Ana sayfa Haberler Bursa’da Uğur öğretmen, hayatını, evinde beslediği 500 ispinoza adadı

Bursa’da Uğur öğretmen, hayatını, evinde beslediği 500 ispinoza adadı

992
0
kafes içindeki gökkuşağı ispinozları

Bursa’da, kuşlara olan tutkusuyla tanınan Uğur Uzun, sayıları 500 kadar olan kuşları için evini dahi değiştirdi. Uzun, evinin balkonunda beslediği renkleriyle dikkat çeken gökkuşağı ispinoz kuşları ile güzellik yarışmalarından sayısız ödül kazandı.

Bursa’da yaşayan Uğur Uzun, çocukluk yıllarından itibaren kuşlara ilgi duymaya başladı. 9 yaşından itibaren evinde kuş beslemeye başlayan Uzun aynı zamanda bir lisede beden eğitimi öğretmenliği yapıyor. Öğrencileri tarafından ‘kuş hayranı öğretmen’ olarak biliniyor. Evindeki kuşlarının daha rahat yaşaması için evini taşıyan Uzun, bu evin üst katını gökkuşağı ispinozlarına ayırdı. Uğur Uzun, yaklaşık 500 gökkuşağı ispinozunu evinde besliyor.

Uğur Uzun ve kuş kafesleri

‘Bu kuşlarda dünyadaki her renk var’

Gökkuşağı İspinozunun en güzel özelliğinin rengarenk olması olduğunu belirten Uğur Uzun, “Renkler beni her zaman büyülemiştir. Bu kuşlarda da dünyadaki bütün renkler var. Bu renkler benim çok ilgimi çektiği için 7 yıldır bu kuşları besliyorum. Önceden güvercinlerim vardı sonra muhabbet kuşu beslemeye başladım. 2012 yılında ilk bu kuşları gördüğümde bu kuşu muhakkak beslemem gerekli diye düşündüm. O zamanlar 2 kuş aldım. Bunun ardından kuşlarıma böyle bir yer yaptım” diye konuştu.

Kuşlar için her sabah 5’te uyanıyor

Kuş sevgisinin tarif edilemeyeceğini söyleyen Uğur Uzun, “Annem gençliğinde ‘Kuşları seven bir eş nasip et’ şeklinde dua edermiş. Benim eşim de kuşları çok seviyor. Her sabah kalkıp kuşlarla ilgilenir” dedi.

Sabah kalktığımda ilk olarak kuşlarıyla konuştuğunu dile getiren Uzun, “Bu yıl 450 üzerinde yavru aldım. Bunların içerisinden çok beğendiğim renk ve vasıf olarak çok beğendiğim kuşlar oluyor. Onlara da belli isimler takıyorum. Örneğin Cabbar diyorum. Ali, Ayşe ismini takıyorum. O kuşları devamlı takip ediyorum. Salma ortamında renklendikten sonra birbirlerine kur yapmaya başlıyorlar” dedi.

kafes içerisindeki gökkuşağı ispinozlarına yakın çekim

‘Yarışmalarda kendimle yarışıyorum’

Birkaç yıldır yarışmalara katıldığını belirten Uğu Uzun, “Bursa Muhabbet ve Egzotik Kafes Kuşları Yardımlaşma Derneği’ne üyeyim. Dernek üyeleri yarışmalara katılmamı söylediler. Kuşlarıma federasyon bileziğini takıyorum. Geçtiğimiz yıl 6 yarışma vardı. Bu yıl 5 yarışma var. Geçen yıl bu kuşlarla Türkiye ikincisi oldum. Toplam 6 bin 600 kuş yarışıyordu. Her biri kendi arasında yarıştı. Bende geçen yılki 6 yarışmaya 99 kuşla katıldım. Bunun sonucunda ikincilik geldi. Ben kendimle yarışıyorum. Bu sene çitayı biraz daha yükseğe çıkarmaya çalışacağım” dedi.