Ana sayfa Haberler Saka ve Florya kuşu avcısına 132 bin 416 TL para cezası

Saka ve Florya kuşu avcısına 132 bin 416 TL para cezası

681
0
minibüsten bulunan kuş kafeslerinden birinin tepeden çekilmiş resmi

Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, koruma altındaki 115 saka ve 76 florya kuşunu yakalayan ve satmak için İstanbul’a götürürken yakalanan C.K.’ye, 132 bin 416 TL para cezası kesti.

Çanakkale'de kaçak avlanılan kuşlar doğaya geri bırakıldı

Ezine ilçesi Geyikli beldesinde bir vatandaş, Çanakkale merkezine doğru seyahat halindeki bir minibüste kuş seslerini duydu. Polisi arayıp şüpheli minibüs hakkında ihbarda bulundu. Polis ekipleri derhal harekete geçti ve bahsi geçen minibüsün yerini tespit etti. Polis ekiplerinin şüpheli minibüste yaptığı kontrolde, kafeslere konulmuş halde toplamda 115 saka ve 76 florya kuşu ele geçirildi. Polis tarafından yapılan tahkikatta, şüpheli C.K.’nin, söz konusu kuşları satmak için İstanbul’a götürdüğü ortaya çıkarıldı. Minibüste bulunan kuşlar hakkında, Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bilgi verildi.

Minibüste kaçak avlanılan kuşlar yakalandı

Şube Müdürlüğü Av Koruma- Kontrol ekipleri, C.K.’ye, yasadışı avlanma ve koruma altına alınan kuşları yakaladığı gerekçesiyle 131 bin 130 TL’si tazminat, 1286 TL’si idari para cezası verildi. C.K.adına toplamda 132 bin 416 TL ceza kesildi.

Yasal işlemlerin ardından el konulan 115 saka ve 76 florya kuşu ise Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Av Koruma- Kontrol yetkilileri ve polis ekiplerince doğaya geri bırakıldı.