Ana sayfa Haberler Burdur için Fayton yasağı müjdesi

Burdur için Fayton yasağı müjdesi

550
0
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, fayton uygulamasını durduracaklarını açıkladı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şehirdeki fayton taşımacılığının önümüzdeki yıl itibari ile durdurulacağının müjdesini verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ülke genelinde, fayton taşımacılığının son bulması gereken, rahatsızlık verici bir uygulama olduğunu ifade etti. 2020 yılı itibari ile burdur kentinde faytonların tamamiyle yasaklanacağını söyleyen Ali Orkun Ercengiz, “Faytoncu arkadaşlarımızı da mağdur etmek istemiyoruz. Onlarla da görüşerek bu senenin son olduğunu kendilerine ifade ettik. Arzu etmeleri halinde hayvanlarına bakabileceğimizi de belirttik. Bu kararın özellikle hayvanlar açısından en doğru karar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de fayton taşımacılığına karşı büyük bir adım atıp yasak getirmişti. Ülke çapında hayvanseverlerin dikkatle takip ettiği bir konu olan faytonlar hakkında dikkatler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne çevrildi.

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’na üye bir grup geçtiğimiz hafta içerisinde Adalar’daki fayton uygulamalarının durdurulması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. Eylemciler,  İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim öncesi atlı faytonların kaldırılacağı konusunda verdiği sözü yerine getirmesini beklediklerini dile getirdi. Yaptıkları basın açıklamasında, “Faytonlar, atlar için kölelik demektir. Atların özgürlüğü için faytonculuk uygulaması tümüyle son bulmalıdır. Atlar ömürleri boyunca köle gibi kullanılmadan yaşamaları için güvence altına alınmalıdır. Talebimiz, atların hayatları boyunca yaşayabileceği alanların tesis edilmesidir” şeklinde taleplerini dile getirdiler.