Ana sayfa Kedi Kedi Türleri Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

770
0
Bombay Yavrusu
Fotoğraf: Helena Lopes

Fiziksel Özellikleri

Bombay cinsi kediler sevecen bir panteri evinde barındırmak isteyen bütün kedi severler için mükemmel bir seçimdir. Bakır rengi gözleri ve kısa, parlak simsiyah tüyleriyle bombaylar tam olarak ev boyu bir siyah leopar gibidir. İşin aslı bu kedi cinsi de zaten ismini siyah leoparların kenti olarak bilinen Hindistan’ın Mumbai (Bombay) şehrinden almıştır.

Bombay kedi yavruları ilk 4 ayları süresince bombay kedilerinin belirleyici özelliklerini pek göstermezler, oldukça minik ve sevimlidirler. Büyüdüklerinde ise orta boylu bir kedi olacaklardır. Güçlü ve kaslı bir gövdesi olan bombay cinsi kediler, satenimsi parlaklıkta simsiyah tüyleri ve çarpıcı altınımsı parlak gözleriyle egzotik bir güzelliğe sahiptir.

Yetişkin bombay kedileri 3 ila 5 kilo arasında olurlar. Her ne kadar birman kedisi kırması olsalar da bombay kedilerinin bacakları birman kedilerinden daha uzun, daha kalın ve kaslıdır. Bombay kedilerinin gözleri bakır ile altın rengi arasında değişik tonlarda olur. Orta boylu olan bombayları kucağınızda aslında göründüğünden daha iri yapılı ve uzun olduğunu farkedersiniz. Yavru bombaylar gelişimlerini 2 yaşlarına geldiklerinde tamamlarlar.

Bir bombay dişisi doğum yaptığında genelde simsiyah bombay yavruları dünyaya gelir ama nadiren de olsa daha kahverengi kırçıllı yavru kediler dünyaya gelirse bu kedilerin cinslerinin birman olarak kabul edilmesi muhtemeldir.

Birçok safkan ve melez kedi cinsinde değişik genetik hastalıklar doğal olarak gözlemlenebilir. Bombay cinsi kediler genel olarak sağlıklı olsalar da Birman cinsi kedilerde gözlemlenebilen bir genetik hastalık bombaylarda da ortaya çıkabilir. Bu genetik hastalığın adı Kraniyofasiyal (baş ve yüz) anomalisi (craniofacial defect) olarak geçmektedir.

Birman yüz kusuru da denilen bu genetik hastalık bazen yenidoğan yavrularda gözlemlenir ve bazı vakalarda yüzü cidden ağır hasarlı olan kedilerin doğduğu olur.

Karakter ve Genel Huyları

Hareketli ve sevecen olan bombay kedileri insanlarla iyi geçinir. Bir çok değişik ev ortamına ve yaşam stiline ayak uydurabilecek kadar uyumludurlar. Sakin doğalarıyla apartman dairesinde yaşayan bireyler için mükemmel bir tercihtir. Diğer kedi ve hayvanlarla da genel olarak iyi geçinen bombaylar bazen liderlik yarışına girebilirler.

Bombay kediler evinizdeki bebek ve çocuklarla iyi anlaşır. İnsanlarla vakit geçirmeyi çok severler. Sadece ailenin bir üyesine değil evinizdeki bütün bireylere canı yürekten bağlanacaktır. Çoğu kedi cinsi olduğu gibi bombaylar da ilgiyi çok severler ama sakin huyları gereği ilgi için eşyalara zarar vermeyecektir. Zeki olan bombay kedileri oyuncudur ve etrafını keşfetmeyi çok sever. Evinize getirdiğiniz yeni eşya ve mobilyalarla uzun süre vakit geçirecek kadar ilgilidirler.

Bombaylar evinizdeki en ılık köşelerde vakit geçirmeyi seveceklerdir. Özellikle uyku zamanı geldiğinde yanınıza ve örtünüzün altına girmek onlara büyük keyif verecektir. Sahipleriyle bazen iletişim kurmaya çalışan bombayların sesleri asla yükselmez. Sakin ve huzurlu miyavlamalarıyla size ne istediğini anlatması ve sizi selamlasına şaşırmamalısınız.

Bombay cinsi kediler topu yakalayıp getirme gibi değişik numarak öğrenebilecek kadar zekidirler. Bir çoğu gezdirme tasmasıyla yürüyüşe çıkmaya alışabilirler. Eğer kedinize karşı ilgili ve sabırlı olursanız biraz özen ile onun değişik akıl oyunları ve numaralar öğrenmesi mümkündür.

Tarihçesi

Kedi yetiştiricileri birçok kez değişik kedi cinsleri elde etmek ya da var olan kedi cinslerinde farklı renkli kediler elde etmek adına gerek genetik mutasyonlar gerekse farklı cinslerin çiftleşmesi yöntemiyle farklı görünüşler, farklı renkler ve farklı desenler elde etmeye çabalarlar.

Amerikan kedi yetiştiricisi Nikki Horner’ın evcil siyah leopar üretmeyi hayal etmeye başlamasıyla başlar bombay kedisinin tarihçesi. Nikki’nin hedefi tıpkı minyatür bir panter gibi parlak siyah kürklü, arkadaş canlı yapısını ve sarı etkileyici gözleri olan ve karakteristik özelliklerini Birman kedisinden almasını ummuştur.

Nikki Horner birman cinsi bir kediyle siyah Amerikan shorthair kedisini çiftleştirerek işe başladı. 1950’li yılların sonunda doğan ilk yavrular tam olarak umduğu görünüş ve karakterde olmasa da bu üretim sürecine 1970’li yıllarda zafere ulaştı ve erkek bir siyah amerikan shorthair erkek ile dişi birman kedisinden ilk bombay kedisinin doğumunu sağlamıştır.

Nikki Horner ilk bombay kedisini yeni ırk olarak kaydettirmek için uluslar arası kedi severler derneğine başvurduğunda karşılaştığı ilgisizlik ve isteksizlikten yılmadı ve bombay kedilerinin üretmeye ve onları kaydettirmek için çalışmalarına devam etmiştir ve sonunda 1976 yılında ilk bombay kedisi kayıtlara geçerek kağıt üstündeki tarihçesi başlamıştır.

Bombay kedi türü kolay bulunan bir cins değildir. Nadir sayılabilen bu kedilerin onlara gönülden bağlı sadık bakıcı ve takipçileri vardır.

Bombay Yakın Çekim
Fotoğraf: Angeleses

Bakımı

Bombayların kısa ve parlak tüyleri çok yoğun ilgi ve alaka gerektirmez hatta bazen onu okşarken bile bakımını yapmış sayılabilirsiniz. Haftada bir taranması onun tüy dökümünü engellemek için yeterli olacaktır. Vücutlarındaki olası yağlanma dengelenirse tüyleri her zaman pırıl pırıl ve parlak olacaktır. Yıkanmaları nadiren gerekir.

Bombay cinsi kedilerin günlük diş bakımı yapılması ileride dişlerinde rahatsızlık yaşamaması için önemlidir fakat kediniz size bu konuda eşlik etmekten hoşlanmıyorsa en azından haftada bir kedinizin dişlerini onlar için üretilen çok yumuşak kedi diş fırçalarıyla fırçalamanız gerekmektedir.

Kedinizin göz kenarında oluşan çapakları nemli bir bez ile silebilirsiniz. Her bir göz için farklı bir bez kullanmanız olası bir enfeksiyonun taşımamanız adına çok değerli bir ayrıntıdır.

Kulaklarını haftada bir kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarının içi kirli gözüküyorsa bir tutam pamuk yardımıyla yada yarım ölçü elma sirkesiyle karıştırılmıs ılık suyla ıslattıgınız yumusak bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Kulak pamuğunu kullanmaktan kaçınınız. Kulak pamuğuyla yapılan en küçük yanlış bir müdahele ile kedinizin iç kulağına çok ciddi hasar verebilirsiniz.

Kedinizin kumunu düzenli olarak temizleyiniz.

Eğer bombay cinsi kedinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız 6 ila 9 aylıkken bu operasyonu gerçekleştirebilirsiniz. 5 aylık bir bombay kedisinin cinsel eğilimler göstermesi daha önce karşılaşılan bir durum değildir.

Sakin yapısı gereği eger bir bombay kedisi sahiplenmek istiyorsanız onu evinizin içerisinde bakmanız en doğru tercih olacaktır. Dışarıda ki zorlu hayat şartları bu cins kediler için zorlayıcıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here