Ana sayfa Hayvanlar Alemi Mahsur kalan anne ayı ve iki yavrusu kurtarıldı

Mahsur kalan anne ayı ve iki yavrusu kurtarıldı

472
0
3 4 saat süren çalışma sonrası ayı ailesi mahsur kaldığı yerden kurtarıldı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde sulama havuzuna düşen anne ayı ve 2 yavrusu, yoğun çalışmalar sonucunda kurtarıldı. 2 yavru ayının yaralı olduğu belirlendi. Koruma altına alınan ayı ailesi tedavilerinin ardından yeniden doğaya salınacak.

Orhangazi ilçesindeki kırsal Heceler Mahallesi yakınlarında bir anne ayı ve iki yavrusu sulama havuzuna düştü. Ayı ailesi bu sulama havuzunda mahsur kaldı. Mahsur kalan ayıları, sabah erken saatlerde bölgeye zeytin ağaçlarını sulamak için gelen bir kişi buldu. Bu kişi mahsur kalan ayıların yerine ve durumu yetkililere haber verdi. Bölgeye gelen Jandarma ve itfaiye ekipleri, ayıların yanına yaklaşamadı. Ayıların kurtarılabilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerinden destek talebinde bulundular.

ayıları kurtarma çalışmasından bir kare

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Bursa İl Müdürlüğü ekipleri, mahsur kalan ayıları kurtarmak için çalışmalara hızlıca başlattı. Ekiplerin yaklaşık 3-4 saatlik yoğun çalışmasının ardından ayılar, özel bir kafes ile yakalandı. Ayılar mahsur kaldıkları sulama havuzundan kurtarıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Bursa İl Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan ayılardan annenin sağlık durumunun iyi olduğu tespit edildir. Fakat anne ayının yanında hiç ayrılmayan iki yavrunun yaralı olduğu belirlendi. Ayılar yetkili ekip tarafından koruma altına alındı. Tedavilerinin ardından yeniden doğaya salınacağı açıklandı.