Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Bull terrier

Bull terrier

1527
0
salyası akan şirin bull terrier

Bull Terrier, köpek dünyasının nevi şahsına münhasır türlerinden biri. Hem fiziksel özelliklerini hem de karakterini başka bir köpekle karıştırmak neredeyse imkansız. Köpekler hakkında yalnızca kulaktan dolma bilgilere sahip olan insanlar onu korkutucu bulabilir; fakat şu bir gerçek ki ne ekerseniz onu biçersiniz. Bull Terrierlerin geçmişte dövüş köpeği olarak kullanıldığını biliyoruz ve buna zaten tarihini anlatırken de değineceğiz; fakat ona bu önyargılarla yaklaşmanız mükemmel bir dost edinmenize engel olabilir. Bull Terrier hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Fiziksel Özellikleri

yetişkin bull teriyer

Bull Terrier bir gladyatör gibidir; iyi görünür fakat serttir. Vücut uzunluğunun yüksekliğinden fazla olmasından dolayı ağırlık merkezinin aşağıda olması ve sahip olduğu kas kütlesi onu dövüş kariyerinde aşılması güç hale getirmiştir. Alametifarikası olan kafa yapısından bahsetmezsek olmaz tabii. Şekli yumurtayı andıran bu kafa yapısı çoğu insanı korkutsa da bizce çok sevimli.

İki cinsiyette de yükseklik ortalama 53-56 cm. arası; ağırlık ise 22-31 kg. arası değişebilir. Bull Terrier’in güçlü ve uzun bir kafası vardır. Kafa yapısı önden bakıldığında yumurta şeklini andırır. Alın bölgesi düzdür. Burnun ucundan gözlere kadar olan uzunluk gözlerden kafatasının tepesine kadar olan uzunluktan fazladır. Gözler içeri doğru yerleşmiştir, mümkün olduğu kadar koyu renklidir ve şekil olarak üçgeni andırır. Kulaklar küçük, ince  ve birbirine yakın durur ve genelde diktir. Kuyruğu kısadır, başlangıçta kalındır ve uca gidildikçe incelir. Genelde yere yatay pozisyonda taşınır.

yavru erkek bull teriyer

Tüyleri kısa,düzdür ve dokunulduğunda sert bir hissiyatı vardır. Deri vücudu sıkıca sarar. Bull Terrier genelde beyaz renklidir fakat siyah kırçıllı, kızılık, açık kahverengi ve üç renkli kombinasyonlar da görülebilir. Kafada deri pigmentasyonu ve farklı izler görülebilir.

Sağlık

Bull Terrierde aşağıdaki rahatsızlıklar görülebilir ve bunlara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

  • Patella luksasyonu
  • Bazı kalp komplikasyonları
  • Kompulsif (takıntılı) davranışlar
  • Alerji
  • Böbrek yetmezliği
  • Sağırlık

Bull Terrierlerin ortalama yaşam süreleri 11-14 yıldır.

Hatırlatma: Sağlık bölümünde bahsettiğimiz hastalıkları okurken lütfen gözünüz korkmasın. Bunların kimileri nadir görülen, kimileri de basit tedavileri olan hastalıklardır. İşini profesyonelce, kurallara ve hayvanların doğasına uygun yapan üreticilerden ve en az üç nesil öncesine kadar sağlık durumunu ve soyunu takip edebildiğiniz üreticilerden yavru edindiğiniz takdirde çok büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Karakter ve Genel Huyları

yavru Bull Terrier

Aslında acımasız dövüş köpekleri olarak yetiştirilmiş olmaları bir Bull Terrier ya da minyatür bir Bull Terrier sahiplenmenin güvenli olup olmadığını sorgulatabilir; halbuki gerçek çok farklı. Potansiyel tehlikeli köpekleri üreme programlarından ayıklamak için testler yapan The American Temperament Test Society(Amerikan Mizaç Test Topluluğu)’nin yaptığı testlere göre Bull Terrierler 90%’a varan oranlarda testleri başarıyla geçmiştir. Geçmişte arenada gladyatör edasıyla boy göstermiş olsalar da, günümüzde Bull Terrier’in ne insana ne de diğer hayvanlara karşı eski agresifliği kalmıştır.

Bull Terrier ailesine son derece bağlıdır ve ailesinin yaptığı tüm aktivitelere dahil olmak ister. Bu tür insan dostlarıyla vakit geçirirken çok eğlenir. Aktif hayat dolu bir türdür ve sert oyunlardan da hoşlanır. Bu yüzden kırılgan yapıdaki(küçük çocuklar, yaşlı ya da hasta insanlar) insanlar için önerilmez. Korkusuz, sadık ve zaman zaman kavgacı yapısı sayesinde tehlikeli bir durumda sahibini koruyabilir; fakat Bull Terrier spesifik olarak koruma köpeği olması için üretilmemiştir. Esasında yabancılarla genel anlamda iyi anlaşır fakat biraz önce de bahsettiğimiz gibi bir tehdit sezerse fazlasıyla korumacı olabilir. Güçlü avcılık içgüdülerinden dolayı kendinden küçük hayvanları kovalamaya yeltenebilir, bu yüzden yürüyüşlerde tasması bırakılmamalı toplu oyun alanlarında da yakından takip edilmelidir. Bull Terrier kedi, tavşan ya da hamster gibi hayvanlara kolaylıkla zarar verebilir; bu yüzden evde tek hayvan olması onun için ideal olur.

itaatkar teriyer köpek

Bull Terrier için erken sosyalleşme olmazsa olmazdır. Düzgün bir mizaç oluşturabilmesi ve uyumlu bir yapıya kavuşabilmesi için mutlaka erken yaştan itibaren sosyelleştirilmeli ve yeni insanlarla, yerlerle, durumlarla ve tecrübelerle tanıştırılmalıdır. Tüm bu sosyalleştirmeye rağmen erkek Bull Terrier özellikle diğer erkek köpeklere karşı aşırı agresyon gösterebilir, bu yüzden tanımadığı bir köpek etraftaysa gözünüzü sürekli üzerinde tutun.

Bull Terrier zeki bir türdür ve sık sık kendi burnunun dikine gidecektir. Bağımsız ruhludur ve eğitimi zor olabilir. Bull Terrier tutarlı ve sıkı bir eğitimden geçmeli, hataları sık sık düzeltilmeli ve sürekli gözlenmelidir. Bull Terrier eğitimine erken yaşta başlanmalı ve eğitimde sakin fakat kendine güvenen bir yapıda olunmalıdır.

Son olarak, Bull Terrier ayrılık anksiyetesine yakalanabilir ve yıkıcı davranışlar geliştirebilir; bu yüzden Bull Terrier sahibi olmak isteyenler onunla yeterince vakit geçirebileceklerinden emin olmalıdırlar.

Tarihçesi

bullterier köpeği portresi

13. yüzyıl Britanya’sında köpeklerin boğalarla dövüştürüldüğü ve insanların bu karşılaşmaya bahis oynadığı bull-baiting eğlencesi hayli meşhurdu. Daha çok aydınlanma yaşanılan 1830’lu yıllarda hayvanların kullanıldığı kanlı sporlar yasaklandı. Tabii bu yasaklar bu ürkütücü görüntüden zevk alanları durdurmadı. Kanundan kaçmak için yeraltına çekildiler. Ne var ki boğa-köpek dövüşleri illegal yürütülecek bir aktivite için fazla dikkat çekiyordu. Daha sonra bu sözde spor köpek dövüşüne evrildi, boğa- köpek yerine köpekler birbiriyle dövüşmeye başladı. Bu dövüşler genelde tavernaların mahzenlerinde organize ediliyordu. Bulldoglar bu şiddet dolu gösterilere eğlence katmak için fazla yavaş ve isteksiz kalıyordu. Bundan dolayı Bulldog’un gücüyle terrierin canlılığı ve coşkulu ruhunu birleştirmek için çalışmalar başlatıldı. Bu yolda üretilen köpekler arasında öne çıkan ise Bull Terrier oldu.

Çok geçmeden tenha köşelerde yapılan köpek dövüşleri de kanuna yakalandı ve yasaklandı. Birden işsiz kalan Bull Terrier 1800’lerin ortalarında yaşayan genç beyefendiler arasında moda oldu. Üreticiler Bull Terrier’in görünüşünü daha rafine bir hale getirmek ve mizacını uysallaştırıp kalburüstü bir arkadaş köpek haline getirmek için işe koyuldular.

Bugünkü modern Bull Terrier’in üretici olarak görülen kişi James Hinks’dir. Hinks 1860’ta eski dövüş köpekleri olan Bulldog-Terrier ve Bull-and-Terrier’i almış, daha rafine ve standart hale getirerek modern Bull Terrier’i ortaya çıkarmıştır. Hinks’in ilk köpekleri beyazdı, fakat 20. Yüzyılın başlarında farklı renkler de görülmeye başlandı.

Bull Terrier, 9 aylık

Bakımı

Beslenme

Bull Terrier’i  onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Türün uzmanları tarafından Bull Terrierlerin diyetine özellikle gençlik döneminde doğal kalsiyum kaynakları ilave edilmesi tavsiye edilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Temizlik

Bull Terrier’in  tüy bakımı çok kolaydır. Kısa tüylerinin haftada bir defa güzelce taranması onun ölü tüylerden kurtulmasına ve güzel görünmesine yetecektir. Kendilerini kirli bir işe bulaştırmadıkları sürece yıkanmalarına gerek yoktur. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Bull Terrier yüksek enerjili bir türdür, bu yüzden önemli miktarda fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyar. Bu egzersizlere günlük uzun yürüyüşler, doğa yürüyüşleri, top oyunları, koşu gibi aktiviteler dahil edilmelidir. Ayrıca itaat, çeviklik, takip gibi köpek sporlarına katılması da onun hem zihinsel hem fiziksel egzersiz ihtiyaçlarına gayet iyi cevap verecektir.

Eğitim

Bull Terrier sahiplerinin aklında tutması gereken şeylerden biri de onun hem Bulldog’un azim ve cesaretine hem de terrierlerin coşkusuna ve hareketliliğine sahip olduğudur. Bull Terrier bağımsız ve özgür ruhlu, oyuna ve eğlenceye olan düşkünlüğü iş ahlakına olan bağlılığından daha fazla olan bir türdür. Eğer bir şey eğlenceliyse Bull Terrier onu yapacaktır. Bu yüzden eğitimi eğlenceli hale getirmeye çalışın, fakat bu eğlence aşırıya kaçmasın. Bull Terrier bağımsız ruhu yüzünden burnunun dikine gitme eğilimindedir ve eğitimde onu sıkmadan tutarlı, disiplinli, sakin ve dominant olunmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here