Ana sayfa Hayvanlar Alemi Çanakkale Boğazı’nda deniz tavşanına rastlandı

Çanakkale Boğazı’nda deniz tavşanına rastlandı

679
0
Çanakkale Dardanos mevkiinde deniz tavşanı görüntülendi.

Çanakkale’de hobi amaçlı dalış yapan emekli Muzaffer Mut, nadir görülen deniz tavşanlarını yüzerken görüntüledi.

Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden kontrol şube müdürü olarak 2000 yılında emekli olan ziraat yüksek mühendisi Muzaffer Mut, hobi olarak gerçekleştirdiği dalışlarla, Çanakkale’nin sualtı güzelliklerini keşfediyor. 73 yaşındaki Muzaffer Mut, ilerlemiş yaşına rağmen her sabah paletleri, deniz gözlüğü ve şnorkeli ile sahile inip, sualtı kamerası ile dalış yapıyor. Bugüne kadar denizşakayığı, ahtapot, deniz yıldızı, köpek balığı, vatoz gibi çeşitli deniz canlısı görüntülerini kaydeden Muzaffer Mut, bu kez Dardanos mevkiinde ender rastlanan deniz tavşanına rastladı.

Yaklaşık 20 yıldır hobi olarak dalışlar gerçekleştirdiğini anlatan Muzaffer Mut, “Deniz altındaki bütün canlıları inceleme fırsatı buldum. Zaten sevdiğim bir konuydu. Son olarak da deniz tavşanını görüntüledim. İlk karşılaştığında çok heyecanlandım. Suda resmen dans ediyor. Sualtı fotoğrafçıları için çok ideal görseller veriyor. Gördükten sonra inceledim. İlgili hocalara sordum. Erselik bir hayvan olduğunu söylediler. Hem erkek, hem dişi özelliğini taşıyor. Hatta tesadüfen ben de çiftleşme anında çekmişim üçünü dördünü bir arada.” dedi.

Muzaffer Mut, hobi olarak yaptığı dalışlardan birinde deniz tavşanına rastladı.

Deniz tavşanının Çanakkale Boğazı’nda nadir görülen bir canlı olduğunu ifade eden Muzaffer Mut, “Deniz tavşanının yaşam yeri, esas bu sular değil, Kızıldeniz. Yani daha sıcak denizler. Orada çok çeşidi var. Biz tesadüfen buralara gelenleri görüyoruz. Çok ilginç özellikleri var. Örneğin, deniz tavşanının yüzerken kulak gibi görünen yerleri tavşan kulağı değil, canlının solungaçları.” dedi.