Ana sayfa Hayvanlar Alemi Çanakkale’de cidaris cidaris görüntülendi

Çanakkale’de cidaris cidaris görüntülendi

605
0
Çanakkalede görüntülenen cidaris cidaris

Çanakkale’de, denize bırakılan oltaya, ilginç bir deniz kestanesi takıldı. Müjdat Turan, bilimsel adı ‘Cidaris cidaris’ olan uzun omurga kayrak kalemi deniz kestanesini, 100 metre derinlikten oltaya takılan kaya parçasının üzerine yapışık olarak çektiklerini anlattı.

Müjdat Turan, geçtiğimiz günlerde Ayvacık’a bağlı Babakale köyü açıklarında oltalarına takılan ilginç bir deniz kestanesi türünü, sosyal medya hesabından yayınladı. Mercan balığı yakalamak için 100 metre derinliğe bıraktıkları oltalarına takılan kaya parçası üzerine yapışık olarak buldukları deniz kestanesini çektiklerini belirtti. Müjdat Turan, “100 metrede derinlikte oltamıza kayalar takıldı. Bu kayaların üzerine yapışık olarak ilginç bir deniz canlısı farkettik. Ne olduğunu bilmediğimiz bu deniz ürününün, internet ortamında araştırdık. İnternette yaptığımız araştırma sonucunda bilimsel adı ‘Cidaris cidaris’ olan bir tür deniz kestanesi olduğunu öğrendik. İlk kez böyle bir deniz kestanesi görmüş oldum. Sosyal medya hesabımdan paylaştım, takipçilerimin de bir hayli ilgisini çekti” dedi.

Cidaris cidaris nedir?

Cidaris cidaris, genellikle uzun omurga kayrak kalemi deniz kestanesi ismi ile bilinen deniz kestanesi türüdür. Doğu Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de derin sularda yaşarlar. Cidaris cidaris, çok sayıda uzun, keskin olmayan, yaygın şekilde ayrılmış primer dikenleri ve yoğun sekonder dikenleri ile kaplı küçük bir merkezi teste sahiptir. Astarlar soluk gri, yeşil renklerindedir ve ikinciller soluk yeşil renktedir. Testin çapı yaklaşık 7- 8 santimetre uzunluğundadır ve dikenler bunun iki katıdır. Deniz kestanesi genellikle süngerler, deniz hayranları ve alglerle beslenir.