Ana sayfa Köpek Köpek Türleri Boxer

Boxer

772
0
sahilde boxer

Normal bir insan “Boxer” kelimesini duyduğunda; muhtemelen aklına ilk olarak tarihin en büyük sporcularından biri olarak kabul edilen Muhammed Ali gelecektir. Fakat benim gibi kendinizi “dog person” tabirine bir örnek olarak görüyorsanız, “Boxer”ı duyduğunuzda aklınıza sarkık yanakları ve siyah maskesiyle kimilerince çirkin olarak tabir edilen fakat dünyanın en sevgi dolu yaratıklarından birinin gelmesi kaçınılmaz.

Bu yazımızda, Alman ırklarından biri olan Boxer cinsini genel hatlarıyla inceleyeceğiz.

Fiziksel Özellikleri

boxer karanlık portre
Fotoğraf: Mindaugas

Boxerlarda ana olarak iki renk grubu görülür. “Fawn” diye belirtilen açık kahverengi ve “Brindle” diye tanımlanan; daha koyu bir kahverengi üzerine kaplan gibi desenleri olan bir renk. Ayrıca bu iki grup kadar yaygın olmasa da albino ve siyah boxerlar da vardır, ve her ana renkte vücutta beyaz bölgeler görülebilir.

Erkeklerde boy 57-63 cm., dişilerde ise 53-59 cm. arası değişebilmektedir. Ağırlık ise ortalama erkeklerde 30, dişilerde 25 kilogram civarıdır.

Sağlık

  • Aort darlığı ( aortic stenosis ) doğuştan gelen bir kalp rahatsızlığıdır.
  • Aritmojenik Sağ Ventrikül Kardiyomiyopatisi ( Arrhythmogenic Right Ventricular Cardiomyopathy ARVC ) kalıtsal bir kalp kası rahatsızlığıdır.
  • Boxer köpekleri birçok kanser riskiyle karşılaşabilir. Bunlara örnek olarak kötücül deri lezyonları, beyni etkileyen kanserler, tiroid, meme bezi, testis, kalp, dalak, kan, lenfoma, ve diğer organ kanserleri verilebilir. Kanserin her türünün kendine özgü tedavi türü ve şekli araştırılmalıdır.
  • Dejeneratif miyelopati ( degenerative myelopathy ) omuriliği ve koordinasyonu sağlayan sinirleri etkileyin bir hastalıktır.
  • Kalça çıkığı ( hip dysplasia ) bir çok köpek ve kedi cinsinde görülebilen bir durumdur. Topallığa sebep olabilir.
  • Tiroid yetmezliği ( thyroid deficiency ) tiroid bezlerinin yeteri kadar çalışamamasından kaynaklarınır. Tedavisi bir çok hastalık tedavisine kıyasla ucuz ve kolaydır.

Karakter ve Genel Huyları

profilden boxer

Boxerlar işçi grubu köpeklere dahildir.

Son derece keskin olan işitme duyuları daima devrededir ve onları içgüdüsel olarak birer koruma köpeği haline getirir. Sürekli tetikte olmasına karşın gergin bir cins değildir, ve sebepsiz yere havlamazlar.

Yargılama yetileri, ve dost ve davetsiz misafirleri ayırma konusunda olağanüstü bir hisleri vardır. Boxerları diğer köpeklerden ayıran özelliklerden biri yüzlerinin eşsiz ifadeleridir. Alınlarındaki deri kırışıklıkları, koyu ve anlamlı bakan gözler, ve bazı anlarda tıpkı bir insan gibi konuşma çabaları daha önce Boxer sahibi olmuş bir kişi için başka bir cins sahiplenmeyi çok zor hale getirir. Adeta sahibinin moduna bürünür ve ayaklarının dibinde sessiz şekilde saatlerce uzanabilir.

Boxerlar bekçilik ve aile koruma görevlerini son derece ciddiye alırlar ve tehditleri korkusuzca karşılarlar.

Tarih boyunca üstlenmiş oldukları ciddi ve onurlu görevler onların haklı ünlerini kazanmalarını sağlamış olsa da, yeri geldiğinde Boxerlar dünyadaki en iyi oyun arkadaşları olabilirler. Bitmek bilmez bir enerji deposu gibi saatlerce fiziksel ve zihinsel aktivitelerle vakit geçirmekten, oyun oynamaktan, sizinle yeni maceralara atılmaktan asla bıkmazlar. Hatta eminim ki eğer becerebilselerdi son derece iyi Tabu oyuncusu olabilirlerdi. Özetle Boxer cinsi bir köpeği olan bir evde, ilginin ve neşenin bir numaralı kaynağı olmaları kaçınılmazdır.

Boxerların en olgun hallerine ulaşabilmeleri için, yavruluk dönemlerinde çok sayıda insanla ve diğer hayvanlarla sosyalleştirilmesi gerekir.

Tarihçesi

çimlerde uzanan boxer
Fotoğraf: Amber Turner

Boxer’ın ataları, Asur İmparatorluğu’nun savaşçı köpekleri, milattan önce 2500 yılına kadar uzanmaktadır. Fakat bugünkü bildiğimiz formuyla Boxerların izleri 1800’lü yılların sonları ve 20.yüzyılın başlarına kadar sürülebilir. Orta çağda Bullenbeiser ırkı Almanya’nın bir numaralı avcısıydı.

Bu avcılar asilzadeler tarafından geniş arazilerde ayı, bizon, ya da vahşi domuz gibi zorlu avların kovalanması, yakalanması ve tutulmasında kullanılırdı. Görevleri avcı gelene kadar avı sıkıca tutmak ve ava son vermekti. Bu ısırma ve sıkıca tutma görevi için genişçe yayılmış dişlere ve mümkün olduğu kadar geniş bir çeneye sahip olmak zorundalardı.

1800’lü yılların başlarında, Alman eyaletlerindeki politik hava değişiyordu. Alman asiller gözden düşüyor, eyaletleri parçalanıyor ve müsrifçe yaptıkları domuz avları sona yaklaşıyordu. 1865’te, kudretli Bullenbeiser işsiz kalacaktı.

İngiltere’den gelen daha küçük mastiff tipi bir ırkla mantıklı bir eşleştirmeden sonra; modası geçmeye başlayan “büyük avların avcısı” yaşamak için yeni bir şans kazanmıştı. 1800’lerin sonlarına doğru modern Boxer –daha parlak tüylü, daha elit- farkedilmeye başlandı. (İngilizce “Boxer” ismi cinsin bir profesyonel boksör gibi ön patileriyle kendilerini savunmalarını ya da oyun oynarken ön patilerini kullanmalarına atıfta bulunur.)

Yıllar geçtikçe Boxerlar çok çeşitli görevler üstlendi: atlet, çobanlık, polis köpeği, savaş köpeği(iki dünya savaşı dahil), koruma köpeği, ve körler için rehber köpeklik gibi

Bakımı

Beslenme

Beslenme için köpeğinizin yaşına uygun ticari mamaları ya da veterinerinizin danışmanlığı ve onayı dahilinde evde hazırlanmış mamaları kullanabilirsiniz. Bazı köpekler kilo almaya meyillidir, bu yüzden köpeğinizin kalori tüketimini ve kilosunu sürekli gözetim altında tutmalısınız. Ödül mamaları eğitim için önemli olmakla birlikte, aşırıya kaçmanız halinde obeziteye yol açabilir.

Temizlik

Boxerların kısa ve parlark kürkleri, çok az tarama gerektirir. Köpekler için üretilmiş tımar fırçası ya da eldiven şeklindeki taraklarla haftada bir veya iki haftada bir taranması yeterlidir. Boxerlar genel olarak temiz köpeklerdir, sadece ihtiyaç halinde banyo yaptırmalısınız. Eğer sert bir zeminde aşınmamışsa, tırnakları ayda bir defa kesilmelidir, ve tartar oluşumunu önlemek için dişleri sıkça fırçalanmalıdır.

Egzersiz

Boxerlar son derece oyuncu ve yüksek enerjili köpeklerdir. Tasmayla ya da etrafı güvenli geniş bir alanda her gün bolca egzersize ihtiyaç duyarlar. Boxerlar asla başlarına buyruk bırakılmamalıdır. Avcılık zamanlarından gelen genetik miraslarından dolayı sürekli atlayıp zıplarlar, ve birilerinin onlara sakin olmayı öğretmesine ihtiyaçları vardır.

Boxer güçlü, aktif ve oyuncu bir köpek olduğundan, narin yetişkinler için ya da iyi niyetli fakat yerinde duramayan bir yavrudan bunalabilecek küçük çocuklar için uygun bir seçim değildir.

Eğitim

Erken sosyalleşme ve yavru eğitim sınıfları cinsin enerjisini ve coşkusunu olumlu bir yöne kanalize etmede hayati önem taşımaktadır. Boxerlar çok zekidir, fakat sık tekrardan sıkılabilirler. Başlarına buyruk hareket etme eğilimleri vardır ve mükemmel problem çözücülerdir.

Aynı cinsiyetteki Boxerlar birbirlerine karşı daima hoşgörülü olmayabilirler, ama karşıt cinsiyetlerdeki çoğu Boxer birbiriyle arkadaşlık etmekten memnuniyet duyar. Boxerlar itaat, beceri, sürü gütme gibi köpek sporlarında uzmanlaşabilirler; ayrıca servis köpeği, asistan köpek, terapi köpeği gibi rollerde kusursuz bir performans sergilerler. Uyuşturucu tespiti ve arama-kurtarma görevlerinde de son derece başarılıdırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here