Ana sayfa Haberler Öldürmeyi bıraktı, artık fotoğraflarını çekiyor

Öldürmeyi bıraktı, artık fotoğraflarını çekiyor

352
0
avcılığı bıraktı yaban hayatı fotoğrafçısı oldu

Bolu’nun Gerede ilçesinde yaşayan Menderes Atay, 13 yıl önce avcılığı bıraktı, yırtıcı kuş fotoğrafları çekmeye başladı. Dörtdivan ilçesinde yaban hayatı rehberliği yapıyor. 

Menderes Atay, 2006 yılında tanıdıklarının tavsiyesi üzerine avcılığı bıraktı. Yaban hayatı fotoğrafçılığına merak sardı. Dörtdivan ilçesinde akbaba, doğan, kartal ve şahinin de aralarında bulunduğu birçok yırtıcı kuşa ev sahipliği yapmakta. Zamanla bölgenin kuş popülasyonu hakkında uzmanlaştı ve kuşlara karşı büyük sevgi beslemeye başladı. Menderes Atay, yaban hayatı rehberliği yapmaya başladı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen yaban hayatı fotoğrafçıları, onlara rehberlik yapan Menderes Atay sayesinde nadir görülen yırtıcı kuşları görebilme ve fotoğraflama şansı yakalıyor.

tavsiye üzerine avcılığı bıraktı artık fotoğraf çekiyor

Tavsiye ile başladı

Fotoğrafçılığa tavsiye üzerine başladığını belirten Menderes Atay, “Cavit Bilen ağabeyim var. Benim baba bildiğim bir insan. Beraber avda buluştuk. Av yaptık. Sonunda bana ‘Avcılığı bırakalım. Sen yaban hayat fotoğrafçılarını gezdir. Yaban hayat fotoğrafçılarına alan kılavuzluğu yap’ dedi. Böylelikle avı bırakıp fotoğrafçılığa başladım. Önceden avcılık yapıyordum. Şu anda kuşları sevdim, doğayı sevdim. Avcılığı bıraktım. Öldürmek yerine ‘ölümsüzleştirmeye’ başladım. Yaklaşık 12-13 yıldır bu işi yapıyorum” dedi.

öldürmek yerine ölümsüzleştirmeyi seçti

Menderes Atay, “​Bu bölgede yırtıcı popülasyonu çok. Ben bu bölgede Türkiye’de yaşayan toplam 52 yırtıcı kuş türünün yaklaşık 39-40’ını fotoğraflamış bulunmaktayım. Gece ve gündüz türleri olarak arşivledim. Ötücü popülasyonu da çok. Genelde akbaba, kartal ve şahinler, deliceler, doğanları daha çok denk geliyorum, onlarla ilgileniyorum. Bunlar benim iyi bir hobim oldu. Yırtıcılar ulaşılmaz hayvanlar olduğu için daha çok cezbediyor. Bu bölgede özel tür kategorisinden paçalı baykuş ve bozkır kartalı bulunuyor. Bunlar nadir görülen hayvanlar. Akbabalar zaten özel. Sakallı akbabalar var. 4 farklı akbaba arasında sakallı akbaba en nadir rastlanılandır. Sürekli göremiyorsun. Popülasyonu hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Burası yırtıcı popülasyonu olarak çok güzel. Harika bir doğada yaşıyoruz. Dörtdivan, Bolu ve Gerede bölgesi yırtıcı kuşlar bakımından eşsiz güzellikte bir yer” diye konuştu.