; ailesine karşı pamuk gibi ve sevgi dolu olur Cane Corso. Eğer onlar hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Cane Corso portresi

Fiziksel Özellikleri

Cane Corso iri yapılı, kaslı ve tabiri caizse turp gibi sağlam duran bir türdür. Büyük kafası, kürkünün altından bile belli olan kasları ve daima tetikteymiş gibi olan ifadesi sayesinde caydırıcı görünmekte üstüne yoktur. Yetişkin erkek Cane Corsoların yükseklikleri 64-68 cm. arasında değişir; dişilerde ise bu ölçü 60-64 cm. arasıdır. Ağırlık ise erkeklerde 45-50, dişilerde 40-45 kg. arasıdır.

Cane Corsoların büyük ve molossoid(mastiff tipi) bir kafa yapısı vardır. Kafanın uzunluğu, omuz başlarından yere kadar olan uzunluğun yaklaşık üçte biri kadardır. Burun bölgesi güçlü görünür ve kareyi andırır; bu bölge kafa tasından daha kısadır. Burun delikleri büyük ve açıktır. Güçlü ve kalın bir çenesi vardır. Gözler orta büyüklükte, ovale yakın bir şekildedir ve kürk rengiyle uyumlu olmak üzere mümkün olduğu kadar koyudur. Güçlü, kaslı ve neredeyse kafası kadar uzun bir boyuna sahiptir. Kulaklar üçgen biçiminde, orta büyüklükte ve sarkıktır. Kuyruk sırt hizasının biraz üstünden başlar. Köpek aksiyona girdiğinde kuyruk yukarıda taşınır fakat tamamen herekte hale geçmez ya da kıvrılmaz.

Kalın ve sıkı bir derisi vardır. Kürkü kısa, parlak ve yoğun tüylüdür. Renkler siyah-gri, barut grisi, açık gri, açık kahverengi, koyu kahverengi, koyu buğday rengi olabilir ve grinin ve buğdayın farklı tonlarında dikine çizgiler olabilir. Göğüste, ayaklarda ve burun köprüsünde küçük beyaz yamalar olabilir.

güneşli havada keyifli köpek

Sağlık

Cane Corsolarda  aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Dejeneratif eklem hastalığı
  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Entropiyon-ektropiyon
  • Kiraz göz

Cane Corsoların ortalama yaşam süreleri 9-12 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

güneşli günde köpek portresi cone corso

Cane Corso’nun düzgün bir karakter geliştirmesinde en önemli unsur sahibinin korkusuz olmasıdır. Cane Corso sessiz, kendinden emin, alanında her zaman korumacı ve çevresine karşı sürekli tetiktedir. Genel olarak sessiz ve kendisine yaklaşanlara kayıtsız olsa da, eğer bir tehdit hissederse bu sessizlik bozulacaktır.

Eğer bir koruma köpeği istiyorsanız Cane Corso sizin için en uygun birkaç türden biri olacaktır. Üstelik Cane Corsoların diğer koruma köpeklerinden farkı  daha eğitilebilir olması ve daha az inatçı olmasıdır. Bu tür sadakatiyle tanınır. Kendini ailesine adar ve onları korumak için ne gerekiyorsa yapar. Bölgeci yapısı nedeniyle alan koruma görevlerinde de ailesini korumada olduğu gibi başarılıdır. Eğer küçüklükten itibaren aile içinde yetiştirilirse ailenin tüm üyeleriyle aynı seviyede bir ilişki kurar. Tek bir kişi tarafından yetiştirilirse sadece o kişiye bağlanır. Cane Corso’nun bağımsız bir kişiliği vardır ve tek başına uzun vakitler geçirebilir, özellikle de ılıman bir iklimde ve dışarıdaysa. Ailesinin yanında olmayı sever, fakat onların tepesine çıkmaz.  

Ailesinin yanındaki yabancıları görmezden gelir, varlığını reddeder. Fakat uygun eğitim ve sosyalleştirme sayesinde yabancılara karşı daha toleranslı hale gelebilir. Cane Corso dominant bir ırktır ve otorite boşluğu sezerse bunu mutlaka değerlendirecektir; bu yüzden sahibinin her zaman daha dominant taraf olduğunu ona belli etmesi ve disiplini elden bırakmaması gerekir. İnatçı ve eğitimi zor olan Mastiff tipi köpeklerin aksine Cane Corso daha gönüllü ve uyumlu bir yapıdadır. Zekidir ve komutları çabuk öğrenir.

Cane Corsolar enerji seviyeleri yüksek ve oyun oynamayı seven köpeklerdir. Yeterli egzersiz yaptırıldığında sessiz yapısının da avantajıyla apartman hayatına uyum sağlayabilir fakat onun  için en iyisi bahçeli bir ev olacaktır.

Tarihçesi

Cane Corso; Molossers olarak adlandırılan işçi grubu köpeklerin bir alt kategorisine dahildir. Roma İmparatorluğu’nun en güçlü dönemlerinde Yunan adalarını işgal eden Roma lejyonları bu Molosser köpeklerini İtalya’ya götürmüş ve onlardan İtalyan türleri üretmişlerdir.

Yunan adalarından getirilen bu köpeklerin çaprazlanmasından alınan yavrular modern Cane Corso’nun ve onun büyük akrabası olan Napoliten Mastiff’in atalarıdır. Bu köpekler Roma ordusunda çok çeşitli görevler üstlenmişlerdir. Beşinci yüzyılda Batı İmparatorluğu’nun dağılmaya başlamasıyla İtalya’nın lejyonları ve köpekleri işsiz kalmıştır. Corsolar bu dönemde domuz avı, çiftçilik, besi hayvanı gütme, çiftlik ve kümes koruma gibi işlerde kullanılmıştır. İtalya’nın kırsal kesimlerinde, çiftliklerde ve çayırlarda yüzyıllarca yaşamlarına devam etmişlerdir; fakat İtalyan yarımadasının ve Sicilya’nın durmaksızın istila edilmesi, ekonomik ve politik karışıklıklar ve mekanize çiftçilik birleşince Cane Corsoların sayısı tehlikeli bir biçimde azalmıştır. 20. Yüzyılın ortalarında, tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. İtalya’nın taşralarındaki köpekler sayesinde tür yok olmaktan kurtulmuştur. 1970’lerde, türün hayranı olan bir grup İtalyan, türü yeniden canlandırmak için biraraya gelmiştir. 1983’te Cane Corso Sevenler Topluluğu kurulmuş ve takip eden on yılda Cane Corsolar Avrupa’daki köpek şovlarında sergilenmiştir.  

Cane Corso koruma köpeği

Bakımı

Beslenme

Cane Corso’nuzu onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Cane Corsoların tüy dökümü orta-düşük seviyededir. Haftada bir tarama onun tüylerinin parlak ve bakımlı görünmesine yetecektir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Birçok mastiff türü köpeğin aksine Cane Corsolar son derece enerjiktir ve her gün ciddi fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Her gün, en azından uzun yürüyüşlere çıkarılması onun sağlığı için ve kas kütlesini koruması için faydalı olacaktır. Doğa yürüyüşlerinde, bisiklet turlarında size memnuniyetle eşlik edeceklerdir. Cane Corso işçi grubu bir köpektir, bu yüzden kendisine görev verilmesinden ve bu görevleri tamamlamaktan zevk alır. Bu tür fiziksel egzersiz kadar zihinsel egzersize de ihtiyaç duyar, eğer mental olarak yeterince rahatlatılmazsa yıkıcı davranışlar geliştirebilir.

Eğitim

Cane Corso için eğitim olmazsa olmazdır ve eğitimi hayatının erken safhalarında başlamalıdır. Dominant bir tür olduğundan, ona karşı disiplin asla elden bırakılmamalıdır. Dominant olmasına rağmen eğitimi Mastiff tipi diğer türlere göre daha kolaydır; eğitimlerde daha katılımcı olurlar ve komutları çabuk öğrenirler. Tüm köpeklerde olduğu gibi erken sosyalleştirme ve yavru eğitimleri Cane Corsolar için de çok önemlidir.